Fekální mikrobiální transplantace orálně užívanými kapslemi
Některé kmeny Clostridium difficile jsou vysoce rezistentní k léčbě antibiotiky. U pacientů nakažených těmito kmeny selhává léčba antibiotiky zhruba…
Některé kmeny Clostridium difficile jsou vysoce rezistentní k léčbě antibiotiky. U pacientů nakažených těmito kmeny selhává léčba antibiotiky zhruba…
Mezinárodní kongres medicíny pro praxi IFDA z cyklu Důkazy & praxe se 27. září vrátil do hotelu Hilton v Praze, kde se poprvé konal právě před deseti…
Počátkem října (2. 10. 2014) proběhlo ve spolupráci s Aesculap Akademií čtvrté sympozium České společnosti pro cévní přístup. Letos poprvé bylo…
Renální denervace (RDN) se v posledních několika letech stala velmi diskutovanou metodou léčby hypertenze, kterou není možné účinně kontrolovat…
ANESTEZIE A RIZIKO VZNIKU DEMENCE Osmičlenný tým odborníků z Tchaj‑wanu a USA (univerzitní pracoviště Taipei, Jhongli a Davis, CA), vedený Pin‑Liang…
Mayo Clinic v americkém Rochesteru je v poslední době skloňována (a ne vždy bez konfliktů) především v souvislosti s brněnským Mezinárodním centrem…
Pro Českou společnost pro hypertenzi představují Mariánské Lázně místo, kam opakovaně směřuje své výroční kongresy, a bylo tomu tak i letos ve dnech…
The Boston Times – tak studentka farmacie Barbora Bártová nazvala svůj deník, který si psala během výměnné stáže v USA. Pro Medical Tribune své…
Minulý týden vydaly světové agentury zprávu, že Organizace světových národů (OSN) nemá dost prostředků pro boj s ebolou. Je to politováníhodné…
Pacienti po závažné operaci, úrazu nebo s vybranými chronickými onemocněními mají naději, že budou jezdit do lázní na účet zdravotní pojišťovny…
Česká internistická společnost ČLS JEP (ČIS) byla ministerstvem zdravotnictví vyzvána, aby se vyjádřila k alternativním léčebným metodám. Prof. MUDr.…
Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., ředitel Národního ústavu duševního zdraví Sám sobě bych vzkázal, že nadměrná očekávání se nesplní, že mnoho z toho,…
Ministerstvo zdravotnictví v červnu provedlo anonymní šetření mezi řediteli nemocnic. Bylo zaměřené na především na to, jak se zdravotnickým…
doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., poslanec Parlamentu ČR a někdejší ministr zdravotnictví Dotace jsou obecně dost nešťastným ekonomickým nástrojem,…
Když si představíte sami sebe 17. listopadu, co byste rádi tomu o 25 let mladšímu člověku řekli? Co byste mu chtěli vzkázat? Tuto otázku jsme…
V závěru minulého týdne se do všech médií dostaly zprávy o tom, že ministerstvo zdravotnictví chtělo do vyhlášky dostat úhradu aplikace kmenových…
O problematice karcinomu prostaty se na odborných urologických fórech hovoří velmi často. Zvýšit povědomí o tomto onemocnění mezi laickou veřejností…
Tyto malé molekuly umějí ovlivnit mnoho patologických dějů, které směřují do nitra nádorové buňky. První v klinické praxi byl pravděpodobně imatinib …
Inhibitory tyrosinkináz v léčbě plicního karcinomu představují průlomové léčivé přípravky. Nejenže posunuly hranici doby do progrese onemocnění u…
Představa zhoubného nádoru jako homogenní klinické jednotky se rozpadá napříč celou onkologií – a kolorektální karcinom není výjimkou. Stratifikace…
Mezi pozitivními zprávami, které zazněly na výročním zasedání ESMO v Madridu, dominovaly výsledky studie CLEOPATRA, hodnotící přínos pertuzumabu v…
Jedním z nejnovějších trendů vývoje onkologických léků je aktivace imunitního systému pacienta tak, aby byl schopen rozpoznat a zničit nádorovou…
Imunoterapie v onkologii nezadržitelně postupuje od konceptu k reálné praxi. Léky a léčebné postupy založené na imunoterapeutických základech se…
Nedílnou součást podpůrné léčby v onkologii tvoří prevence nauzey a zvracení vyvolaného chemoterapií (Chemotherapy‑induced Nausea and Vomiting – CINV…
Podpůrná terapie v onkologii má vliv nejen na kvalitu života, ale i na samotnou prognózu onemocnění. Je podmínkou toho, aby pacient snesl indikovanou…
Čtyřicet let není dlouhá doba, ale evropská onkologie za tu dobu urazila ohromný kus cesty. Ze zcela pesimistického, beznadějného oboru, kam se mnoho…
Vysoký krevní tlak podle WHO stále zůstává nejdůležitějším rizikovým faktorem ovlivňujícím kardiovaskulární morbiditu a mortalitu. Přestože mají…
U nemocných s vysokým kardiovaskulárním rizikem je pro adekvátní intervenci jednotlivých rizikových faktorů často nutné využívat kombinační léčbu.…
20. GERONTOLOGICKÝ SJEZD Jubilejní 20. gerontologický sjezd se koná v kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové ve dnech 26. a 27. 11. Program je…
Navzdory úspěchům a tomu, že interna jako obor představuje základ pro české zdravotnictví, řeší internisté celou řadu problémů. Internisté musejí…
Současné debaty o dalším směřování a vývoji zdravotnictví se shodují, že modernizace a s tím spojené inovace jsou nezbytné. Platí to zejména pro…
Významnou novinkou v léčbě revmatických onemocnění, kterou mají lékaři k dispozici od začátku letošního roku, je vůbec první biosimilar, neboli…
Výroční sjezd českých a slovenských revmatologů letos hostilo kongresové centrum ALDIS v Hradci Králové. O kongres, který proběhl od 17. do 20. září,…
Koncem ledna příštího roku zaplní hotel Clarion v Praze čeští, moravští, slovenští, ale i zahraniční onkologové. 22. ledna. 2015 totiž začíná 6.…
Antihypertenzivum fenoldopam nesnižuje počet úmrtí a potřebu dialýzy u pacientů s akutním postižením ledvin vzniklým v souvislosti s…
Crizotinib je schválen i v České republice pro léčbu pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic s ALK‑1 fúzním genem. Podle studie prezentované na…
Do rezidence amerického velvyslance bylo 2. října pozváno více než padesát absolventů Akademie pacientských organizací (APO) na první oficiální…
Rakousko patří k našim bezprostředním sousedům, na mapě Evropy náležíme do stejné geografické oblasti a navíc jsme tvořili ještě před necelým…
Systém DRG, tedy úhrad zdravotní péče v závislosti na diagnóze, měl být pravým zázrakem ve financování. Kdo léčí složitější nemoci, má mít více peněz…
Koncem letošního října uplyne 50 let od úmrtí profesora Josefa Pelnáře, jednoho z nejvýznamnějších českých internistů. Otevřeme‑li nyní po mnoha…
Téměř 300 000 pacientů v Česku bojuje s lupénkou, která jim mnohdy přináší celoživotní invaliditu. Panuje o ní řada mýtů, od zlehčování až po obavy,…
Implantabilní kardiovertery‑defibrilátory (ICD) zachraňují životy pacientů ohrožených náhlou srdeční smrtí už od roku 1980, kdy byl první takový…
Ve starobylém Karolinu byl 14. října pokřtěn nový Atlas anatomie člověka I. Jeho autoři, prof. MUDr. Miloš Grim, DrSc., doc. MUDr. Ondřej Naňka, Ph.D…
