Rozdělovat pohyblivou složku mzdy nebude nijak snadné
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje nový způsob motivace zaměstnanců. Ti dobří by měli dostat v pohyblivé složce platu či mzdy až dvě stě…
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje nový způsob motivace zaměstnanců. Ti dobří by měli dostat v pohyblivé složce platu či mzdy až dvě stě…
Minulou středu vstoupila v platnost novela zákona o veřejných zakázkách. Její platnost se dotkne také zakázek ve zdravotnictví. Jaké změny s sebou…
Nejvyšší správní soud letos v červenci v rámci jednoho soudního sporu dovodil, že nelze trestat rodiče za to, že nenechají očkovat své děti. Reálný…
První zářijový týden (2. 9.) uspořádala společnost A.IMPORT.CZ ve spolupráci s III. interní klinikou 1. LF UK a VFN v Praze v prostorách tamního…
Metabolický syndrom ve vyspělém světě postihuje až čtvrtinu populace, pro pacienty znamená přímé ohrožení života a jeho etiopatogeneze je zatím…
Aleglitazar je kombinovaný agonista PPAR gamma a PPAR alfa receptorů pro terapii diabetu a jeho komplikací. Představuje slibnou alternativu ke…
V současné době byla shromážděna řada poznatků na molekulární úrovni, které dokládají, k jakým změnám v organismu při rozvoji diabetu dochází.…
O výzkumných aktivitách, které jsou spojeny s přípravkem liraglutid, jsme v Medical Tribune informovali již několikrát, vždy když se objevily nové…
Diabetes mellitus je onemocnění, jehož výskyt prudce stoupá po celém světě. Ačkoli o něm víme čím dál více především díky molekulárnímu výzkumu,…
Nedávné výzkumy diabetu se mimo jiné zaměřily na tzv. sRAGE – solubilní receptory pro koncové produkty pokročilé glykace (soluble receptors for…
O diabetu 2. typu se stále častěji mluví jako o epidemii 21. století. Jeho výskyt je často doprovázen i dalšími kardiovaskulárními rizikovými faktory…
Stále ještě žijeme v době, kdy nejúčinnějším bojem proti malignímu melanomu je prevence spojená s kvalitní diagnostikou hnědých kožních afekcí…
V dnešním díle seriálu MT prezident Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil ukazuje, že žádný diabetologický poznatek neplatí jen proto, že zní…
Krátce před prázdninami se již po desáté sešla European League Against Rheumatism (EULAR), aby diskutovala témata týkající se novinek v diagnostice a…
Aktuální stav přihlášek vystavovatelů na veletrh MEDICA 2010 – světové fórum medicíny, mezinárodní specializovaný veletrh s kongresem (Düsseldorf, 17…
World Congress on Pain se koná každé dva roky. Letos to byl kanadský Montreal, kam se sjelo ve dnech 28. srpna až 3. září více než šest tisíc…
Pojem fastfoodu je obvykle spojován s nižší kvalitou jídla. Hlavní „výhodou“ tohoto typu stravování je však rychlost. Cílem je se s nikým dlouho…
Zkušenosti s hospicovou a paliativní péčí v ČR pomalu narůstají. Kdo z lékařů chce, může na každém oddělení, v každé specializaci využít při svém…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval začátkem září o závadě v jakosti léčivého přípravku EpiPen a EpiPen Jr. Některé z jeho šarží…
Američtí vědci Arpi Minassian a Jared W. Young z Kalifornské univerzity v San Diegu (pracoviště La Jolla) hodnotili klinickou účinnost asenapinu u…
Gynekologie: Norští vědci zjistili na kohortě 1 682 441 novorozenců, že i děti narozené po termínu jsou ohroženy mozkovým infarktem ve srovnání s…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil před časem na svých webových stránkách informace o výsledcích přehodnocování poměru přínosů a rizik…
Zavedení zákazu kouření ve veřejných prostorách ve Skotsku v roce 2006 vedlo ke snížení počtu astmatických záchvatů u dětí. Před zavedením zákazu…
V polovině září proběhl v Evropě Urologický týden, což je iniciativa Evropské urologické asociace. EAU je zaštiťujícím orgánem národních urologických…
Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) obhájil letos v červnu mezinárodní certifikát kvality Joint Commission International (JCI). Slavnostně…
Název použitý v titulku nese informačně vzdělávací kampaň České akademie dermatovenerologie, která tento měsíc odstartovala. Jejím cílem bude…
V on‑line verzi časopisu Nature byla publikována práce výzkumníků institutu Scripps (La Jolla, Kalifornie, USA) M. H. Bengstona a C. A. P. Joazeira,…
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., opustila ministerské křeslo před několika měsíci. Na své působení v čele resortu se tedy již může dívat s určitým…
Lékařský odborový klub stupňuje kampaň Děkujeme, odcházíme. Najal si profesionální mediální agenturu, která bude problém nemocničních lékařů…
Robotický ozařovač pro stereotaktickou radiochirurgii CyberKnife umístěný na Onkologické klinice FN Ostrava má za sebou úvodní období klinického…
Je možno prodat lékařskou ordinaci jako OSVČ tím, že ji přeměním na ready made s. r. o., která je údajně bez jakékoli ekonomické minulosti, bezdlužná…
"Na co jsem hrdý? Jednoznačně na to, jak se nám povedlo změnit onkologickou kliniku," říká ředitel FN Ostrava MUDr. Svatopluk Němeček, MBA.
Registrovaní nelékaři se obávají, že mohou být ze dne na den přeřazeni na práci pod dohledem. Registr NCO NZO je v současné době zavalen žádostmi o…
Jak řešit zoufalou personální situaci ve zdravotnictví? Reorganizací práce, říká v rozhovoru pro Medical Tribune první náměstek ministerstva…
Lékařský časopis The New England Journal of Medicine zveřejnil povzbudivé výsledky studie, která testovala blokádu proteinu BRAF v buňkách zhoubného…
Histopatologická diagnóza je již po mnoho desetiletí zlatým standardem a jedním ze základních parametrů, od nichž se odvíjí další léčebný postup u…
"Lidé mají střeva. Ve střevě může být zhoubný nádor. Když se na něj přijde včas, dá se vyléčit. Když se na něj přijde pozdě, člověk umře. Vyšetření…
O právu na něco se začne zpravidla mluvit, až když najednou chybí. V minulosti měli právo na specializaci v klinické onkologii jako nadstavbovém…
Život v kapitalismu a práce v socialismu. Situace lékařů-onkologů ve státních zdravotnických zařízeních - přináší mimo jiné každodenní dilema, komu…
Pokud dojde ve zdravotnickém zařízení k medikační chybě, ve většině případů jde o projev slabého místa systému. V Masarykově onkologickém ústavu v…
Už téměř deset let česká onkologie buduje databáze monitorující použití nových nákladných léčiv z kategorie tzv. biologické léčby. Spravuje je…
někteří čtenáři si možná přečetli nepřímou odpověď profesora Rabocha (2) "Všechno je vždycky trochu jinak" na "Otevřený dopis vedení Psychiatrické…
Před časem si čtenáři časopisu Česká a slovenská psychiatrie mohli přečíst otevřený dopis profesora Richarda Balona a dalších českých psychiatrů,…
Řešíte soudní spor ve zdravotnictví? Uvažujete o tom, že využijete služeb mediátora - tedy člověka, který vám pomůže vyřešit konflikt i třeba…
Věta "Oči mám v pořádku, vždyť to vidím, nebojte se, doktore" je poměrně častá reakce pacientů, kterým doporučuji kontrolu u očního lékaře. Po pravdě…
Konference sekce pro gynekologickou endokrinologii České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP se konala pod názvem II. Preslovy dny v…
Od 6. do 9. října 2010 se v Düsseldorfu koná nejdůležitější mezinárodní veletržní akce v oboru rehabilitace a podpory samostatného života lidí s…
Ve dnech 24. až 26. června se v kongresovém centru NH Hotelu Olomouc konaly XXIV. olomoucké hematologické dny (OHD). Lékařskou část sjezdu již léta…
Jak píšeme na straně A1, v hlavním městě Švédska se na přelomu srpna a září konal kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC).
