Rád bych uvedl na pravou míru některé údaje z uvedeného rozhovoru:
1. 83 oborů nebyla unikátní situace v rámci evropských zemí. Každá evropská země má jiný počet specializačních oborů, zcela podle své potřeby. Oněch zmíněných 52 jsou ty obory, na kterých se všechny země evropské unie shodují. Je pravda, že specialista v oboru, který není v seznamu padesáti dvou společných může mít potíž s uznámím specializace v některých zemích. To je však jeho riziko a nevylučuje jeho uplatnění v jiné evropské zemi.
2. Zrušení užitečného dvoustupňového systému vzdělávání nebylo nutné, stačilo jen pro evropskou legislativu uvádět jako specializační zkoušku naši II. atestaci. (Mimochodem tento názor nám potvrdili legislativci Ministerstva zdravotnictví)
3. Není pravda, že vyhláška č. 185/2009 se vrací k původnímu systému nástavbových atestací. V uvedené vyhlášce jsou navrhovaný tzv. certifikované kurzy navazující na jiné specializace, které zdaleka nemohou zajistit potřebnou kvalifikaci specialisty.
Příklad: dříve budoucí dětský neurolog musel mít po dvou letech praxe atestaci z pediatrie nebo neurologie (I. stupeň) na to navazovala 3 letá výuka v dětské neurologii a nástavbová atestace z dětské neurologie.
- nyní bude lékař procházet 2 roky interním kmenem, další 3 roky bude mít praxi v dospělé neurologii, uděla atestaci z neurologie a následuje roční(sic) praxe v dětské neurologii. Roční praxe je zcela nedostatečná pro vzdělání dětského neurologa.
4. Souhlasím s termínem spolufinancování specializačního vzdělávání, není mně ale jasné, kdo bude financovat tu druhou část vyjádřenou slovem "spolu-". Navíc toto spolufinancování pokrývá jen malý počet absolventů. V našem oboru pokryje jen desetinu potřeby neurologického dorostu.
5. Jsem rád, že je v textu vyjádřeno, že postgraduální vzdělávání nebylo nedokonalé. Skutečnost je taková, že nám ho v některých zemích záviděli.
6. Odvolávat se na hlasování předsedů akreditačních komisí je demagogie. 17 zástupců interních oborů se dohodlo na podobě společného interního kmene pod tlakem informace, že jiná možnost neexistuje. Přítomni byli i zástupci dalších čtyřech oborů, kteří nejsou interními obory, ale byly mezi ně zařazeny, tito zástupci nemohli hlasování zvrátit. Jako neurolog jsem samozřejmě hlasoval proti.
7. Zpochybňuji tvrzení že odborná veřejnost požadovala něco, co je současné vyhlášce jen trochu podobné. Nápad vznikl jen mezi několika děkany lékařských fakult, proti kterému naopak odborná veřejnost protestovala. Zúčastnil jsem se několika takových jednání.
8. Nikdo neumí vysvětlit ani zdůvodnit, proč vzniklo deset 10 "kmenů" a proč zrovna těchto deset. Proč má například psychiatrie vlastní kmen a proč neurologie, oftalmologie, dermatologie a jiné kmen nemají.
9. Nakonec je nutno dodat, že kvalitní vzdělávací programy s možností využítí nástavbových atestací byly vypracovány před třemi lety, prošli připomínkami všech odborných společností a akreditačních komisí a byly probrány a koordinovány na půdě Ministerstva zdravotnictví(!!!) a tato náročná práce by měla být nyní znehodnocena jednou vyhláškou, která kvalitu vzdělávání zdaleka nemůže zajistit.