V diskusním fóru se nyní redakce MT ptá odborníků: Je podle vás exodus lékařů natolik kritický, aby měl ministerstvo přesvědčit o další potřebě…
Zánětlivé procesy a oxidativní stres se ukazují jako významné faktory při mnoha různých duševních poruchách a onemocněních. Pacienti, včetně pacientů…
Evropská onkologická společnosti (ESMO) věnuje mimořádnou péči mladým onkologům. I letos pro ně byl na madridském kongresu připraven speciální…
Přes osm a půl tisíce účastníků přijelo a přiletělo vyslechnout a zhlédnout více než 1 000 sdělení, která byla prezentována na letošním kongresu…
Pacienti zpravidla svého lékaře nevyhledají, protože jim připadá počet vypitých skleniček příliš vysoký. Rizikové a škodlivé pití si nepřipustí,…
Zdá se, že již brzy budou mít lékaři možnost nasadit trojkombinační léčbu s přímo působícími antivirotiky také dosud neléčeným pacientům s HCV…
Na dubnových 50. diabetologických dnech v Luhačovicích představila společnost Sanofi nový přípravek Lyxumia (lixisenatid). Jaké s ním od té doby…
Přetvořit stávající ÚZIS v moderní úřad západního typu nebude jednoduché. Nový ředitel ústavu doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. (foto), v rozhovoru s…
Studie TEENS je dosud největší průřezová observační studie, která hodnotila faktory související s glykemickou kontrolou u mladých pacientů s diabetem…
Právník specializující se na zdravotnické právo Ondřej Dostál (foto) nabízí čtenářům MT odpovědi na některé pochybnosti, které se v rámci mediální…
Jako psychiatr a psychoterapeut jsem si ve své praxi jaksi mimovědomě vytvořila metodu, které pracovně říkám metoda dětských otázek. Jistě ji někdo…
V souvislosti s ebolou napsal svůj příspěvek pro MT prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc. Podle něj se u nás větší rozsah jakékoli epidemie zvládnout…
Tragická událost ve Žďáru nad Sázavou vzbudila obrovský mediální ohlas. Bezprostřední reakce veřejnosti by mohla mít dopad na další prohloubení…
Co vlastně brání uvedení v život projektu dispensární péče o schizofreniky? Autor projektu autor projektu MUDr. Filip Španiel, Ph.D. to podrobně…
Ad příspěvek MUDr. Josefa Žána, CSc., z redakční pošty MT 19/2014 Vážený kolego, se zájmem jsem si přečetl Váš příspěvek a současně si uvědomil, jak…
Lékaři Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno se spolu se zahraničními kolegy podíleli na objasnění ontogeneze meduloblastomu, nejčastějšího…
Jednou z priorit vedení Ministerstva zdravotnictví ČR je "nový ÚZIS". Redakce Medical Tribune se nyní odborníků v diskusním foru ptá: Je současný…
Schizofrenici do ústavů. Tak by se dal shrnout hlas veřejnosti po události ve Žďáru nad Sázavou, kde psychiatrická pacientka způsobila tragédii.…
Úředníci MF sestavují databázi produkčních a úhradových dat nemocnic a zdravotních pojišťoven. Projekt narazil na odpor resortu zdravotnictví.…
Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) by mohl být s trochou nadsázky použit jako základ pro absurdní román. Je s podivem, jak dlouho si…
České zdravotnictví bude muset řešit, podobně jako ostatní země, problém se stárnutím populace. Podle ČSÚ budou v České republice tvořit v roce 2031…
Letní vídeňské konference o nových nadějích v léčbě roztroušené sklerózy (Multiple Sclerosis Management 2014: Raising Expectations) se zúčastnilo i…
V Hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně se v červnu hovořilo o budoucnosti péče o duševně nemocné, probíhal zde totiž X. sjezd Psychiatrické…
Respondenti průzkumu se shodují v tom, že po aplikaci biologické léčby se kvalita jejich života razantně zvýšila a mnohé překážky pro jejich…
Epilepsie patří mezi nejčastější mozková onemocnění a u dětí je nejčastější chronickou chorobou nervového systému vůbec. V tuzemsku je celkem sto…
I když inhibice renálního transportu glukózy vedoucí k indukci glykosurie není úplně novým terapeutickým přístupem, k jeho renesanci došlo teprve v…
Tým amerických lékařů pod vedením Charlese Baileyho z Children’s Hospital of Philadelphia nashromáždil údaje o léčbě a zdravotním stavu bezmála 65…
Rozhovor Medical Tribune s prezidentem Evropské asociace neurochirurgických společností (EANS) prof. MUDr. Vladimírem Benešem, DrSc. (foto) v…
České výzkumné týmy se zajímají o špičkový vývoj pro inovativní farmaceutický průmysl. První výzva programu The Innovative Medicines Initiative 2 se…
Dospělí s hypertenzí, u kterých jsou přítomny další závažné kardiovaskulární komorbidity či rizikové faktory, by si mohli průběžně monitorovat krevní…
Klíčem k úspěchu v poskytování logistických služeb v oblasti farmacie je komplexnost. Dnes už nestačí pouze doručit zásilku s léčivým přípravkem na…
Na konci září zamítli zákonodárci návrh poslance Ludvíka Hovorky, který měl zpřehlednit toky peněz ve zdravotnictví. Pojišťovny podle něj měly mít…
Čím dál více se před vyspělými státy objevuje nutnost převzít svůj díl odpovědnosti v souvislosti se šířením eboly. V diskusním foru v aktuálním…
Na základní zajištění pacienta s podezřením na vysoce infekční chorobu by mělo být připravené každé zdravotnické zařízení – a musí být na to i…
Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu získali John O’Keefe společně s May‑Britt Moserovou a Edvardem I. Moserem za objev buněk, které v…
Přestože současná epidemie eboly má podle WHO na svém kontě již více než 7 500 pacientů, z nichž 3 500 zemřelo, s výjimkou sporadických importovaných…
Nejčastější nádorové onemocnění u mužů v České republice představuje velkého strašáka pro mnoho z nich. Jakou roli ve včasném záchytu hraje praktický…
V červenci server e‑interna.cz ve spolupráci s Českou internistickou společností ČLS JEP a Medical Tribune vyhlásil soutěž o účast na Pražských…
Dnešní doba poskytuje lékařům široké zdroje odborných informací. Nelze se však spoléhat na jejich vševědoucnost. Někdy musíme sáhnout i k běžným,…
Nebývá vždy zvykem slyšet velmi podobná sdělení jak na sympoziu organizovaném farmaceutickou společností, tak i na čistě vědeckém jednání. Skutečnost…
ELEKTRONICKÝ NOS ROZPOZNÁ PODSKUPINY DĚTSKÉHO ASTMATU Již mnoho let je známo, že astma není jednou chorobou, ale ze…
V průběhu Evropského kongresu respirační medicíny 2014 (ERS 2014) v Mnichově se často diskutovalo o optimalizaci léčby chronické obstrukční plicní…
Kartagenerův syndrom, do jehož definice patří chronická sinusitida, bronchiektazie a situs viscerum inversus, byl popsán již v roce 1933. Jedná se o…
Obhajoba zrušení vakcinace proti tbc poukazuje na špatnou kvalitu vakcíny, která však snižovala výskyt letálních forem. Na dotaz MT profesor Giovanni…
Jedna choroba z mnoha příčin Všichni zasvěcení vědí, že astma není jednou diagnózou, ale spíše symptomem, tedy reaktivní a zánětlivou obstrukcí…