České zdravotnictví potřebuje reformu jako sůl, což je všem jasné už řadu let. Stále však převažuje onen socialistický model v kapitalistickém hávu.…
Čekával jsem nerad, ostatně jako všichni. Postupně však zjišťuji, že když se čekání hezky uchopí, může to být i zábava. Čekání je inherentní…
Dermatologie: Skindex-Teen je nově vzniklý 21položkový dotazník hodnotící kvalitu života (QoL) mladistvých s onemocněním kůže navržený americkými…
Každý dnes ví, že šetřit ve zdravotnictví se musí, a také každý "ví", že nejlépe se může šetřit na lécích. Nezbytným předpokladem jakýchkoli kroků na…
Jedním ze záměrů nové vlády je podstatně zvýšit podíl prostředků, které tvoří pohyblivé složky příjmu zdravotníků. Změna by měla vést k tomu, že…
Poškození rohovky patří v ekonomicky vyspělých zemích k nejčastějším příčinám závažného poškození zraku. Biomedicínský výzkum přináší dvě techniky,…
Protichřipkové vakcíny i aplikační doporučení doznávají v závislosti na situaci každoročně určitých změn, o nichž pak referuje odborný tisk.…
Ministr zdravotnictví Leoš Heger sice považuje návrh České lékařské komory na udělení výjimky z navrhovaného snížení tarifních mezd pro pracovníky ve…
Vyhlášku o stabilizačním příspěvku sestrám si nemocnice vykládají různě. Všeobecné sestry z LDN ve Vsetínské nemocnici do letošního srpna nedostaly z…
Jediná tarifní platová tabulka dokázala zvednout ze židle tisíce lékařů, zdravotnické odbory i Českou lékařskou komoru. V rámci úspor a…
European Respiratory Journal zjistili, že zvýšená koncentrace vydechovaného oxidu dusnatého (FeNO) může znamenat zvýšené riziko rozvoje asthma…
Stockholm, Kongresové centrum ve dnech 28. 8. až 1. 9. 2010, kolem 30 000 účastníků, vědecký program tvořený 4 167 přijatými sděleními vybranými z…
V naší kasuistice představujeme padesátiletého pacienta s plně vyvinutým metabolickým syndromem (obezita, diabetes mellitus 2. typu, dyslipidémie,…
Každý pátý až šestý pár v České republice je nedobrovolně neplodný a podíl mužského faktoru na neplodnosti páru je přibližně poloviční. Tyto údaje…
Třiatřicetiletý absolvent základní školy se poprvé setkává s psychiatrií v 26 letech, kdy je po spáchání nevelké trestné činnosti znalcem-psychiatrem…
Díky pochopení oborové pojišťovny jsme měli možnost bevacizumabem léčit tři nemocné s metastazujícím karcinomem prsu. Protože léčba cílenými…
Uvádíme kasuistiku pacientky s diagnózou karcinomu prsu, u níž se dosáhlo výborného léčebného efektu; konkrétně úplné odpovědi plicních,…
V následující kasuistice bych na příkladu pacientky, hospitalizované na našem oddělení v roce 2007 dvakrát v průběhu tří měsíců, ráda připomněla téma…
Rod Staphylococcus se dělí do dvou skupin podle schopnosti produkovat koagulázu. Zatímco téměř jediným představitelem koaguláza-pozitivních…
Následující kasuistika popisuje případ, který nepatří k raritním. S podobným pacientem se lékař může potkat i několikrát ročně, a právě proto se…
Kasuistika, která následuje po úvodu, ukazuje důležitost iniciálního výběru antimikrobní léčby u pooperačních nitrobřišních infekcí. Dojde-li u nich…
Stalo se již dobrou tradicí, že každoročně pořádaný výroční sjezd kardiologické společnosti nabízí kromě přednášek erudovaných kardiologů s…
Jak jsme již informovali, v polovině dubna oznámila největší poradenská a outsourcingová společnost v oblasti řízení lidských zdrojů Hewitt…
Manažeři ve zdravotnictví se musejí vyrovnávat s řadou právních otázek, které prolínají rozsáhlou oblastí práva od obchodně-závazkových vztahů přes…
Ovládání strojů bez lidského zásahu je nedílnou součástí letecké i námořní dopravy, kde jsou na službách autopilota závislí pasažéři i posádky…
Začátkem července jsem měl možnost se již tradičně plavit s dvacetičlennou skupinou přátel na lodi od jednoho chorvatského ostrova ke druhému. Na tom…
Více než dvě třetiny z 430 tisíc cizinců žijících v současné době v České republice pochází ze zemí mimo EU. Významná část z nich vyhledá zdravotní…
Parafráze oblíbeného sloganu se zlověstně line z úst české politiky. Jak jinak chápat sympaticky působícího nového ministra zdravotnictví, jenž…
V říjnu 2009 uveřejnily prestižní The New York Times v pravidelném sloupku Freakonomics, The Hidden Side of Everything (Skrytá strana všeho)…
Společnost GlaxoSmithKline oznámila, že Evropská komise schválila novou léčebnou indikaci přípravku lapatinib (Tyverb) pro použití v zemích EU.…
Společnost Ipsen oznámila koncem června výsledky studie GuidAge, která je nejdelší (doba trvání pět let) a nejrozsáhlejší (2 854 testovaných osob)…
Medicínský portál Medwire nedávno zveřejnil výsledky metaanalýzy, které se objevily i v Archives of Internal Medicine. Hodnotila se data z…
Léky za více než 5 500 korun, což představuje zhruba 29,5 balení, to je průměrná spotřeba léků, která připadá v loňském roce na jednoho obyvatele…
Programové prohlášení vlády Petra Nečase mimo jiné obsahuje závazek, že zavede generickou preskripci a substituci u léků hrazených plně nebo částečně…
Špičkově vybavený elektrofyziologický sál otevřela v červenci I. interní klinika FN Olomouc. Spolu se stavebními úpravami jde o investici v celkové…
Českou republiku letos zasáhly už druhé povodně. Zatímco na jaře postihly především severní Moravu a Slezsko, prudké deště na konci prvního srpnového…
Na I. interní kardioangiologické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNuSA) bylo otevřeno nové špičkově vybavené elektrofyziologické…
Po několika měsících provozních zkoušek a zaškolování personálu došlo 4. srpna ve FN Ostrava k prvnímu klinickému použití robotického ozařovače…
Pokud se lékaři mnoha odborných ambulancí začnou řídit požadavky vyhlášky číslo 221/2010 Sb. MUDr. Zorjan Jojko na přístrojové vybavení, mohou se…
Před časem Česká lékařská komora vyjádřila kritické připomínky k nové vyhlášce 221/2010 Sb., která stanovuje požadavky na věcné a technické vybavení…
Měsíc po volbách, 30. června, podepsala ministryně Jurásková vyhlášku číslo 221/2010 Sb., o požadavcích na věcné a technické vybavení zdravotnických…
Koncem června podepsala dnes už bývalá ministryně Jurásková vyhlášku o požadavcích na věcné a technické vybavení zdravotnických zařízení. Na první…
V jednom z předchozích dílů seriálu jsem zdůraznil, že právě hrozba rozvoje pozdních komplikací diabetu je imperativem pro intenzivní terapii.…
Na komplexní léčbu dyslipidémií se zaměřila série symposií, která se v květnu a červnu konala v několika českých městech. V centru jejich zájmu byla…
Letošní výroční zasedání Evropské společnosti pro aterosklerózu (EAS) se konalo na konci června v Hamburku. Těžiště zájmu zde spočívalo spíše v…
Tým vedený Laurou Niklasonovou z Yale University uspěl při tvorbě plic v laboratorních podmínkách. Využil k tomu extracelulární matrix tohoto orgánu.
Vláda Petra Nečase schválila své programové prohlášení. Dočteme se v něm, že „zdravotnictví je jednou z hlavních programových priorit, a vláda proto…
Toxicita částic oxidu zinečnatého záleží na jejich velikosti. Tým Philipa Moose z University of Utah publikoval ve vědeckém časopisu Chemical…
Od prvního září začne platit vyhláška 221/2010 Sb., která stanovuje požadavky na věcné a technické vybavení zdravotnických zařízení. Jde o zajímavé…
V úterý zasedli poprvé do Sněmovny noví poslanci. Deset procent ze všech tvoří lékaři. Jmenný seznam a odpovědi některých poslanců na dotazy MT…
Pravice posílila svůj vliv na zdravotnictví také v Poslanecké sněmovně. Předsedou zdravotního výboru se stal MUDr. Boris Šťastný z Občanské…
V roce 1908 dva dánští veterináři, Vilhelm Ellermann a Oluf Bang, oznámili, že se jim podařilo "infikovat" zdravá kuřata erytromyeloblastózou,…
Spektrum zájmu ambulantního a nemocničního gynekologa se poměrně dost liší. I když ambulantní i nemocniční gynekologové spolu vycházejí zpravidla…
Již třetí kurs základních laparoskopických technik určený začínajícím chirurgům se konal ve dnech 23. a 24. března 2010 v české pobočce Aesculap…
První bezdrátový systém dálkového monitorování pacientů se srdečním onemocněním Home Monitoring oslavil deset let časného varování pacientů a lékařů…
European League Against Rheumatism (EULAR) se již podesáté sešla na svém tradičním výročním kongresu. Akci, letos probíhající v Římě, stabilně…
Mezinárodní konference "Pulmonary circulation" pořádaná Českou kardiologickou společností pod záštitou European Society of Cardiology (ESC) a…
Jednou ze studií poutajících na 70. výročním kongresu American Diabetes Association velkou pozornost, bylo klinické hodnocení ACCORD. Navzdory…
Málokdy v medicíně znamená jedna molekula naprostý zlom v osudu pacientů se závažnou chorobou, jako je tomu v případě imatinibu u chronické myeloidní…
Tak jak to vypadá s penězi ve státní kase po volbách? Nějaká šance, že by se dalo trochu odsypat na přilepšení bídných platů lékařů? Zatím tomu…
Zatímco ředitelé škol se po zvýšení platových tabulek obávají diskriminace pedagogů s dlouholetou praxí, kteří na slibovaných dvacet tisíc hrubého…
Marek Hudema kritizuje v LN z 21. června výzvu představenstva České lékařské komory lékařům, aby se připojili k akci lékařských odborů a podali…
Údaje ze studie RE‐NOVATE II, představené na 15. výročním kongresu Evropské hematologické asociace (EHA), ukázaly, že dabigatran etexilát podávaný…
Incidence metastazujícího melanomu v posledních třech desetiletích vzrostla. Podle údajů WHO se odhaduje, že ročně zemře na onkologická onemocnění…
"NOVÁ DIABET OLOGIE " díl 16. V dnešním pokračování našeho seriálu se prezident Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil vrací k problematice léčby…
Rosiglitazon není podle výsledků klinického hodnocení BARI 2D, prezentovaných na 70. výročním kongresu American Diabetes Association (ADA), spojen se…
Protesty nemocničních lékařů proti stávajícímu stavu sílí. Všichni lékaři z interního oddělení nemocnice Sokolov podali k 1. červenci výpověď s…
"Reforma zdravotnictví si vyžádá hluboké strukturální změny. Není záležitostí pouze příslušného ministra, ale celé vlády včetně jejího premiéra.…
"České zdravotnictví funguje v řadě aspektů na úrovni nejlepších světových systémů. Pokud však jde o spokojenost pacientů, tak zaostává, a pokud se…
Dlouholetý ředitel FN Hradec Králové si do své nové funkce přináší prestiž úspěšného manažera, ve vysoké politice se ale teprve rozhlíží. Tentokrát…
Dne 26. června se v autokempu v Prunéřově konal již 13. ročník přeboru zdravotníků ČR v terénním triatlonu – MD riatlon. Tratě jsou délkou…
Stalo se tradicí, že v červnu uděluje ČKS zlatou medaili profesora Václava Liben‐ ského jednomu z českých kardiologů, kteří se mimořádným způsobem…
„U Madridu se bojuje za Prahu.“ Známé heslo ze třicátých let by nyní bylo možné parafrázovat tak, aby odpovídalo současným hrozbám ve zdravotnictví:…
Kongres Americké diabetologické asociace v Orlandu na Floridě přinesl letos náslující nosná témata. Hodnocení přínosů a rizik thiazolidindionů –…
V pořadí již osmnáctým ministrem zdravotnictví od listopadu 1989 se stal doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. Premiér Petr Nečas jej do úřadu uvedl 14.…
Na otázky týkající se partnerství v programu Bezpečná nemocnice odpovídají PhDr. Helena Jungová, ředitelka Project HOPE v ČR, a Ing. Aleš Martinovský…
Dr. Martin De Villiers (vpravo) přivezl MUDr. Tomáši Macháčkovi ze své domovské Jihoafrické republiky opravdu aktuální dárek - trubku zvanou vuvuzela…
Kvalitní programy disease managementu vyžadují integraci několika datových zdrojů, jež obsahují data o zdravotním stavu a zdravotních službách…
V uplynulém desetiletí došlo k výraznému rozvoji pojištění rizik spojených s dlouhodobou péčí. Pojišťovny dnes nabízejí více modelů krytí rizik…
Stárnutí populace je vysoce strategické téma. Opravdu si uvědomujeme všechny důsledky faktu, že se v nejbližších deseti letech bude rychle zvyšovat…
Dr. Stig Pramming z Oxford Health Aliance formuloval na International Health Summit desatero faktů o chronických onemocněních: `` jsou odpovědné za…
"Letošní ročník International Health Summit je opět velmi dobře připraven a z vlastní zkušenosti musím říci, že úroveň kvality tohoto setkání zatím…
Na pražské konferenci International Health Summit jsme hovořili s Ing. Alešem Martinovským, ředitelem pro strategii společnosti Johnson & Johnson,…
Finanční hrozba stárnutí populace a chronických onemocnění: výzva ke zdravotním reformám. Tak zněl název jubilejního pátého ročníku mezinárodní…
S hejtmanem Kraje Vysočina MUDr. Jiřím Běhounkem o soutěži Bezpečná nemocnice a také o tom, proč se projekty zaměřené na bezpečí pacientů i…
Kraj Vysočina vyhlásil 22. června třetí ročník soutěže Bezpečná nemocnice. Až do 31. října mohou všechna lůžková zdravotnická zařízení z celé ČR, bez…
Česká republika drží smutný světový primát ve výskytu nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku v přepočtu na jednoho obyvatele. V…
Inkontinence moči v některé ze svých podob postihuje celosvětově třetinu až polovinu ženské populace. Toto číslo se může na první pohled zdát jako…
Spektrum zájmu ambulantního a hospitalizačního gynekologa se poměrně dosti odlišuje, i když jde o tutéž těhotnou ženu. Hospitalizační gynekolog léčí…
Inkontinence má dopad na všechny aspekty života pacienta. Přitom čistě medicínský přístup ke zlepšení situace nemocných, kteří trpí nechtěným únikem…
V záplavě "horkých" politických témat těchto dní se může téma diskusního semináře, uspořádaného v polovině června Koalicí pro zdraví a společností…
Gynekologie a porodnictví je nejčastěji žalovaný obor v medicíně. Porodnické "horory" stále vedou, ale v ambulantní praxi přibývá případů žen, které…
První thuliový laser v České republice začínají používat lékaři v centru laserové medicíny v nestátním zdravotnickém zařízení Asklepion. Zatím s ním…
V moderní medicíně se poslední dobou projevují dva hlavní, zdánlivě protichůdné trendy. Na jedné straně jde o co největší efektivitu, na straně druhé…
Plzeňský kraj je neblaze proslulý největším výskytem nádorových onemocnění v rámci České republiky. V péči onkologických pracovišť plzeňské fakultní…
Mohlo by se zdát, že řízená péče je všelékem jak na zlepšení zdravotní péče, tak na úsporu finančních prostředků pro její hrazení. Není od věci se…
Klinika radiační onkologie LF MU je prvním pracovištěm v ČR, kde byla v týdnu od 14. června u 50leté pacientky se zhoubným nádorem konečníku z…
Lékaři ho považovali za jednoho z možných kandidátů na ministra. Nakonec se neobjevil ani v expertní skupině pro zdravotnictví. "Mým prvořadým cílem…
Když prý si všichni nepřiplatíme, hrozí nám omezení zdravotní péče, strašil náměstek náměstků a ředitel ministrů onehdy v televizi. Nevyděsil mě. V…
Největší poradenská a outsourcingová společnost v oblasti řízení lidských zdrojů Hewitt Associates oznámila v polovině dubna výsledky ankety Best…
V pražském hotelu Globus se 27. května již popáté konal Traumatologický den, který uspořádaly Traumatologické centrum FNKV Praha a Chirurgická…
Ve dnech 13. až 15. května proběhl v Plzni 54. výroční kongres českých a slovenských revmatologů. V jeho rámci se konalo symposium podporované…
V jednom z předchozích čísel MT jsme informovali o kongresu European Association for Cardiovascular Prevention and Rehabilitation - EACPR, který se…
V kongresovém centru U Hájků v Praze 7 proběhlo 9. června symposium společnosti Zentiva, která na něm odborné veřejnosti představila nový přírůstek…
Již posedmnácté se v polovině června do hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně sjeli přední představitelé českých i mezinárodních farmaceutických…
AIFP podpořila informační kampaň zaměřenou na zvýšení hlásivosti nežádoucích účinků, kterou v uplynulých měsících zahájil SÚKL. Přestože je hlášení…
Na český trh se dostává první sublinguální tableta pro specifickou imunoterapii alergie na pyly trav. Přípravek s názvem Oralair je indikován pro…
FDA schválila sipuleucel-T, imunoterapeutikum s firemním označením Provenge, pro léčbu pacientů v pokročilém stadiu karcinomu prostaty, kteří…
Pilotní, randomizovaná, multicentrická, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie fáze III se stala základem pro schválení pazopanibu,…
Společnost sanofi-aventis zahájila mezinárodní randomizovanou, dvojitě zaslepenou studii fáze IIIb označovanou akronymem PALLAS porovnávající…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, jsem rád, že se opět po čtvrt roce setkáváme na stránkách newsletteru Inovace, jejž vydává AIFP. V aktuálním čísle…
Léky vždy patřily mezi nejvýbušnější témata diskusí o českém zdravotnictví. Nejinak tomu bylo i ve vypjaté situaci před volbami, kdy z úst politiků i…
(MT 15/2010, str. A7)
Společnost Boehringer Ingelheim vydala nesouhlasné stanovisko k obsahu článku Sipahi et al. uveřejněného v časopisu Lancet Oncology z června 2010.…
V Lancet Oncology vyšla 14. června metaanalýza randomizovaných studií s blokátory AT1 receptorů pro angiotensin II, tzv. sartany, která naznačuje, že…
Melatonin - spánkový hormon - je vylučován epifýzou (pineální žlázou) a jeho sekrece úzce souvisí s 24hodinovým cyklem, cirkadiánní rytmicitou. Ta je…
Nedávné XXXVIII. májové hepatologické dny nabídly tradičně zajímavý odborný program, zaměřený hlavně na problematiku virové hepatitidy a jaterní…
Vznikající vláda se shoduje na tom, že zavede na vysokých školách takzvané odložené školné. Studenti budou moci začít splácet půjčku až poté, co…
Na půdě 1. lékařské fakulty UK v Praze se na začátku června sešli odborníci, aby diskutovali o problematice biologické léčby. Tentokrát se nehovořilo…
Občanské sdružení Život dětem letos předá Klinice dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK přístroje v hodnotě 1 651 174 korun. Prvním je…
Centrum vědy a výzkumu začne během několika měsíců vyrůstat v Olomouci. Unikátní projekt Biomedicína pro regionální rozvoj a lidské zdroje –…
Tým vědců z LF Masarykovy univerzity získal český patent na nový způsob stanovení prognózy chronické lymfocytární leukémie (CLL) za pomoci…
Tradiční, již 52. Purkyňův den se konal v Lobkovickém zámku v Libochovicích. Jeho kouzelné prostory pomohly dotvořit důstojnou atmosféru slavnostního…
Vážení představitelé vedení MŠMT a Akreditační komise ČR, dovoluji si Vám navrhnout k posouzení velmi informativní způsob hodnocení vědy na vysokých…
Před časem vzbudila velkou pozornost zpráva, že chřipkový virus A H1N1 se podařilo virologům rekonstruovat z fragmentů virové dědičné informace…
Když přijede medik z USA do České republiky, nechápe, že u nás na lékařské fakultě čeští studenti neplatí školné. Když se pak seznámí s platovými…
Na slavnostním aktu v Lékařském domě v Praze bylo předáno ocenění České lékařské společnosti J. E. Purkyně italskému profesorovi Michele Masellisovi.…
Obor válečné chirurgie, ať už v podmínkách válečných konfliktů nebo teroristických útoků, důvěrně zná aktivaci pracoviště k hromadnému příjmu…
Gastrointestinální stromální tumor (GIST) je sarkom vycházející z intestinálních pacemakerových Cajalových buněk. Ještě před rokem 2000 byl často…
Karcinom pankreatu představuje jedno z nejagresivnějších maligních onemocnění vůbec, se špatnou prognózou a se stoupající tendencí. Vlastní incidence…
Vznik a rozvoj oboru válečné chirurgie v českých zemích byl těsně spjat se vznikem a činností tzv. Josefina ve Vídni (1785 až 1874). Tato škola…
Systém nového vzdělávání lékařů hýbe všemi odbornostmi, prosti emocí, ať už pozitivních či negativních, nejsou ani chirurgové. Během povídání s MUDr.…
Ve dnech 26. až 28. května 2010 hostila švýcarská Ženeva výroční 20. konferenci Evropské asociace společností hojení ran (EWMA). Zatímco ženevský…
Na letošním 54. výročním sjezdu českých a slovenských revmatologů v Plzni byly na satelitním symposiu společnosti Pfizer diskutovány mj. i výstupy z…