Jistěže na kongresu Evropské respirační společnosti byla předmětem diskuse závažná a atraktivní témata. V programu zaujímala významné místo…
Roztroušená skleróza (RS), chronické, zánětlivé, autoimunní a neurodegenerativní onemocnění CNS, postihuje nejčastěji mladé dospělé – jedince, kteří…
Hypertenze patří mezi nejvýznamnější a zároveň nejčastější rizikové faktory kardiovaskulární morbidity a mortality. Ačkoli se Česká republika řadí…
Homemonitoring u srdečního selhání dává lékaři příležitost k časné intervenci v případě změny zdravotního stavu pacienta. Vyžaduje určité investice…
Cévní mozková příhoda (CMP) je v České republice třetí nejčastější příčinou úmrtí a vůbec nejčastější příčinou invalidity. Ročně na ni umírá přes 11…
Kongres Evropské společnosti pro studium diabetu (EASD) letos oslavil padesátiny a podle všeho je v nejlepších letech: do Vídně ve dnech 15.–19. září…
Jeden z posledních kroků na cestě k ideálnímu léku v diabetologii představuje vůbec první fixní kombinace inzulinového analoga a analoga GLP‑1. Ta…
Jedním z výrazných témat letošního vídeňského výročního zasedání EASD (Evropské asociace pro studium diabetu) bylo potvrzení nástupu nové lékové…
Velký rozruch vyvolala studie izraelských vědců pod vedením Erana Elinava z Weizmann Institute v Rechovotu, publikovaná prestižním vědeckým týdeníkem…
Kongres EASD se tentokrát uskutečnil téměř na předměstí Brna, kterému místní říkají Vídeň. Ta účastníky uvítala posmutnělým, sychravým počasím.…
STÁLE SE HLEDÁ LÉK NA OBEZITU! Poradní sbor FDA (Food and Drug Agency) doporučil počátkem září tohoto roku vysokou převahou hlasů ke schválení…
Letos v červenci byla v periodiku NEJM (the New England Journal of Medicine) publikována analýza několika klinických hodnocení časných fází s…
Jak říkají adiktologové, výraz alkoholik není úplně správný. Alkoholik je termín, který je vnímán jako výrazně pejorativní. Závislost na alkoholu je…
Sněmovna schválila zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách od příštího roku. Zůstanou jen devadesátikorunové platby za…
Na konci září zamítli poslanci návrh Ludvíka Hovorky (KDU‑ČSL), který měl zpřehlednit toky peněz ve zdravotnictví. Pojišťovny podle něj měly…
V pražském Karolinu byly 24. září slavnostně předány ceny Discovery Award pro mladé české vědce do 40 let za projekty, které pomáhají zlepšovat…
Ad: Interna 2014. Jaké má dnes nejsilnější stránky? MT 15/2014, s. A8 Středoškoláci si dnes často kladou otázku, k čemu se musejí „tomuhle učit“,…
Dr. Ing. Ivan Oliva byl s účinností od 1. října ministrem zdravotnictví jmenován ředitelem Nemocnice Na Homolce (NNH). Nový šéf NNH, který v…
JAK BY SE MĚLY VZDĚLÁVAT BUDOUCÍ SESTRY? Ve vzdělávání budoucích sester nyní panuje těžko pochopitelný zmatek. Patnáctileté děti vstupují (většinou…
Pokuty víc než za čtvrt miliardy korun vyměřili nemocnicím kontroloři ministerstva financí (MF). Audity, které prováděli na žádost Evropské komise,…
Do hlavního programu ESC se dostala i česká studie In Vino Veritas – a patřila mezi také ty práce, které ESC vybrala pro své tiskové zprávy. Jejím…
Prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc., z Interní kardiologické kliniky FN Brno s kolektivem publikoval na ESC v Barceloně dva postery. První nesl název…
Značně kontroverzní výsledek měla letošní volba prezidenta‑elect ESC, který by se měl po dalších dvou letech stát prezidentem této významné…
Přes nepopiratelný pokrok, ke kterému v léčbě plicní arteriální hypertenze v posledních letech došlo, jde stále o onemocnění s devastujícím dopadem…
Význam jména jednoho z hrdinů řeckých bájí Odyssea znamená „vůdce, který ukazuje cestu“ – a zdá se, že série studií ODYSSEY ukazuje jednu z nových…
Z farmakologických studií na sebe letos na ESC asi největší pozornost připoutala studie PARADIGM‑HF. V té látka zatím označovaná jako LCZ696…
Podobně jako celá medicína, i kardiologie se dnes stává do určité míry obětí svého úspěchu – zachovává při životě spoustu těch, kteří by dříve byli…
| Prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., II. interní klinika 1. LF UK a VFN Naprosto dominantní novinkou letošního kongresu je zveřejnění výsledků studie…
Kongresu ESC se zúčastnil i prof. Eugene Braunwald, lékař mnohdy označovaný za nejvýznamnějšího žijícího kardiologa. V Barceloně bylo možné se s ním…
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) se konal na sklonku prázdnin v Barceloně. Profesor Petr Widimský (foto) převzal zlatou…
V historii chirurgie existuje jen velmi málo postupů, které byly tak rychle přijaty do denní klinické praxe, jako je metoda biopsie sentinelové…
Přestože jde o šestou nejčastější lokalizaci zhoubných onemocnění, je povědomí o nádorech hlavy a krku v Evropě poměrně nízké. Mezi nádory hlavy a…
Zdravotní stav závislých pacientů i lidí, kteří pijí škodlivým způsobem, závisí i na množství alkoholu, které konzumují. Již rok mohou lékaři (nejen…
Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je onemocnění relativně časté a potenciálně nebezpečné. Vzniká na podkladě progresivního zužováním tepen…
V Japonsku byly pacientce transplantovány retinální buňky diferencované z indukovaných pluripotentních kmenových buněk. Jde o první klinické použití…
Chronické onemocnění ledvin je stav, který je charakterizován postupným zhoršováním všech renálních funkcí – nejen očišťovacích, ale i metabolických,…
Podle nedávného průzkumu společnosti CompuGroup Medical Češi postrádají online služby při komunikaci s lékaři. Pro to, aby měli u svého lékaře…
Málokterý obor zaznamenává takový příliv léčebných možností jako oblast demyelinizačních onemocnění, zejména roztroušené sklerózy (RS). Proto bylo…
V České republice bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vypláceno ke konci roku 2013 celkem 558 invalidních důchodů z důvodu…
Podle nejnovější demografické prognózy hl. m. Prahy se počet stoletých a starších osob do roku 2050 v Praze zvýší třicetinásobně. Oproti počtu 123…
UŽÍVÁNÍ BENZODIAZEPINŮ JE SPOJENO SE ZVÝŠENÝM RIZIKEM ALZHEIMEROVY CHOROBY The British Medical Journal (BMJ) uveřejnil studii, jejíž závěry svědčí…
Ověřit si důsledky vzájemného působení léků mohou pacienti i lékaři na online poradně Znám své léky. V červnu letošního roku ji spustila Asociace…
Špičková věda je nemyslitelná bez mobility vědců. V poslední době se daří i do České republiky přilákat zahraniční odborníky. Česká legislativa však…
Už jsme si zvykli, že v poslední době nám média díky moderním technologiím zprostředkovávají informace téměř on‑line a že se ze zpravodajství v…
Článek na tomto místě původně umístěný obsahoval údaje, které přímo nebo nepřímo vyvolávaly závěr, že společnost KOVOTOUR PLUS s.r.o. identifikační…
Medical Tribune zveřejnila informaci o experimentálním programu, v rámci něhož někteří pacienti s ALS platí za jednu aplikaci kmenových buněk 150 000…
Nelíbí se vám, že o vás a vaší lékařské praxi může na webu kdokoli anonymně zveřejňovat jakékoli komentáře, bez ohledu na to, zda jsou pravdivé, nebo…
Na internetu je několik stránek, jejichž deklarovaným záměrem je pomoci veřejnosti s orientací mezi poskytovateli zdravotní péče. Nejznámější je…
Přes veškeré volání po partnerské komunikaci je vztah mezi lékařem a pacientem asymetrický – už proto, že pacient nedisponuje znalostmi, které má…
Za účasti premiéra Bohuslava Sobotky (na snímku vlevo vedle rektora MU M. Beka) a dalších významných hostů byla 12. září v Brně slavnostně otevřena…
Cesty nemocných do pražských nemocnic jsou složité po desítky let. Na naší interní klinice vždy tvořili „obyčejní“ nemocní akutně přijímaní z…
Evropská federace farmaceutického průmyslu a asociací přistoupila k přijetí kodexu Transparentní spolupráce. O tom, jak bude tato iniciativa probíhat…
Základem léčby osob s diabetem je změna životního stylu, píše prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., z I. interní kliniky LF UK a FN Plzeň. Podle něj…
Tento díl poradny se věnuje preskripci pomůcek nezbytných pro běžný život v domácnosti, jako jsou například berle, hole, chodítka, sedačky na vanu a…
Dětští klienti VZP, kteří kvůli cukrovce 1. typu využívají inzulinovou pumpu, budou mít od září k dispozici sedmkrát více senzorů pro kontinuální…
V aktuálním čísle časopisu PLoS One publikoval tým autorů sdružených v Kooperativní lymfomové skupině ČR (KLS) nové prognostické věkově specifické…
Částicová terapie zlepšuje výsledky terapie nádorů vedlejších dutin nosních. Jsou randomizované studie skutečně nezbytné? Prestižní časopis Lancet…
Osteoporóza je nejčastějším metabolickým kostním onemocněním. Podle odhadů trpí tímto onemocněním v ČR celkově asi 850 000 pacientů. Diagnostika a…
Pan profesor Češka ve svém článku: „Interna 2014. Jaké má dnes nejsilnější stránky?“ (Medical Tribune 15/2014, str. A8) píše: „Interna byla a je…
Pětičlenný tým francouzských specialistů (v čele Bruno Guthauser) z nemocničních pracovišť v Dreux, Poissy, Versailles a Clichy se zabýval vztahem…
Lékaři mířící do politiky mívají u voličů úspěch. I v letošních podzimních volbách bude kandidovat řada lékařů a lidí, kteří se pohybují ve…
Známý lékař doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. (foto) napsal počátkem září pro MT svůj komentář k záměru Ministerstva zdravotnictví ve spolupráci s ČLK…
Obecně Terapie může být buď „standardní“, „lege artis“ (vědecky ověřená, účinná, bezpečná), nebo může být teprve ve fázi experimentu. Lékař je…
„Když neexistuje jiná léčba a je to nekomerční záležitost, protože my z toho žádný zisk nemáme, tak si pacienti na to peníze dát můžou,“ říká prof.…
Těžko si představit horší zprávu, než je sdělení diagnózy amyotrofické laterální sklerózy. Naděje těchto nemocných se upínají k léčbě kmenovými…
„Zdravotní sestra, která má vysokoškolský titul, pacientovi večeři nepřinese. Nechce. A nebude ho chtít umývat nebo se s ním bavit o jeho bolestech.…
Prognóza nemocných se srdečním selháním je stejně špatná jako například u pacientů s pokročilým kolorektálním karcinomem. Přitom jich prudce přibývá.…
Česká lékařská komora oznámila, že navrhne zvýšení počtu studentů na lékařských fakukltách, což by mělo vést ke zlepšení personální situace ve…
Amyotrofická laterální skleróza patří mezi nejtěžší neurologická onemocnění. Kauzální léčba v tomto případě není, prognóza je infaustní – pacienti…
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) se konal minulý týden v Barceloně. Jde o největší akci zaměřenou na kardiovaskulární…
„Neurochirurgie je moje vášeň, které se intenzivně věnuji již deset let. Vždy mě také fascinovaly projekty jako například Lékaři bez hranic.…
Nízkovýkonný laser při regeneraci zubního dentinu Zatím jen na zvířecím modelu byl ověřen nový způsob regenerace zubního dentinu pomocí…
O zkušenosti s použitím inovativního testu Oncotype DX, který k takové individualizaci léčby přispívá, se s MT podělila MUDr. Markéta Palácová z…
Jednoduchost, přímočarost v používání, neomezování lékařů ve vlastní léčebné činnosti, ale naopak jejich podpora, to jsou základní vlastnosti, které…
Ministerstvo zdravotnictví zorganizovalo na konci června seminář ke Studii kvality českého zdravotnictví, kterou vypracovala Organizace pro…
Lixisenatid, nový agonista receptoru pro GLP‑1, letos konečně vstoupil také do českých diabetologických ordinací. Na červnovém kongresu Americké…
Ty největší mezinárodní kongresy Českou republiku míjejí – už jen proto, že jí pro desetitisícová setkání chybí vhodné konferenční zázemí. Stále je…
VZP o současné podobě pozitivních listů mluví v superlativech – podle jejích představitelů jsou transparentní, šetří náklady pojišťoven a jsou…
"Od příštího roku je v rámci zprůhlednění spolupráce mezi lékaři a farmaceutickými firmami povinnost zveřejňovat všechny příjmy konkrétních lékařů,…
Podle průzkumu největší osobní zkušenost je v Česku s korupcí ve zdravotnictví. Tento negativní obraz dopadá nejen obecně na vztahy mezi lékaři a…
Společnost Mylan kupuje divizi specializovaných a značkových generických léčiv firmy Abbott pro mimoamerický trh. Tato transakce umožní společnosti…
O elektronické preskripci se v poslední době v médiích hovoří v souvislosti s ministerskou novelou zákona, která ruší dosud platnou povinnost od…
Poslanec Ludvík Hovorka se o korupci v Nemocnici Na Homolce zajímal od samého počátku a jako jeden z prvních poukazoval před čtyřmi lety v médiích na…
„Zaráží mě, že materiály z kontroly ministerstva zdravotnictví v NNH vycházejí v médiích na pokračování, a přitom jde o neuzavřenou záležitost,“ říká…
V červenci 2014 náhle zemřel významný český gynekolog, porodník a také jeden ze zakladatelů použití ultrazvuku u nás prof. MUDr. Evžen Čech, DrSc.…
Ministerstvo zdravotnictví koncem července představilo vládní strategii Zdraví 2020. Ta by měla představovat provázaný koncept programů směřujících k…
Koncem července premiér Bohuslav Sobotka v rámci svých „inspekčních“ návštěv zhodnotil i práci ministerstva zdravotnictví – jeho hodnocení zacílené…
Poslanec Jiří Skalický připravuje ve spolupráci s VZP a SÚKL návrh novely zákona, která by měla uzákonit současný systém pozitivních listů. Odborná…
Ve čtvrtek 24. července se ve Fakultní nemocnici v Motole v Praze uskutečnila bilanční návštěva předsedy vlády Bohuslava Sobotky u ministra…
Innovative Medicines Initiative 2 (IMI 2) se chystá do roku 2024 rozdělit 3,3 miliardy eur. Nyní je otevřena první výzva, v níž je alokováno celkem…