Metaanalýza třinácti studií potvrdila, že kofein snižuje chyby při práci v nepřetržitých provozech a na nočních směnách. V ekonomicky vyspělých…
Na 54. výročním sjezdu českých a slovenských revmatologů v Plzni vysvětloval prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc., z Osteocentra Revmatologického ústavu…
Prevence rotavirových infekcí u nejmenších dětí byla hlavním tématem symposia, které s podporou společnosti GSK proběhlo v předvečer letošního IX.…
V rámci IX. českého pediatrického kongresu zazněla mimo jiné i přednáška MUDr. Jana Smetany, Ph.D., z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity…
Od 19. do 22. května hostila Olomouc devátý ročník Českého pediatrického kongresu, který letos spolupořádala Česká pediatrická společnost ČLS JEP a…
Hippokratova věta "Tvá výživa bude tvým lékem" získává v onkologii zcela aktuální význam i díky skutečnosti, že je dnes již možné využít nutriční…
Kromě v sousedním článku již zmíněného odborného setkání věnovaného léčbě neuropatické bolesti pomocí lidokainové náplasti uspořádala firma…
Bolest je symptom s vysokou prevalencí patřící mezi nejčastější důvody, jež přivádějí pacienta k lékaři. Jednou z nejvíce obtěžujících, velmi špatně…
"Českému zdravotnictví chybí logická strukturální provázanost. Každý se snaží urvat, co může. Všichni dělají všechno, nejlépe s těmi nejdražšími…
Benzodiazepiny (BZD) jsou nejužívanější farmaka v ČR, v jejich spotřebě jsme v EU na prvním místě. Byly objeveny v roce 1957 L. Sternbachem (Hoffman…
V nově rekonstruovaných prostorách sídla farmaceutické společnosti Valeant Czech Pharma v Praze proběhla malá slavnost. Pracovníci firmy si spolu se…
Čtveřice amerických lékařů, v jejichž čele stál Bhanu Prakash Kolla z prestižní Mayo Clinic (Rochester, MN), se zabývala nutkavým chováním po…
"Stojíme na prahu něčeho vzrušujícího" - i to by mohlo být motto symposia společnosti Abbott Laboratories, na němž byla koncem května představena…
"NOVÁ DIABETOLOGIE " díl 15. - V dnešním pokračování našeho seriálu prezident Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil na příkladu relevantních…
Strabismus je častá zraková vada, jejíž prevalence se u dětí v západních zemích udává dva až šest procent. V dětském věku je naprosto klíčové jej…
Lékaře v jejich současné snaze o dosažení adekvátní mzdy zajímá, jaké jsou finanční i další podmínky profesí s podobnou psychickou a fyzickou…
Ministerstvo zdravotnictví představilo veřejnosti minulý čtvrtek Národní akční plán darování orgánů a transplantací na léta 2010 až 2015. Před…
Budoucí lékaři, kteří studují na L F UP v Olomouci, budou mít nyní možnost získávat praxi také v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. „Rozšíření…
Cenu Olgy Havlové, která se uděluje lidem se zdravotním handicapem pomáhajícím ostatním, převzal lékař Jiří Kříž, primář spinální jednotky při…
Největší české nakladatelství odborné literatury Grada každý rok vyhlašuje v jednotlivých oblastech své činnosti výroční cenu. V kategorii medicínské…
Hned dvě publikace připravené autory 1. lékařské fakulty UK a vydané nakladatelstvím Galén byly pokřtěny 31. května ve Faustově domě – Akademickém…
Studie zveřejněná v prestižním americkém lékařském časopisu The Journal of the American Medical Association (JAMA) poukázala na rizika hyperoxie…
Do dialyzačního programu je zařazen každý, kdo to potřebuje. Na primární koronární intervenci se dostane 96 % pacientů s infarktem myokardu.…
Více než 30 000 onkologů, onkohematologů a zástupců řady příbuzných specializací ze 125 zemí celého světa se sjelo začátkem června do Chicaga. Tam se…
V rámci XVIII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně proběhlo také symposium společnosti Servier, věnované významu sledování a…
Výroční XVIII. sjezd České kardiologické společnosti hostil mimo jiné také symposium firmy Actelion Pharmaceuticals, jehož tématem byla plicní…
Metoda, o níž pojednává následující článek, se používá od roku 2007 a představuje jednu z nových možností v léčbě aortální stenózy u vysoce…
"Terapie fibrilace síní. Je na místě pragmatismus?" - pod tímto názvem se konalo v rámci XVIII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti…
Obliterující onemocnění karotických tepen je významnou příčinou ischemických cévních mozkových příhod (dále CMP). Karotická endarterektomie je…
V úterý 25. května se na pozvání Českého národního fóra pro eHealth, občanského sdružení, sešli v Konferenčním centru na Pankráci v Praze čtyři…
Jedno z doprovodných symposií letošního výročního sjezdu České kardiologické společnosti uspořádala ve spolupráci s Českou společností pro hypertenzi…
Problematice eHealth v konkrétní klinické aplikaci se věnovalo symposium, které na letošním výročním sjezdu ČKS spolupořádala společnost Biotronik.…
Před sedmačtyřiceti lety vyvinul prof. dr. Max Schaldach, zakladatel společnosti Biotronik, první německý kardiostimulátor. Od té doby se Biotronik…
Jedním z témat, která dominovala letošnímu sjezdu České kardiologické společnosti, byla fibrilace síní. Nešlo určitě o náhodu. U této časté arytmie…
Není dávnou minulostí doba, kdy byl pentoxifyllin v České republice nejpředepisovanějším lékem, indikovaným nejen u pacientů s ischemickou chorobou…
Registr AHEAD je registr České kardiologické společnosti a zkratka AHEAD znamená Acute HEArt database, jde tedy o registr nemocných hospitalizovaných…
Prevence tromboembolií u fibrilace síní z pohledu klinických studií, doporučených postupů a medicínské praxe - pod tímto názvem se konalo symposium…
Co by se podle vás mělo v české kardiologii v tomto roce odpracovat; jinými slovy, jaké důležité úkoly stojí v nejbližší době před českou kardiologií…
Pracovní skupina ČKS Kardiovaskulární farmakoterapie (PS KVFT) již tradičně připravuje na výročních sjezdech České kardiologické společnosti (ČKS)…
Nastavení finančních toků ve zdravotnictví je hlavním faktorem, který ovlivňuje míru solidarity a odpovědnosti v systému, působí na jeho efektivitu i…
V dnešním pokračování seriálu MT se prezident Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil zaměřuje na význam intervence hyper/dyslipidémie u diabetu…
Klaus Stöhr, bývalý ředitel Globálního chřipkového programu Světové zdravotnické organizace a současný viceprezident chřipkového programu v americké…
Šestnáctý národní dermatologický kongres, který proběhl v Praze na přelomu dubna a května, navštívilo téměř 400 účastníků. Vyslechli 105 přednášek, z…
Zástupci Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) se ve spolupráci s odborníky z německého svazu zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven BKK -…
Poslední dubnovou sobotu se v Praze konala již 9. celostátní konference dětské pneumologie. Tradiční akci letos poprvé pořádala nově ustavená Česká…
Poprvé byla prokázána příčinná souvislost mezi poruchou funkce imunitního systému a kompulsivním chováním. Znamená to mimo jiné, že některé léčebné…
Produkce rekombinantních proteinů přinesla do farmacie velký průlom. Geneticky modifikované bakterie, kvasinky nebo savčí buňky se staly zdrojem…
"Všichni, kteří volají po zavedení pevných doplatků nebo pevných cen léků (nejpodezřelejší jsou mi vždy a ve všem ti, kteří chtějí "ušetřit"…
Setkal jsem se se "zelenou pacientkou", která pokrok nechtěla a řekla: "Když budu používat to staré inzulinové pero s vyměnitelnými náplněmi, nebudu…
Se zájmem jsem si přečetl tento redakční článek (MT 11/2010, str. A6, 10. května) a rád bych ho doplnil o novější poznatky ze zahraničních časopisů.…
Ve středu 2. června se Pardubický kraj rozhodl zastavit ve svých zdravotnických zařízeních proplácení regulačních poplatků. Jak sdělila mluvčí kraje…
Evropská léková agentura (EMA) a americký FDA (U. S. Food and Drug Administration) zaregistrovaly v těchto dnech přípravek denosumab (PROLIA; Amgen) …
Po dvou letech (viz MT 5/2008) navštívil Prahu viceprezident společnosti Amgen a ředitel její medicínské agendy dr. William Dere. Zástupcům české…
Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) se v červnu připojí k Helsinské deklaraci. Tato celosvětová iniciativa…
Nadace Komerční banky Jistota uzavřela smlouvu o spolupráci se společností LINET, výrobcem nemocničních lůžek. V rámci projektu "Jistota s Linetem"…
Služba v nemocnici začíná brzy ráno. Školka v místě bydliště ale otevírá až v sedm, cesta do práce trvá nejméně půl hodiny. Řešením problému, jejž má…
Ještě minulý týden v úterý ráno tvořili vyjednávací tým ODS za zdravotnictví Boris Šťastný, Marek Šnajdr a Milan Cabrnoch. Během úterního dne z…
Jedním z možných kandidátů na post ministra zdravotnictví je MUDr. Martin Jan Stránský za stranu Věci veřejné. Tato strana deklaruje, že chce…
Pražský magistrát připravuje zlepšení autobusového spojení do nemocnic nebo sociálních ústavů. Vzniknou nové linky, na těch současných by spoje měly…
V areálu bývalé havlíčkobrodské nemocnice byl v květnu otevřen nový domov důchodců. Pokoje s 52 lůžky vznikly v pavilonu bývalé chirurgie.…
Rybky Garra rufa, původně pocházející z termálních pramenů v Turecku, patří mezi oblíbenou doplňkovou metodu léčby lupénky v řadě zemí. Onemocnění…
Plk. MUDr. Štefan Brunclík požádal o odvolání z postu ředitele Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Dočasně bude nemocnici řídit náměstek ředitele…
Následující text je reakcí na rozhodnutí Akreditační komise ve věci akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství na Ostravské…
Co říkají lékaři a sestry výsledkům voleb? Co mohou zdravotníci očekávat za změny? Odpovědi se různí. Většina oslovených hodnotí parlamentní volby…
Studie zveřejněná v lékařském časopisu Journal of Cellular and Molecular Medicine vyzývá porodníky k oddálení momentu podvázání pupečníku tak, aby z…