První přehledovou publikaci v češtině věnovanou vzácným onemocněním s názvem „Vzácná onemocnění v kostce“ připravil kolektiv autorů různých…
Nizozemští odborníci, kteří stojí těsně před začátkem výstavby několika protonových center, projevili zájem čerpat praktické zkušenosti od centra…
Prestižní světovou značku kvality – mezinárodní akreditaci JCI (Joint Commission International) obhájila Nemocnice Na Homolce (NNH) úspěšně již…
Nově vytvořená Swiss Innovestor Group chce investovat do rozvoje české medicíny. Jde o aktivitu úspěšného experta v oblasti inovací a rozvoje…
V polovině června Kardiologická klinika 2. LF UK a FN Motol již poosmé pořádala sympozium Prague Intervention. Setkání využilo prostor pražského…
Ačkoli se v dnešní době nadále rozšiřují možnosti vakcinace proti pneumokokům, stále se ještě můžeme setkat s dětmi, které bohužel očkované nejsou.…
Chronická myeloidní leukémie (CML) představuje první onkologické onemocnění, kde byla jako kauzální příčina identifikována konkrétní genetická…
Tříčlenný odborný tým (v čele B. Figueiredo) z univerzitních pracovišť v Portugalsku (Braga) a USA (Miami, FL) zjistil, že kojení je negativně…
Se zajímavým sdělením vystoupil prof. MUDr. Jiří Beran (foto), CSc., ředitel Centra očkování a cestovní medicíny při Poliklinice II v Hradci Králové.…
Američtí onkologové pod vedením Erica Jacobsena z Dana‑Farber Cancer Institute referovali na konferenci American Society of Hematology o velmi…
Mezi nejočekávanější výsledky zveřejněné na letošním výročním zasedání Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) patří závěry z velké studie…
Tradice červnových celostátních diabetologických sympozií, která sahá až do roku 1999, znovu ožila. Před patnácti lety se v Hradci Králové konalo…
Ve dnech 18. až 20. září 2014 metropole České republiky přivítá Pražské evropské dny interní medicíny (PEDIM). O tom, co tato akce může přinést, v…
Jedním z hlavních témat letošního kongresu ADA byl diabetes jako dramaticky rostoucí zdravotní, sociální a ekonomická hrozba. Jednak je obtížné…
"Z renomovaných úst jsem slyšel už před lety, že interna vlastně neexistuje, a jestli ano, tak za pár let existovat nebude. A to je pak třeba i na…
Doc. MUDr. Bohumil Seifert (foto), Ph.D., vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, v rozhovoru pro Medical Tribune shrnuje, co…
Od června letošního roku mají ženy v České republice, které se z jakéhokoli důvodu rozhodnou pro ukončení těhotenství, možnost využít metodu tzv.…
Vláda na svém jednání 2. července schválila zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši 10 % na knihy, léky a kojeneckou výživu…
V protikladu k rostoucímu počtu edukačních aktivit spojených s marketingem konkrétních produktů přišla Česká lékárnická komora již v roce 2013 s…
Péče o lidi v pobytových sociálních službách přináší kuriózní spory a otázky mezi resorty práce a sociálních věcí a zdravotnictví. Problematikou se v…
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nedávno představil svých dvanáct cílů, které by chtěl v rámci resortu prosadit. Priority ministra na výzvu…
Zdroj: Medical Tribune
UNIKÁTNÍ ORTOPEDICKÁ OPERACE V PŘEROVĚ Prioritní ortopedický zákrok provedli lékaři Nemocnice Přerov. Jako první v České republice operovali…
Lékaři olomoucké fakultní nemocnice, přesněji jejího robotického centra, provedli v těchto dnech už tisící roboticky asistovanou operaci. Jednalo se…
Patří mezi nejvýznamnější představitele experimentální endokrinologie a průkopníky tohoto oboru v Československu, respektive České republice.…
Ministerstvo zdravotnictví ČR zorganizovalo na konci června seminář ke Studii kvality českého zdravotnictví, kterou vypracovala Organizace pro…
V diskusním fóru se zástupců ambulantního sektoru a lékáren tentokrát ptáme, jak by podle nich měla vypadat náhrada za výpadek příjmů z poplatků.…
Přesčasy u nemocničních lékařů – stále neřešený problém Nemocnice už půl roku porušují novou legislativu, která stanovuje maximální přesčasy. České…
Naše kazuistika se týká pacientky L. G. (41 let) s diagnózou revmatoidní séropozitivní artritida III. stadia, anti‑CCP pozitivní. Diagnóza…
S rostoucími poznatky o patogenezi jednotlivých chorob roste od začátku 80. let 20. století i význam léků, jež nejsou chemicky syntetizovány, nýbrž…
Revmatické choroby z nejširšího pohledu jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč pacient vyhledá lékaře. Co řeší současná revmatologie? O tom…
Na 50. výročním zasedání ASCO se většina prezentací týkala látek pro cílenou terapii, případně imunoterapii. Prospěch konkrétním nemocným však…
Vyloučení aktivační mutace genů K‑RAS a N‑RAS je podmínkou pro zahájení léčby metastazujícího kolorektálního karcinomu inhibitory receptoru pro…
Přes veškeré pokroky v porozumění nádorovým procesům na molekulární úrovni je zatím jen ojedinělé, že použití jedné cílené látky stačí k dosažení…
Na výročním kongresu ASCO byla prezentována aktualizovaná data ze studií LUX‑Lung 3 a LUX‑Lung 6. V kontextu léčby pokročilého nemalobuněčného…
Metastazující nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC) dosud představoval diagnózu s mimořádně špatnou prognózou a limitovanými léčebnými možnostmi. V…
Účastníci letošního kongresu ASCO byli zaplaveni úplným tsunami nových informací. Objevují se další látky i další mechanismy imunoterapeutického…
Většina dat publikovaných na ASCO se týká postupů, které se teprve etablují – osudy konkrétních pacientů ovlivní až s několikaletým odstupem.…
Výroční zasedání Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) představuje středobod globálního onkologického kalendáře. Jako vždy se ukázalo, že…
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Českým pacientům hrozí až 24 000 různých negativních interakcí u více než 1 500 účinných látek. Přes 4 900 interakcí je závažných (kontraindikace) a…
Využití protonové terapie v léčbě nádorových onemocnění je aktuálně velmi široce diskutovaným tématem. První specializované protonové centrum vzniklo…
Japonská firma Sysmex, která vyvíjí, vyrábí a prodává diagnostické a laboratorní přístroje, zastoupená také na českém trhu, se na podzim roku 2013…
Koncem března se za přispění společnosti Gedeon Richter uskutečnila webcastová debata na téma „Děložní myomy: jeden z nejvážnějších ženských…
Téma generické substituce je stále aktuálnější, protože na trh v posledních letech vstupuje řada generických forem léčiv, která ve své době znamenaly…
V režimu vysoce inovativního léčivého přípravku získal od 1. března 2014 úhradu z veřejného zdravotního pojištění nový lék s názvem Xalkori …
E‑cigarety ani nepomáhají při odvykání kouření, ani nejsou tak neškodné, jak tvrdí ti, kdo je vyrábějí a prodávají. A v USA tyto nové poznatky…