Kardiologové z třinecké Nemocnice Podlesí provedli minulý týden neobvyklý zákrok. Pacientka, u které selhala před osmi lety operovaná bioprotéza…
Výsledek nedávných voleb pro zdravotnictví s největší pravděpodobností neznamená žádnou revoluci - zůstavá ovšem otázkou, zda je to dobře nebo špatně…
Výskyt invazivních fungálních infekcí u dětí v posledních desetiletích vzrostl, což souvisí zejména s narůstajícím počtem dětí s imunosupresí. V…
"Naše současné pacientky s Turnerovým syndromem mají velmi dobrou šanci na téměř normální život," říká doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D., z Dětské…
Jak se žije dívkám a ženám s Turnerovým syndromem v České republice? To bylo tématem pracovní snídaně, která se s podporou společnosti Novo Nordisk…
Specializační vzdělávání v pediatrii dostává jinou formu nejen v České republice, ale také v rámci Evropské unie. Pediatři si totiž uvědomili, že…
Horkým tématem diskusí poslední doby jsou otázky specializačního vzdělávání mladých lékařů. Nepochybné je, že v řešení této otázky by měla panovat…
V květnovém čísle časopisu Clinical and Experimental Allergy vyšel článek finského autora "Probiotika, prebiotika a synbiotika: naděje nebo humbuk u…
Vydechovaný oxid dusný má šanci stát se významným pomocníkem při vhodné indikaci vysokých dávek inhalačních kortikosteroidů u správných pacientů s…
Na základě zjištění britských vědců lze usuzovat, že určitá variabilita v kandidátním genu spoluzodpovědném za rozvoj bipolární poruchy a…
Zavedení biologických přípravků do postupů léčby nespecifických střevních zánětů přineslo ohromné možnosti, jak zlepšit stav pacientů, ovšem za cenu…
Na přelomu dubna a května se praktiční lékaři pro děti a dorost již pošestnácté setkali v Luhačovicích. O oblibě Luhačovických pediatrických dnů…
Hormonální antikoncepce (HAK) je spolehlivý způsob ochrany před nežádoucím těhotenstvím. Počet jejích mladistvých uživatelek se v posledních…
Efektivita vynakládaných prostředků se v současné ekonomické recesi skloňuje ve všech možných pádech a nejinak je tomu i ve zdravotnictví. Logicky…
Chronické (terminální, nezvratné) selhání ledvin, ať už je jeho příčinou jakékoli onemocnění, vede k rozvratu vnitřního prostředí neslučitelnému se…
Kognitivní funkce jsou všechny poznávací psychické procesy, jež nám umožňují rozpoznávat, pamatovat si, učit se a přizpůsobovat neustále se měnícím…
Reprezentativní prostory hotelu Hilton v Praze hostily v polovině května delegáty prestižního světového kongresu CODHy (Controversies to Consensus in…
Za účasti významných hostů jak z akademické oblasti, tak veřejného života a vrcholového sportu, byla 19. května v reprezentačních prostorách…
Před nedávnem se v nabídce naší odborné zdravotnické literatury objevila kniha Rehabilitace v klinické praxi, která je ve svém oboru zaměřením i…
Tak koho volit? Podle čeho si vybrat? Je přirozené, že na rozhodování má velký vliv skutečnost, jak se politické strany stavějí k problematice, která…
"Lékařská komora veřejně podporuje všechny protestující lékaře. Není to jen formalita, pamatuji si doby, kdy nám protestujícím lékařům házela komora…
O komentář nejen připravovaných změn zákona č. 48/1997 Sb, o veřejném zdravotním pojištění, MT požádala výkonného ředitele Asociace inovativního…
Přestože v porovnání s úhradami nemocniční či ambulantní péče dosahují náklady na léčivé přípravky vydané na lékařský předpis nepoměrně nižší úrovně,…
Začátkem minulého týdne přijel do České republiky John R. Adler. Tento profesor neurochirurgie stanfordské univerzity je autorem CyberKnife -…
V loňském roce získala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze grant na vybudování Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží, jež má být…
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) zahájila v prosinci 2009 unikátní projekt - vedení zdravotnické dokumentace (ZD) v elektronické podobě za…
OB klinika Praha, která doposud sídlila na Vinohradech, se stěhuje do nového. Od května naleznou pacienti toto nestátní zdravotnické zařízení pro…
"Rád bych se jako ekonom i lékař vyjádřil k otázce, která byla v poslední době opakovaně položena. Budou čeští lékaři podstatně lépe ohodnoceni?…
LOK SČL vyhlásil výzvu Děkujeme, odcházíme. Jak se k této iniciativě stavějí lékaři ve vaší nemocnici? Sbíráte podpisy pod tuto výzvu? Pokud ano,…
Lékařský časopis European Heart Journal přináší výsledky studie Whitehall II týmu finských, britských a francouzských epidemiologů vedených Mariannou…
S konstatováním, že za naše limitované prostředky nemůžeme dlouhodobě přinášet všem "bezplatně" špičkovou péči srovnatelnou s vyspělými zeměmi na…
Jméno švédského neurochirurga Larse Leksella něco říká i široké veřejnosti - téměř každý si je spojí s gama nožem. John R. Adler se takové obecné…
Na přelomu dubna a května se v Praze konal 16. národní dermatologický kongres pořádaný Českou akademií dermatovenerologie. Jedna přednáška byla…
V dnešní části seriálu MT prezident Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil píše o komplikovaném vztahu diabetu a ICHS. Právě jeho složitost může…
České zdravotnictví dostane z Evropské unie půl miliardy korun na prevenci a léčebnou rehabilitaci. Ministerstvo posílí screening rakoviny, prevenci…
Do voleb zbývá pár dnů. Redakce Medical Tribune oslovila některé z pravidelných přispěvatelů s dotazem - koho budou volit? Čtěte glosu praktického…
Tisková mluvčí Nemocnice s poliklinikou Havířov, Ing. Jana Zlattnerová, a Petr Pokorný z Nemocnice Česká Lípa přibližují praktické dopady zrušení…
Všeobecná zdravotní pojišťovna již zveřejnila první jména zdravotnických zařízení, jimž přestává hradit implantace kardiostimulátorů u svých klientů.…
Klíčovými tématy symposia společnosti Servier, pořádaného v rámci 46. diabetologických dnů v Luhačovicích, byly klinická závažnost a kardiovaskulární…
Biguanid metformin je molekula známá více než půlstoletí a čeští diabetologové jej dlouhá léta úspěšně předepisují. Na symposiu společnosti…
Čtvrteční odborný program 46. diabetologických dnů v Luhačovicích byl zakončen odborným symposiem firmy MSD, které se věnovalo sitagliptinu a jeho…
Ve středu odpoledne se do Luhačovic začali sjíždět první účastníci tradičních, tentokrát již 46. diabetologických dnů v Luhačovicích. Úvodní…
Diabetes je závažné chronické celoživotní onemocnění, a proto ovlivňuje psychiku pacientů, a naopak psychická nepohoda ovlivňuje kompenzaci a léčbu…
Na 46. diabetologických dnech v Luhačovicích jsme byli svědky jednoho zásadního organizačního pochybení. Zatímco v plně obsazeném hlavním sále…
Má terapie glykosaminoglykany v perorální formě potenciál ovlivnit progresi tuhosti stěny cévní u diabetiků? Odpověď na tuto otázku mělo přinést…
Před plánovaným otevřením nových prostor OB kliniky, které připadá na pondělí tohoto týdne, si MT povídala již podruhé v krátkém čase s prof. MUDr.…
Společenský večer letošních 46. diabetologických dnů v Luhačovicích sponzorovala společnost Lilly Diabetes a moderovala jej tvář České televize…
Stoupající výskyt DM 2. typu je vážným problémem. Je za ním protnutí našeho evolučního nastavení na šetření energií se současným stylem života, jejž…
Oficiální zahájení 46. diabetologických dnů v Luhačovicích bylo naplánováno na čtvrteční ráno, nicméně jejich účastníci měli možnost poslechnout si…
Diabetes mellitus je chronické onemocnění. Situaci nemocného, jeho blízkých i ošetřujícího personálu komplikuje skutečnost, že značná část úspěchu…
Výbor České diabetologické společnosti ČLS JEP (ČDS) ustanovil na 46. diabetologických dnech v Luhačovicích nové předsednictvo, v jeho čele na další…
Koloběh výročí, nejnudnější a nejsterilnější způsob, jak si připomínat odkaz géniů, byl v případě největší a nejslavnější postavy české vědy šťastně…
Efektivita každé, zdravotnické i nezdravotnické organizace závisí do značné míry na tom, jak daná organizace řídí a dokáže využít potenciál svých…
právní poradna
právní poradna
V rámci technických prostředků užívaných ke zvýšení obecné bezpečnosti je jedním ze zásadních témat provoz kamerového systému se záznamem. Upozorním…
Ve dvanáctém dílu seriálu MT prezident Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil objasňuje, v čem vidí vlastní význam PPG. Jde o to, co její naměřená…
Již od dob vysokoškolského studia si pamatujeme, že základem správné diagnózy a bezpečné léčby je dobře odebraná anamnéza. Také v prevenci nemocí…
Oslabení kognitivních funkcí je průvodním jevem stárnutí. Procesy, jež se na něm podílejí, se spouštějí po čtyřicítce. Zvláště patrný je pokles…
Už starý Platon postavil rozum proti emocím. Jeho roztržení jednotné lidské psýchy na vyšší a nižší část moderní věda ještě posílila. Co to znamená…
O pojmu personalizovaná medicína se v onkologii hovoří čím dál intenzivněji. V české praxi je dosud spojován především s testováním aktivity…
"Ve věci standardů však vítězství všichni teprve očekávají. Je nehezké bořit naděje na lepší zítřky. Takže v sebezáchovném pudu jen citlivě přebírám…
Na svém jednání v prosinci 2009 PhVWP zhodnotila výsledky metaanalýzy studií, v nichž byly hlášeny případy vrozených malformací u dětí matek, které…
Virem hepatitidy C je v současnosti nakaženo na celém světě asi 200 milionů lidí. Stávající léčba založená na podávání interferonu a ribavirinu má…
Podle recentních výzkumů jsou pacienti nad 65 let věku vystaveni vysoké incidenci polypragmazie. Přitom je známo, že výskyt nežádoucích účinků léků…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) dal svolení uvést na trh první perorální antikoncepci 23. června 1960. Svůj záměr však zveřejnil již…
V České republice se loni léčilo téměř 79 000 cizinců, náklady na jejich léčení dosáhly celkem 575 milionů korun. Náročnější léčení většinou hradili…
Mladí lékaři se shodli s ministerstvem na změně předatestačního vzdělávání. Namísto dosavadních deseti základních vzdělávacích kmenů jich má být…