Pro dospělé pacienty se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou, u kterých odpověď na konvenční léčbu nebyla dostatečná přichází nové…
Jednou z referenčních skupin, u nichž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) provedl v posledních třech měsících tzv. zkrácenou revizi úhrad (viz…
Kongres Americké diabetologické asociace (ADA), jeden ze dvou nejvýznamnějších světových diabetologických kongresů, se letos uskutečnil od 13. do 17.…
JAMA uveřejnil 11. června letošního roku retrospektivní studii Thomase L. Schwenka, jejíž výsledky svědčí o tom, že kombinace inzulinu s metforminem…
Sběr dat v lékárnách je nezákonný, rozhodl Městský soud v Praze. Podle soudu není Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) oprávněn vyžadovat po…
Evropská komise schválila dabigatran etexilát (přípravek Pradaxa) pro léčbu a prevenci rekurence hluboké žilní trombózy (HŽT) a plicní embolie (PE).…
Chirurgie patří mezi základní lékařské obory. Na lékaře klade mimořádné nároky, nejen na intelektuální a psychickou průpravu lékaře, ale i na…
Poslanec MUDr. Jiří Štětina napsal pro Medical Tribune komentář, ve kterém se zamýšlí nad tím, zda mají zdravotní pojišťovny skutečně takový…
Šéfka FN Plzeň končí, nátlak odmítá Dlouholetá ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová ve své funkci končí. Média přinesla informaci o tom, že její…
Ad Seznamy výkonů přejdou pod ÚZIS. A co dál? MT 13/2014, s. A2–A3, A5 Přesun správy seznamu výkonů a agendy DRG na ÚZIS bude systémovým krokem;…
Výroční cenu České transplantační nadace Karla Pavlíka za rozvoj transplantační medicíny za rok 2013 obdržel španělský vědec Josep Maria Grinyó.…
Po zrušení regulačních poplatků za hospitalizace zajistil ministr Němeček nedávno nemocnicím dvě miliardy jako náhradu výpadku příjmů. Je ovšem možné…
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v polovině června definitivně ukončil výměnu ve vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv a jmenoval…
„Ministr Němeček vyjednal v Číně miliardové zdroje pro české zdravotnictví,“ tvrdí tisková zpráva k nedávnému summitu česko‑čínské spolupráce v…
Pneumokokové nákazy mohou i v dnešní době skončit fatálně. Velmi nebezpečná jsou zejména invazivní pneumokoková onemocnění (IPO), kam patří…
Poslanec Evropského parlamentu RNDr. Pavel Poc ukazuje, jaký pozitivní dopad může mít trpělivé zacílení práce politika na konkrétní problém. Už pět…
Sebelépe zorganizovaný a kontrolovaný screeningový program ztrácí smysl, když o něj není zájem ze strany cílové populace. V případě kolorektálního…
V porovnání se zahraničím v českém screeningovém programu časného záchytu kolorektálního karcinomu mají praktičtí lékaři mimořádně silnou pozici.…
Plošné využívání testu na okultní krvácení naráží na řadu organizačních problémů – jedním z nich je nejednotnost používané metodiky. „Bez…
Populační screening kolorektálního karcinomu je mimořádnou výzvou pro každý zdravotní systém. Aby byl skutečně funkční, musí do sebe jako puzzle…
V péči o pacienty s roztroušenou sklerózou jsme podle prof. MUDr. Evy Havrdové, CSc., přednostky Centra pro demyelinizační onemocnění CNS 1. LF UK a…
Moderní konferenční prostory plzeňského hotelu Angelo hostily koncem ledna již 51. doškolovací seminář Sdružení soukromých gynekologů ČR. S úvodním…
Novým trendem v prevenci tromboembolických stavů jsou tzv. nová antikoagulancia – perorální přímé inhibitory některých faktorů hemokoagulační kaskády…
Mezi nejdiskutovanější témata letošního XXII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti, který se konal počátkem května na brněnském…
Světová neurootologická a ekvilibriometrická společnost se před časem rozhodla pořádat své letošní zasedání v Praze. Konalo se ve dnech 22.–24.…
Lékařský časopis Annals of Oncology přináší varovnou prognózu nárůstu případů karcinomu pankreatu v zemích Evropské unie. Jejími autory jsou italští…
Diabetologie je rychle se rozvíjející obor, kde samozřejmě probíhá intenzivní výzkum. Nicméně její nedílnou součástí je i lék uváděný jako příklad…
Úctyhodného věku devadesáti let se 29. června dožívá prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., nejvýznamnější žák profesora Josefa Charváta. Spolu s…
U pacientů s vysokou cholesterolémií léčených středními nebo vysokými dávkami statinů přináší léčba monoklonální protilátkou evolocumabem další…
Jeden z projektů výzkumu tkáňových buněk Centra buněčné terapie a diagnostiky (CBTD), které bylo v roce 2013 přejmenováno na 4MEDi – Centrum buněčné…
"Po deseti letech bych už nenazval svůj komentář DRG jako Dosti Rizikový Golem, ale Dosti Rozpustilý Golem. Má‑li mu vložit šém posunu do hliněné…
Aby bylo možné porovnat toky peněz mezi pojišťovnou a jednotlivými nemocnicemi, je potřeba dát na stůl další informace, ze kterých by bylo možné…
Koalice soukromých lékařů (KSL) před časem vydala právní stanovisko, že ministr zdravotnictví není oprávněn uložit zdravotní pojišťovně ani…
| Ad Přinese devatenáct bodů ministra Němečka další miliardy? MT 9/2014, s. A1–A3 Přesněji řečeno, a vyplývá to z obsahu jednotlivých bodů, nejde o…
Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o ekonomické podpoře praktických lékařů a menších lékáren v odlehlejších regionech. Při sněmovních interpelacích o…
Na ministerstvu zdravotnictví vzniká pracovní skupina, která bude mít na starosti připravit nový systém stanovování seznamu výkonů. Ministerstvo má v…
Brno se už etablovalo jako místo, kde se tvoří strategie, jak zachránit životy statisíců Evropanů. Na již třetí ročník Evropských dnů kolorektálního…
Provozování hotelového komplexu Čeladenka v prominentní beskydské obci Čeladná pro společnost Kovotour představuje podnikatelský projekt jako z říše…
Koncem června se dožívá významného životního jubilea prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc.(foto). Nejvýznamnější žák profesora Josefa Charváta a…
Zájem české veřejnosti o online komunikaci ve zdravotnictví roste. Nejvíce české pacienty oslovuje možnost online objednání. Pokud pacientům…
Plně v souladu se současným trendem personalizované medicíny zahájilo v těchto dnech v Chlumu u Třeboně svou činnost školicí středisko vybudované za…
Adherence pacientů k léčbě je významná nejen pro lepší výsledky terapie. Pokud je jí dosaženo, klesá i spotřeba léků, a tím i finanční náklady. Také…
V rámci XXII. výročního sjezdu ČKS proběhl mimo jiné i křest monografie významného českého kardiologa prof. MUDr. Vladimíra Staňka, CSc., FESC, z…
Lékaři a zdravotnický personál v Jihomoravském kraji získají příští rok možnost vzdělávat se v oblasti eHealth (elektronického zdravotnictví)…
Madrid se stal ve dnech 14. až 16. května 2014 místem konání 24. konference Evropské asociace pro léčbu ran (EWMA) s podtitulem Inovace, know‑how a…
V současné době patří pneumokoková onemocnění mezi nejzávažnější na celém světě. Podle údajů WHO umírá v důsledku pneumokokových infekcí ročně…
Z XXII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti jsme pro naše čtenáře vybrali téma katetrové léčby významné aortální stenózy, kterému se…
Počet pacientů s implantovaným kardiostimulátorem nebo kardioverter‑defibrilátorem (ICD) v poslední době narůstá. V ČR je ročně implantováno asi 6…
Nejmenší monitor pro sledování srdečního rytmu s názvem Reveal LINQ firmy Medtronic je od počátku května k dispozici také českým pacientům. Unikátní…
Výroční sjezd České kardiologické společnosti jak rozsahem programu, tak počtem účastníků představuje tradičně největší českou medicínskou akci.…
Minulý týden (26. května) vstoupil v platnost opětovný zákaz vývozu přípravku Actilyse (altepláza) z České republiky. Přípravek patří mezi…
FDA schvaluje voraxapar, prvního antagonistu destičkových receptorů Perorální voraxapar (Zontivity) je první ve své třídě antagonistů destičkových…
Čtenář Medical Tribune se na redakci obrátil s prosbou o radu, jak postupovat v případě pokusu o falšování receptů na jméno lékaře. Odbornou radu…
Roztroušená skleróza (RS), jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění nervové soustavy mladých lidí, k sobě stále více poutá pozornost…
Na půdě Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny se sešli zástupci parlamentu, resortu zdravotnictví a zdravotních pojišťoven, aby společně s…
V moderní infekční pavilon se proměnila budova v areálu Nemocnice s poliklinikou Havířov. K vybavení patří také biobox, díky kterému mohou v…
Ad Spinální stimulace a obnova hybnosti paraplegiků MT 9/2014 str. B1 V Medical Tribune 9/2014 z 13. května byl otištěn článek prof. Petra s názvem…
Ministerstvo zdravotnictví před časem vyzvalo všechny poskytovatele zdravotní péče, včetně soukromých lékařů, aby zveřejnili své smlouvy se…
Návrh zákona o zdravotnických prostředcích představoval jednu z mála připravovaných zásadních norem, kde se dal předpokládat relativně hladký průchod…
Za celosvětový přínos k léčbě akutního srdečního infarktu a za originální výzkumné výsledky s přímým dopadem na léčebnou praxi ve světě získala Česká…
Zájem o literární dílo a život Boženy Němcové trvá. Historicko‑medicínsky nepostrádají přitažlivost ani dopisy, ve kterých psala o lékařích nebo byly…
V rámci AT konference 2014, která se konala koncem dubna v kongresovém hotelu Jezerka v Seči, bylo i vyhodnocení tříletého projektu NETAD – projektu…
Česká iniciativa pro astma uspořádala koncem dubna ve spolupráci s Českou lékařskou společností JEP, Českou společností alergologie a klinické…
GEN SENZITIVITY VŮČI STRESU A IM Výzkumný tým z Lékařského centra Duke University v Durhamu přišel s poznatkem, který vysvětluje biologický podklad…
Chronická žilní choroba (CVD) patří mezi nejčastější onemocnění, se kterými se můžeme v ordinaci praktického lékaře setkat. Pro porozumění základním…
Nikdy nepotřebují pacienti informace a rady naléhavěji než v situaci, kdy se cítí být ohroženi zhoubným nádorovým onemocněním. Lékaři často nedokáží…
Léčba bisfosfonáty tvoří nedílnou součást komplexní onkologické péče u řady pokročilých zhoubných nádorů. Obávanou, avšak do značné míry…
Součástí programu letošních Brněnských onkologických dnů bylo i setkání onkologů pracujících mimo komplexní onkologická centra. Jejich role je zcela…
Mezinárodní videoworkshop radikální chirurgie v onkogynekologii byl příkladem přesně zacílené akce, která pro svůj obor znamená mnohem větší přínos,…
Během letošních Brněnských onkologických dnů bylo představeno speciální suplementum Onkologické revue věnované současným trendům v léčbě karcinomu…
U metastazujícího renálního karcinomu je vzhledem ke stále se rozšiřující paletě léčebných možností výběr vhodného přípravku stále složitější. Na…
Do praxe vstupují nové diagnostické nástroje, které pomáhají odhadnout riziko rekurence zhoubného onemocnění. Mimo jiné pomáhají klinikům při volbě,…
Vaskulární endoteliální růstový faktor (VEGF) představuje velmi silný stimulant angiogeneze u nádorového bujení, sám o sobě má antiapoptotický efekt,…
Dnes těžko může jeden lékař pacienta provést všemi fázemi onemocnění. Na úrovni institucí je to ale požadavek oprávněný. Zůstává však až příliš často…
O rychlém vývoji v léčbě karcinomu prsu se na letošních Brněnských onkologických dnech mluvilo v celé řadě sekcí. Sympozium podpořené společností…
Pokud by se mělo vybrat jedno téma, které dominovalo letošním Brněnským onkologickým dnům, je to nástup imunoterapie. Věnovala se mu i velká část…
Dosavadní přístup, založený na TNM systému, hodnotí závažnost nádorového onemocnění podle velikosti lézí a míry jejich rozsevu. Profesor Jérôme Galon…
V čem vidíte největší problém českého zdravotnického systému? Kde vidíte řešení? Dokážete odhadnout budoucí vývoj na trhu s biologickými léky? To…
V souvislosti s přejmenováním společnosti Medicom International s. r. o. nastal čas představit mateřskou společnost ANGELINI, která na český trh…
Mladá Fronta Dnes zveřejnila dne 17. května pod titulkem „Tichá akce: za rok a půl zaniklo 22 nemocnic“ článek, ve kterém Petr Holub poměrně emotivně…
O tom, jak posuzují inovace v medicíně praktičtí lékaři, Medical Tribune krátce hovořila s doc. MUDr. Bohumilem Seifertem, Ph.D., (na snímku) z…
Letošním laureátem Ceny Neuron v oboru medicína se stal doc. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D., z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Práce, za niž…
Vláda minulý týden na návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka obměnila tento správní a dozorčí rady šesti zaměstnaneckých pojišťoven.…
Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Důležitou informaci o výběru šéfa…
Americký Ústav pro kontrolu potravin a léků dospěl k závěru, že ačkoli každodenní podávání kyseliny acetylsalicylové může přispět k prevenci infarktu…
Odesílání dávek na portály zdravotních pojišťoven bývá často zbytečně zdlouhavé a pracné. Existují přitom efektivní a spolehlivá řešení, která značně…
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Na trh v České republice byla koncem března uvedena nová a dlouho očekávaná vakcína proti meningokokům skupiny B. Její význam spočívá v tom, že může…
On‑line vydání časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology uveřejnilo závěry pozorování Kennetha Mandla a kolegů z Harvardské lékařské fakulty,…
V rámci odborného zasedání ke Dni astmatu představil prof. Petr Pohunek (Pediatrická klinika FN Motol) zkušenosti s léčbou omalizumabem u obtížně…