Obsazení ministerských postů je závislé na celé řadě faktorů a volební výsledek je jen jedním z nich. V diskusním fóru se tentokrát ptáme zcela…
Zásah u požáru a následnou evakuaci zhruba tří desítek pacientů z šestého podlaží budovy v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové minulý týden…
Česká společnost pro hypertenzi ve spolupráci s World Hypertension League a dalšími partnery (International Society of Hypertension – ISH, World…
Třetí dávku očkování proti HPV uhradí VZP dívkám a ženám od 10 do 25 let. „Za dvě dávky dají 6 400 korun, třetí budou mít po předložení certifikátu,…
Vysokoškolští profesoři a docenti budou evidováni v registru, díky němuž bude mít akreditační komise lepší přehled o tom, na kterých vysokých školách…
V pátek 7. května se uskutečnilo slavnostní otevření spinální jednotky a JIP Ortopedické kliniky FN Brno. Nově vybudované prostory se nacházejí v…
Přední vědecký časopis Cell Metabolism přinesl překvapivé výsledky studie týmu vedeného Georgem Thomasem z Metabolic Disease Institute v americkém…
Implantabilní kardiovertery-defibrilátory (dále jen ICDs) jsou zavedenou léčebnou metodou, zabraňující náhlému úmrtí v důsledku maligní komorové…
„Česká diabetologie se má rozhodně čím chlubit. Dá se říci, že její postavení v mezinárodním měřítku je v mnoha ohledech unikátní. Navíc se nám…
V roce 2004 se Česká republika stala společně s dalšími zeměmi bývalého východního bloku členem Evropské unie. Rozhodl jsem této příležitosti využít…
Při zachování současných trendů nás bez reforem zdravotnictví potopí. To platí z pohledu veřejných financí (rozpočtových výdajů) i z pohledu…
Budou se sestřičky muset nadále povinně vzdělávat za své a ve svém volném čase? Nebo tento problém vyřeší miliardová dotace EU na vzdělávání…
Organizace Transparency International (TI) odhaduje, že zbytečným plýtváním přichází zdravotnictví o 20 až 40 miliard korun ročně. Velkou roli hrají…
V rámci rozsáhlého programu Multi-Ethnic Study of Artherosclerosis (MESA) vyhodnotili američtí lékaři z National Heart, Lung and Blood Institute stav…
Blokáda na úrovni konvertujícího enzymu (inhibitory ACE = ACE-I) a na úrovni receptoru (blokátory AT1 = ARB) patří již k zavedeným způsobům léčby…
Výsledky studie HOPE, která srovnávala ramipril vs. placebo u nemocných s vysokým kardiovaskulárním rizikem bez srdečního selhání, jsou známy již…
Apelin je endogenní peptid s mnoha regulačními účinky, jehož koncentrace se při chronickém srdečním selhání snižuje. Nedávná studie prověřovala…
V březnu byla publikována a k dnešnímu dni opakovaně komentována poslední část rozsáhlého výzkumného projektu ACCORD. Po publikaci první,…
V březnovém vydání Journal Of American College of Cardiology byly publikovány dodatečné analýzy klinické studie hodnotící účinek ranolazinu podaného…
Kardiovaskulární choroby jsou v České republice na prvním místě v příčinách úmrtí. Roční výdaje na zdravotní péči o tyto pacienty vyšplhaly v…
Katetrizační ablace se v posledních deseti letech čím dál více zaměřuje na zákroky u nemocných s komplexními arytmiemi, nicméně výrazně dominuje jako…
Klinika kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze uspořádala ve druhé polovině března 13. ročník Pražského workshopu o…
Výroční sjezd České kardiologické společnosti je s velkým náskokem největší tuzemskou odbornou akcí. V čem bude letošní kongres jiný než předchozí…
Mgr. Jiří Knott, ministerstvo zdravotnictví Platové tabulky lékaře před atestací * "Jak jsou na tom lékaři s platy? Kolik berou před atestací a kolik…
Už podruhé se bude v Praze konat SestraFest - atraktivní hudební program s představením práce sester z mnoha různých úhlů pohledu. Akce spojující…
V dnešním díle našeho seriálu prezident Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil vysvětluje, proč je parametr PPG tak důležitý. Každý z nás se totiž…
Na konci minulého týdne se v kongresovém hotelu Clarion v Praze konalo XII. symposium Mezinárodní společnosti onkologických farmaceutů ISOPP. Velká…
Sdružení Cerebrum uspořádalo ve dnech 29. a 30. dubna v Praze mezinárodní workshop, který se zabýval péčí o pacienty po získaném poškození mozku a…
Koncem dubna hostilo Kongresové centrum v Praze přes 2 700 delegátů 12. Evropského endokrinologického kongresu ECE 2010. Odborný program během pěti…
Němečtí specialisté, vedoucí lékaři gerontopsychiatrie a interny W. Hewer a H.-W. Stark (pracoviště Rottweil), se zabývali psychickými poruchami u…
Dostupnost několika různých strategií léčby metastazujícího renálního karcinomu vyvolala potřebu vybrat takovou, která přinese pacientům nejvyšší…
Dlouhodobé terapii jaterní encefalopatie dlouho stály v cestě nežádoucí účinky používaných antibiotik. Rifaximin se však v nedávné studii ukázal jako…
Hledání trofických faktorů, jež ovlivňují degenerující nervový systém, se rozšířilo mimo klasické neurotrofiny. Existuje rostoucí poznání, že…
Pracovní skupina pro farmakovigilanci (dále jen PhVWP) Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) doporučila začlenění informace o zvýšeném riziku…
Chronická onemocnění ledvin jsou zatížena řadou komplikací. Patří k nim i kalcifikace vyskytující se v oblasti srdečních chlopní a ve stěně…
Prevalence obezity celosvětově stoupá. V současnosti se odhaduje, že minimálně polovina dospělé populace EU má nadváhu a 20 až 30 % je obézních (WHO,…
Fakultní nemocnice Olomouc má ambice stát se národním centrem pro telemedicínu. V současné době se telemedicína ve FN Olomouc využívá v oboru…
Evropský den melanomu, jehož se Česká republika účastní již desátým rokem, letos připadá na pondělí 10. května. Akce vznikla za účelem upozornit…
České zdravotnictví přichází ročně o 20 až 40 miliard korun kvůli neefektivnímu hospodaření. Jak uvádí studie společnosti Transparency International …
Společnost všeobecného lékařství se věnuje již několik let tvorbě a implementaci doporučených postupů a jedním z témat byly také základní principy…
"Jaký je nejhorší mýtus o nutrici? Že není důležitá," říká předseda České onkologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
Nejméně u poloviny onkologicky nemocných je nezbytný aktivní nutriční přístup hned v okamžiku stanovení diagnózy. V praxi jsou však očekávání českých…
Prestižní lékařský časopis PLoS Medicine zveřejnil metaanalýzu týmu vedeného Jörgem Kleeffem z Technische Universität München, podle níž lze…
Sekvenování DNA nádorových buněk odhalilo četné mutace a další změny dědičné informace, jež stojí v pozadí maligního procesu. Pro vznik nádoru a jeho…
Ve dnech 4. až 6. března se v Athénách konala 4. konference Evropské společnosti hlavy a krku se zaměřením na onkologickou problematiku (4th European…
Algoritmus léčby metastazujících nádorů ledviny patří mezi nejsložitější léčebné strategie v onkologii vůbec. Na některá úskalí a nové možnosti…
Ve dnech 8. až 10. dubna 2010 proběhl v Praze druhý ročník mezinárodní odborné akce, která je ojedinělá svým formátem. Základem všech přednášek jsou…
Přes všechny významné pokroky, jichž se v diagnostice a léčbě nádorů v posledních letech dosáhlo, zůstává skutečností, že v ČR každoročně více než 27…
Vědecké symposium o současném postavení monoklonálních protilátek v léčbě metastazujícího kolorektálního karcinomu pořádala Asociace MONKIN. Za touto…
Česká republika je na prvním místě na světě ve výskytu kolorektálního karcinomu (KRK). Přibližně u 60 % těchto nemocných se vyvinou jaterní metastázy…
Everolimus (Afinitor) je lékem volby u pacientů s pokročilým karcinomem ledviny po selhání anti-VEGF terapie, resp. po selhání léčby inhibitorem…
Jak bývá v posledních letech zvykem, nedílnou součástí mezinárodních i českých odborných kongresů jsou satelitní firemní symposia. Návštěvníci…
Cenu České onkologické společnosti za nejlepší monografii roku 2009 získala publikace Onkogynekologie. Editory této objemné práce jsou onkogynekolog…
Tmavý, naleštěný, kulatý, s jednou masivní nohou, vyrobený z ořechového dřeva. Je možná o trochu mladší než celá vila, která právě oslavila 108 let.…
V brněnském Masarykově onkologickém ústavu byl 27. dubna slavnostně otevřen lineární urychlovač nejnovější generace. Některé jeho funkce budou v…
Ve středu 28. dubna Nemocnice Na Homolce slavnostně uvedla do provozu nový Leksellův gama nůž. Nahradí dosavadní přístroj, vůbec první, který začal…
Dvacátého dubna byla na Klinice onkologie FN Ostrava slavnostně dokončena instalace unikátního zařízení s názvem CyberKnife. Tento robotický systém…
Čeští lékaři mají již několikaleté zkušenosti s podáváním duálního tyrosinkinázového inhibitoru lapatinibu pacientkám s karcinomem prsu, u nichž…
V onkologii nabývá čím dál více na významu koncept terapie šité na míru (tailored therapy). Třebaže mají na zavedení nových postupů do praxe velký…
Rekonstruovaný ambulantní trakt a prostory stacionáře minulý týden slavnostně otevřelo Onkologické oddělení pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.…
Součástí letos již XXXIV. Brněnských onkologických dnů, konaných 22. až 24. dubna 2010, byla tradičně i satelitní symposia. Společnost Merck, s. r. o…
Žádný zdravotnický systém, ani ten nejbohatší, již nemůže kopírovat v léčbě vše, co přináší medicínský výzkum, a v onkologii už vůbec ne. V tom, co a…
Je přínosné předoperační zavedení stentu do žlučových cest v případě diagnózy karcinomu hlavy pankreatu? Na tuto otázku se pokusila najít odpověď…
Deset let uplyne 26. června od chvíle, kdy zástupci soukromé genetické společnosti Celera Genomics a mezinárodního konsorcia Human Genom Project…
Anabolické steroidy díky důsledné antidopingové kontrole prakticky vymizely z profesionálního sportu, avšak v rekreačním a výkonnostním sportu se i…
Česká republika patří již řadu let k zemím, v nichž je úroveň péče o pacienty s nemocemi srdce a cév na velmi vysoké úrovni. V některých aspektech…
Na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol jmenoval prezident republiky Václav Klaus v pátek 30. dubna 2010 šedesát osm nových profesorů…
Jedna z nekonečných diskusí vedených napříč českým zdravotnictvím se týká standardů. Někteří v nich vidí téměř všelék na neduhy zdravotnického…
Osmého dubna hostil Malostranský palác v centru Prahy odborné symposium s mezinárodní účastí na téma Epilepsie a její léčba. Špičkoví přednášející…
Kdo něco dělá, dělá to (zpravidla) dobře. Tímto heslem jsme před časem začínali článek o nově ustavených kardiocentrech. Naprosto bez zábran je lze…
MUDr. Michal Boháč pracuje jako sekundární lékař v oboru cévní chirurgie ve východoněmeckém Seftenbergu. V rozhovoru pro MT srovnává podmínky lékařů…
Fakultní nemocnice Plzeň s obavami sleduje rostoucí aktivity nemocnice Privamed, a. s., již vede bývalý hejtman Plzeňského kraje MUDr. Petr…
NOVÁ DIABETOLOGIE díl 9. - V dnešním dílu seriálu MT se prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., vrací k projektu Valetudo. Zatímco v minulém vydání se…
Muž ve věku 49 let s nevýznamnou rodinnou anamnézou, bývalý kuřák, léčený pro hypertenzi od 18 roků, měl první kloubní potíže v květnu 2003. Šlo o…
"Mozaika kardiovaskulárních onemocnění" s podtitulem Od rizikových faktorů k srdečnímu selhání, tak zněl název zajímavého odborného symposia, které…
Ve dnech 25. a 26. března proběhl v Ostravě již šestnáctý ročník Pařízkových dnů, tradičně organizovaných Ústavem klinické hematologie FN Ostrava a…
Ve dnech 7. až 9. dubna 2010 proběhlo v Rožnově pod Radhoštěm již tradiční setkání radiologických asistentů s traumatology a radiology našeho regionu…
Ve dnech 15. až 17. dubna 2010 se v Praze konal II. Evropský kongres psychiatrického ošetřovatelství. Akci organizovala psychiatrická sekce České…
Vzdělávací aktivity, které organizuje pro své členy Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, jsou opravdu rozsáhlé. Kromě tradiční výroční…
Všichni jsme se stali klienty, a to několikanásobnými. Chce se říci: "Kolikrát jsi klientem, tolikrát jsi člověkem." Podle jazykovědců patří toto…
V časopise the New England Journal of Medicine (NEJM) byly nedávno publikovány výsledky klinické studie REDUCE, která zjišťovala, zda inhibitor 5α…
Trojice íránských vědců vedených M. K. Fallahzadehem (Shiraz University of Medical Sciences) položila ve svém článku publikovaném v odborném časopisu…
Švýcarský specialista R. Casella (Urologická klinika Biel) se zabýval léčbou mužských pacientů se sexuální dysfunkcí. Na stránkách odborného časopisu…
Mikroorganismy získávají rezistenci k lékům mnoha různými způsoby. Odhalit hned dva překvapivé molekulárně biologické mechanismy, jež se mohou na…
Výbor pro humánní léčiva (CHMP) při Evropské lékové agentuře (EMA) svým pozitivním vyjádřením doporučil roflumilast (Daxas, Nycomed) ke schválení v…
Společnost Avenier, a. s., otevřela před nedávnem již sedmnáctou pobočku svého očkovacího centra v České republice a třetí v Praze – centrum se…
Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění postihující kůži i další orgány, jímž trpí cca 2 % populace. Přípravky užívané k jeho léčbě jsou cíleny na…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 13. dubna informoval o dosavadních výsledcích probíhající revize úhrad léčiv (viz MT08/2010 Revize úhrad –…
V minulém týdnu věnoval jeden z českých deníků poměrně rozsáhlý prostor fenoménu jménem paralelní obchod s léky. Tato – podotýkám předem, že naprosto…
Mladí lékaři před atestací mají naději, že současný systém předatestačního vzdělávání se co nejdříve změní. „Od vzniku nové vyhlášky nás dělí už jen…
Se zájmem jsem se seznámil s reakcemi na můj článek Nové očkování proti TBC pomáhá všem dětem (MT 8/2010). Tento příspěvek referuje o bezpečném…
Na zasedání stálé pracovní skupiny pro lékařství (SPS) Akreditační komise vlády ČR (AK) dne 20. dubna 2010 byli její členové seznámeni s rozhodnutím…
Historicky první golfový turnaj 1. lékařské fakulty UK, konaný společně se Sokolovskými strojírnami, a. s., se uskutečnil v sobotu 24. dubna v Golf…
Významným dnem pro českou radioterapii letos jistě byl 27. duben. V Masarykově onkologickém ústavu slavnostně uvedli do provozu lineární urychlovač…
Rozvojové země mají k dispozici vydatný zdroj protilátek proti různým chřipkovým virům. Vyplývá to ze studie publikované v prestižním vědeckém…
Ve středu 28. dubna Nemocnice Na Homolce slavnostně uvedla do provozu nový Leksellův gama nůž. Přístroji v celkové hodnotě 130 milionů korun při této…
"Vzhledem k bouřlivým reakcím odborné veřejnosti na článek „Jurásková slíbila mladým lékařům pět tisíc korun navíc“ dovoluji si touto cestou…
Plzeňská fakultní nemocnice ztratila v poslední době zhruba dvacet zdravotníků, kteří přešli do akciové společnosti Privamed. Po 28 letech odešel z…
Ethicon Endo-Surgery, divize společnosti Johnson & Johnson, uspořádala na konci března v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny ve…
Jak jsme vás již informovali v Nemocničním speciálu č. 6/2009, na podzim loňského roku bylo v Praze otevřeno nové centrum pro komplexní léčbu obezity…
Problematika nemocničních nákaz a současných možností jejich prevence a kontroly byla hlavním tématem semináře pořádaného minulý týden Fakultní…
Dvaadvacet zkušených chirurgů ze 14 zemí se zúčastnilo panelové diskuse na téma uzávěru břišní stěny, kterou na konci loňského roku pořádala EMEA …
Ethicon, divize společnosti Johnson & Johnson, se mj. zaměřuje i na edukační projekty pro zdravotníky s cílem zvýšit kvalitu péče o pacienty a snížit…
Infekce v místě chirurgického výkonu (surgical site infection - SSI) představují komplikaci s vážnými zdravotními dopady pro pacienta, ale také s…
Účastníkům konference META - zastupcům fakultních, krajských i menších nemocnic - jsme položili dvě anketní otázky. 1. Jaké změny pro vaši nemocnici…
Na konferenci META 2010 vystoupil mj. také Ing. Vladimír Kosek, regulatory manager Johnson & Johnson, který se zabýval problematikou veřejných…
Case-mix (CM) V obecné rovině znamená skladbu nebo sestavu hospitalizačních případů (také bývá překládán méně vhodně jako "směs pacientů"). CM je…
Společnost Johnson & Johnson uspořádala již 10. konferenci META. Její název je akronymem slov medicína, ekonomie, trendy a ambice. Letošní jubilejní…
Kasuistika, jež tvoří větší část tohoto článku, se věnuje případu nemocné s RA léčené monoterapií abataceptem s výborným efektem.
V lednovém čísle časopisu Annals of the Rheumatic Diseases byly publikovány výsledky klinické studie srovnávající standardní řízení léčby revmatoidní…
Akutní i chronická onemocnění vedoucí k trvalému poškození organismu tvoří významné náklady pro zdravotní systém, ale zároveň generují značné náklady…
Co nejdelší kojení snižuje pravděpodobnost propuknutí revmatoidní artritidy. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich…
Osteoporóza je nejčastějším metabolickým onemocněním kostní tkáně, je pro ni charakteristická porucha mechanické odolnosti kosti a v důsledku toho…
V příjemném prostředí malostranského Kaiserštejnského paláce v Praze se 7. dubna sešli revmatologové a další odborníci na symposiu věnovaném vývoji v…
Bolest kloubů je nejčastějším symptomem revmatických onemocnění. Mnohá z nich mají tak typický charakter bolesti, že na základě pečlivého rozboru…
Podle evropských průzkumů se zdá, že chronickou bolestí trpí až pětina populace. U některých pacientů jde již o chronickou bolest jako nemoc "sui…
Intraoperační radioterapie využívá působení svazku ionizujícího záření přímo do operačního pole během chirurgické revize. Na oblast tumoru nebo jeho…
Britští embryologové úspěšně přenesli prvojádra z lidské zygoty do cytoplazmy zygoty, jež byla vlastních prvojader zbavena enukleací. Položili tak…
Pražský Corinthia Towers hotel hostil na začátku dubna mezinárodní setkání pořádané firmou Orion Pharma na téma Role warfarinu v antikoagulační léčbě…
Gynekologicko-porodnická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Na Bulovce pod vedením přednosty prof. MUDr. Michaela…
Jako vůbec první pražská nemocnice získal Institut klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) mezinárodní certifikát kvality ISO 9001:2008,…
Alarmující, přesto málo známou skutečností je, že celou jednu pětinu všech nádorových onemocnění tvoří kožní karcinomy. Nejzhoubnějším je maligní…
Minulý týden vydala akreditační komise souhlasné stanovisko pro výuku všeobecného lékařství v Ostravě. Podle plánů přípravného týmu by první studenti…
Týdně vycházejí desítky inzerátů, v nichž státní i soukromá zařízení hledají radiologické asistenty – ti však nejsou. Proč? Oslovení odborníci se…
Péče o diabetiky je v ČR rozdělena mezi odborné specialisty (diabetologové a internisté) a praktické lékaře. Dosud však nebylo k dispozici mnoho…
Cytomegalovirové (CMV) kongenitální infekce představují závažné riziko pro novorozence. Jsou spojovány především s riziky poškození sluchu. Většina…
V osmé části seriálu MT prezident Diabetické asociace ČR prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., seznamuje lékařskou veřejnost s prvními výsledky projektu…
Baktérie Helicobacter pylori je součástí lidské mikroflóry nejméně 50 000 roků. V rozvojových zemích je i dnes naprosto běžná, ale v zemích…
Představujeme kasuistiku 55letého pacienta s 12letou anamnézou arteriální hypertenze (AH), který byl odeslán ke kardiologickému vyšetření pro…
Vzpomínáte si ještě na děs provázející studium mozkové anatomie a hrůzu z mozkových drah ničící i velmi pilné žáčky? Míval jsem tu a tam pocit i…
My všichni lékaři jsme skládali při promoci přísahu. Pomáhat a neubližovat. Teď však ubližujeme. Paradoxně lékaři lékařům. Starší mladším,…
Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků na valné hromadě zvolila nového předsedu. Účastníci se jednoznačně shodli na jménu nového…