V předvečer jubilejních padesátých Diabetologických dnů v Luhačovicích proběhlo sympozium podpořené společností Novo Nordisk. Jednotícím tématem…
Letošní výroční 50. luhačovické diabetologické dny přivítaly vzácného zahraničního hosta: prof. George Grunbergera (foto). Tento celosvětově uznávaný…
Vzhledem k omezeným prostředkům, které jsou na léčbu diabetu k dispozici, nabývají na důležitosti další možnosti, které by mohly zlepšit kompenzaci…
TŘI STUDIE FÁZE III: INZULIN PEGLISPRO ÚČINNĚ REDUKUJE HbA1c Výsledky tří klinických studií fáze III potvrzují, že inzulin peglispro lépe snižuje…
Běh proti diabetu se stává již pevnou součástí luhačovických Diabetologických dnů. Letos tu proběhl už potřetí. Na členitou trať středem lázní…
Bouřlivě se rozvíjející problematice dětského diabetu byla věnována slavnostní Syllabova přednáška na 50. diabetologických dnech v Luhačovicích.…
Dosud se dietetická doporučení lékařů opírala o tezi, že rybí tuk s omega‑3 polynenasycenými MK má silné kardioprotektivní účinky. To však…
Nově zvolená předsedkyně České diabetologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc. (Centrum diabetologie IKEM), zahájila jako…
Lepší adherence pacientů k léčbě, snížení glykovaného hemoglobinu a redukce hmotnosti – to vše s minimálním rizikem hypoglykémie a dalších…
Rychlý pokles kardiovaskulární mortality, ke kterému došlo v uplynulém čtvrtstoletí, se v poslední době zastavil. I nadále na onemocnění srdce a cév…
Luhačovické Diabetologické dny jsou středobodem diabetologického kalendáře, a to i pokud jde o organizační aspekty komunikace v rámci odborné…
V Americe je diabetologie ambulantní obor. I ketoacidotický stav se musí zvládnout ambulantně do 24 hodin. Hospitalizace pro diabetes prakticky…
Odhadovaný objem paralelního obchodu s léky v České republice činil loni 3,5 až 5 miliard korun. Uvádí se, že nejnižší marže překupníků je 25 %,…
Přestože je paralelní export léčivých přípravků v médiích zatracován nejčastěji jako negativní důsledek nízkých cen léků na našem trhu, nebude daleko…
Získat veřejnost k systematické účasti na preventivních programech je obtížné. Na jednorázové, ale opakované akce však lidé slyší. Dokládá to zájem o…
Mým duchovním otcem je Cicero a jeho výrok „Mluvit se učíme mluvením“. Velmi ráda komunikuji. A to neustále. Od rána do večera… Zbožňuji společenství…
Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) slaví významné výročí. Před sto lety založil významný chirurg a rentgenolog prof. MUDr. Rudolf Jedlička v…
Redakce MT oslovila někdejšího šéfa Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Karla Šateru s několika dotazy ohledně aktuálního dění ve zdravotnictví.…
Tisící transplantaci kostní dřeně provedou tento týden ve FN Olomouc, která patří mezi přední hemato‑onkologická centra v zemi. V olomoucké nemocnici…
Minulý týden poslala vláda do připomínkového řízení návrh zákona, který má upravit kompenzaci zrušených poplatků v nemocnicích. Od ledna už pacienti…
Aktuální fórum Medical Tribune řeší otázku, zda stávající pokrytí přesčasových služeb lékařů není luxus, který si už stávající systém českého…
Paralelní obchodování s léky neboli reexport, téma, které se v médiích v poslední době objevuje stále častěji. Většinou je citováno v souvislosti s…
Kdo patří ke špičce současné české vědy? Kdo z mladých vědců posouvá domácí výzkum vpřed? Nejen na tyto otázky se snažil najít odpověď Nadační fond…
Tuky patří spolu s bílkovinami a sacharidy mezi základní živiny. Na rozdíl od bílkovin a sacharidů jsou však nejčastěji na pranýři a často neprávem…
Když na jaře 1998 vydal americký regulační úřad FDA souhlasné stanovisko pro sildenafil citrát (Viagra), první z inhibitorů fosfodiesterázy 5, byla…
Vzácná onemocnění jsou především záležitostí praktických lékařů pro děti a dorost. Přesto je jako jeden z hlavních bodů zařadila do svého programu i…
Tým materiálových inženýrů, v jehož čele stál Xuenhe Zhao z Duke University, vyvinul ve spolupráci s biomedicínskými odborníky pod vedením Gabriela…
Antikoagulační léčbě a novinkám v ní se na VIII. jarní interaktivní konferenci SVL ČLS JEP věnoval doc. MUDr. Jaromír Chlumský, Ph.D., z Interní…
Tým vedený Claudií Angeliovou z Kentucky Spinal Cord Injury Research Center při University of Louisville referuje v lékařském časopise Brain o…
Pět pacientů, kteří ztratili velký objem svalu v důsledku válečného zranění nebo sportovního traumatu, bylo podrobeno úspěšné experimentální léčbě…
Americká nadnárodní farmaceutická společnost Pfizer je připravena převzít svého dosavadního britského rivala – firmu AstraZeneca; podle bankovních…
Pěti milionům pacientů z celého světa již byl implantován některý z přístrojů pro terapii srdečních arytmií, vyrobený v nevelké továrně na břehu…
Na první květnové úterý, letos tedy na 6. května, připadl Světový den astmatu. Ve spolupráci s WHO jej vyhlašuje Globální iniciativa pro astma. Tato…
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice Přerov se minulý měsíc staly držiteli ocenění Centrum nejvyšší kvality v kýlní chirurgii (Center…
Pan prezident a pan ministr financí shodně soudí, že zdravotnictví je černá díra, a mnozí soudí podobně. Upracovaní zdravotníci z provozů se cítí…
Výsledky analýzy VZP, která zkoumala vykazování péče u ambulantních kardiologů v Praze a středních Čechách za rok 2012, naznačují velké rozdíly v…
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hodlá zpřísnit kontrolu vykazování péče u svých smluvních partnerů, ambulantních specialistů. Vidí v tom možnost…
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček sestavil 19-bodový plán, na základě kterého doufá, že získá do resortu další peníze. Redakce MT se zeptala…
Redaktorka MT se mimo jiné všímá i toho, proč MZ nezveřejňuje referenční ceny nakupovaných komodit v přímo řízených organizacích. Zjistila, že MZ je…
Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním čtení vládní návrh na navýšení plateb za tzv. státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám ze 787 na 845 korun.…
Politici považují zdravotnictví za „černou díru“. V této souvislosti jsou politiky často zmiňovány předražené nákupy zdravotnické techniky, nicméně i…
Ředitelka české pobočky americké biotechnologické společnosti Biogen Idec RNDr. Michaela Hrdličková, MBA, (foto) 1. viceprezidentka Boardu AIFP,…
Vědecký časopis Science vyhlásil na konci roku 2013 pokrok v imunoterapii za vědecký „průlom roku“. Historie tohoto odvětí biologické léčby je však…
Rozhovor s MUDr. Danou Horákovou, Ph.D.
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 23/2014 |
Datum vydání: | 11.11.2014 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.