Preferovat po spontánních potratech ASA s heparinem nebo jen ASA? Na tuto otázku se pokusila dát odpověď studie ALIFE, jež proběhla v Nizozemsku a o…
Vzrušení okolo pandemie tzv. prasečí chřipky momentálně poněkud opadlo, je však jasné, že její vývoj v nejbližší budoucnosti vyvolá nutnost přijetí…
Nadnárodním finále skončil minulý týden druhý ročník Československého mistrovství v lékárenské komunikaci. Tucet budoucích farmaceutů soutěžilo o to,…
K překvapivému poznání došli japonští vědci, když zjistili, že astmatičtí pacienti užívající dlouhodobě inhalační kortikoidy mají nižší počet…
MT 8/2010 str. B1
Na slavnostním večeru pořádaném 16. dubna předali zástupci Nadace pro transplantaci kostní dřeně zvláštní ocenění necelé třicítce dárců. Důstojná…
Stalo se již tradicí, že na stránkách Medical Tribune přinášíme novinky ze světa diabetologie. Patří mezi ně i seriál „Nová diabetologie“, který se…
S narůstajícím počtem pacientů s diabetem druhého typu stoupá i riziko nádorových onemocnění, protože zvýšené koncentrace inzulinu, ať už endogenního…
V ostravské fakultní nemocnici bylo minulý týden otevřeno pracoviště s novým unikátním robotickým ozařovačem CyberKnife, který je první svého druhu…
Polští lékaři před časem podnikli rozsáhlé protestní akce. Dnes mají v některých regionech o 100 procent vyšší platy než dříve. Jak se polským…
Peněz na přístrojové vybavení a na nové budovy mají nemocnice spoustu. Jenom ty lékaře neumí zaplatit tak, aby jim neutíkali do zahraničí. Proto se…
Nejčastěji prodávanými přípravky přes internet jsou antialergika k lokálnímu užití, která zmírňují projevy alergické reakce kůže. K nim patří volně…
Perorální přípravky: S dimetindenem: * Fenistil (10 tbl.) S cetirizinem: * Zyrtec (7 tbl., 20 tbl.) * Zodac (7 tbl., 10 tbl.) * Analergin (7 tbl.,…
Za posledních pět let vzrostl zájem o internetové zdraví šestinásobně, o čemž svědčí světové statistiky. Každý čtvrtý uživatel českého internetu na…
V současnosti je nutné, aby se lékař aktivně zajímal o to, co pacient již před příchodem do jeho ordinace vyzkoušel. Zejména jde-li o tak častou…
Alergie vyžadují stanovení přesné diagnózy a optimální léčby alergologem. Doplňky stravy na tomto poli nenacházejí širší uplatnění. Protože léčba…
Vodnatá rýma, pálení v očích, pokašlávání - častý časný příznak hyperreaktivity sliznice dýchacích cest svádí k samoléčbě. Volně prodejných tabletek…
Mnozí nemocní "s pupínky" a svědivými afekcemi nejdříve vyzkoušejí kosmetické přípravky, pak zajdou do lékárny a nakonec k odborníkovi. Pro odpověď,…
Lékárník je často rádcem pacienta a záleží i na jeho komunikačních schopnostech, zda bude vydán vhodný lék. Lékárník by měl také klienta upozornit na…
Již pátým rokem pro vás nakladatelství Medical Tribune připravuje nejúplnější, nejpřehlednější a nejinformativnější přehledy léků dostupných na…
Volně prodejné přípravky jsou k tomu, aby si je lidé v lékárně koupili sami. Je to pro mnohé jednodušší a především rychlejší řešení zdravotního…
Na první pohled vypadají úplně stejně. Jsou to tabletky, dražé, šumivé tablety, kapsle, zkrátka mají stejnou formu, na jejich obalu je uveden název a…
I u nás má firma Miele za sebou více než 65 úspěšných realizací centrálních sterilizací, které nabízejí především bezpečnou, ekonomickou a zároveň…
Švédská nemocnice důvěřuje profesionálním přístrojům Miele. Oblast Dalarna ve středním Švédsku je známá konáním tzv. Va sova běhu, dálkového…
Převzetím výroby kontejnerových mycích systémů značky Dirschl podniklo Miele důležitý krok směrem k tomu, aby se stalo systémovým dodavatelem. Od…
Jedna z věcí, která nepochybně odlišuje člověka od ostatních živých tvorů, je, že ví o své smrtelnosti. Už proto jsme neměli odkládat plánovaný čaj o…
Kasuistika popisuje případ 46 letého muže, duševně pracujícího, jenž se dlouhodobě aktivně věnuje sportu. V anamnéze má prodělané polytrauma (1998 -…
Kdo něco dělá často, dělá to (zpravidla) dobře. Toto jednoduché heslo platí i pro léčbu kardiovaskulárních chorob. Rovněž zde existuje mnoho…
Dostala jsem nesouhlasnou reakci na svůj názor o potřebě zvyšování účasti českých žen ve screeningu nádorů prsu zveřejněný v Medical Tribune 22. 3.…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval o průběžných výsledcích revize úhrad léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely.…
K doporučení bezpečného očkování proti TBC v běžné praxi, jak je prezentuje článek MUDr. Vojtěcha Thona, Ph.D., MT obdržela reakci také od zástupců…
V reakci na článek MUDr. Vojtěcha Thona, Ph.D., Nové očkování proti TBC pomáhá všem dětem (viz výše) MT obdržela společné stanovisko vyjadřující…
V rámci Světového dne proti tuberkulóze (24. březen) a v návaznosti na něj proběhl 30. března 2010 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR veřejný…
Pokud záchranná služba marně hledá místo pro rodící ženu, jde o netypické selhání jinak vyhovujícího systému, nebo skutečně nedostatečnou kapacitu…
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil informaci pro provozovatele lékáren, ve které je žádá o zaslání údajů o výdejích léčivých přípravků za…
Česká lékárnická komora píše v otevřeném dopise řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv, že jeho úřad „není oprávněn zavést pro plnění zákonné…
"Rozumná Obamova reforma zdravotního systému jde správným směrem a tentokrát možná i trochu evropským, ale může narazit. Vadí bohatým státům –…
Američtí vědci Patrick C. Harper a Catherine M. Roe (St. Louis, MO) se zabývali vztahem léků ovlivňujících funkci štítné žlázy a následného vývoje…
Společnost GlaxoSmithKline (GSK) oznámila, že její nově otevřený výrobní závod v Indii umožní rozšířit výrobu přípravku albendazol, určeného k léčbě…
Volně prodejná bez receptu. V ČR máme k dispozici NTN ve čtyřech formách: žvýkačka (2 a 4 mg), sublinguální tableta (2 mg), inhalátor (10 mg) a…
1) Gravidní ženy Všechny těhotné ženy mají být upozorněny na nebezpečí kouření pro ženu a vyvíjející se plod. Jednoznačně doporučit přestat kouřit.…
V ČR umírá ročně asi 100 000 osob a z nich zhruba pětina, tj. 18 000, na nemoci způsobené kouřením. Téměř dvě třetiny z tohoto počtu, tj. 14 000,…
V další části seriálu MT píše předseda České diabetologické společnosti prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., o glykovaném hemoglobinu, parametru, jejž by…
Na letošním březnovém sjezdu American College of Cardiology (ACC) zaujaly účastníky určitě výsledky několika studií z oblasti preventivní kardiologie…
V pátek 23. dubna 2010 ukončí studium 33 posluchačů vůbec prvního ročníku specializovaného programu MBA ve zdravotnictví ve spolupráci s Americkou…
Výroční cena za rozvoj transplantační medicíny za rok 2009 byla udělena významnému francouzskému odborníkovi, profesoru Bernardu Charpentierovi z…
Tým toxikologů vedený Georgem Brewerem z University of Michigan Medical School doporučuje lidem po padesátce omezit příjem iontů mědi a železa.…
Reálná prevalence diabetu v české populaci se blíží deseti procentům. Náklady na léčbu diabetiků se pohybují v řádu desítek miliard korun, z nichž…
Pojistné plány zdravotních pojišťoven pro letošní rok pracují s deficitem – otázkou je jen, jak dlouho jim vydrží rezerva přebytků z minulých let.…
S funkčními sítěmi lidského mozku je svízel. S bílou hmotou se totiž na rozdíl od nervových buněk pracuje daleko hůř. Vypadá jednotvárně. Vlákna…
Zemětřesení o obrovské síle 8,8 stupně Richterovy stupnice zpustošilo o posledním únorovém víkendu část Chile při pobřeží Pacifiku. Zahynulo nejméně…
Fakultní nemocnice Hradec Králové minulý týden hostila konferenci Organizace traumatologické péče. Na akci se dále pořadatelsky podílelo Ministerstvo…
V rámci bohaté diskuse během Zimní konference - Nemocniční lékárna v roce 2010 zaznělo z auditoria mnoho zajímavých otázek. Nejzajímavější z nich…
Jihlavský hotel Gustav Mahler hostil před několika týdny lékárníky z celé České republiky. Od 5. do 7. února zde probíhal první ročník akce s názvem…
Každý člověk, ale i každá podnikající právnická a fyzická osoba, se různě často setkává s tím, že jeho práce, peníze, snažení a čas vezmou nenávratně…
Autor následujícího komentáře srovnává výdaje českého zdravotnictví na péči o duševně nemocné se situací ve světě. Z analýzy vyplývá, že evropské…
Četl jsem několikrát příspěvek profesora Šeda otištěný v Medical Tribune č. 4/2010 z 8. března a přiznám se, že jsem ani po opakovaném čtení nebyl…
Akupunktura je pravděpodobně nejstarší nepřetržitě používaná léčebná metoda na světě. Z velké německé studie z roku 2005 vyšla jako jedna z…
Astma bronchiale je chronické plicní onemocnění, které přináší jak zdravotní, tak i velmi často sociální problémy svému nositeli, nebo bychom spíš…
Společnost všeobecného lékařství se věnuje již několik let tvorbě a implementaci doporučených postupů a jedním z témat byly také základní principy…
Centrum doporučených postupů SVL ČLS JEP ve spolupráci se členy českého Institutu metabolického syndromu, o. p. s., vydalo nový doporučený postup pro…
Léčba arteriální hypertenze: Dosažení cílových hodnot < 130/80 mm Hg při použití monoterapie nebo mnohem častěji kombinace antihypertenziv s různým…
Biguanidy (BG) ovlivňují zejména jaterní inzulinorezistenci, méně periferní inzulinorezistenci. Jako jediný zástupce této skupiny se v klinické praxi…
Diabetes mellitus je v posledních letech narůstajícím celospolečenským problémem jak ve vyspělých, tak i rozvojových státech světa. Péče o českého…
Incidence zhoubných nádorů v ČR rychle roste. Nádorem onemocní každý třetí z nás. Ve výskytu zhoubných nádorů je Česká republika v Evropě na smutné…
Sdružení CZECH TOP 100 zveřejnilo na konci března již po dvanácté žebříček stovky obdivovaných firem ČR. Tento žebříček vzniká každoročně od roku…
Redakce Medical Tribune zjistila, že peníze za administrativu rezidenčních míst jdou z ministerstva zdravotnictví ještě přes soukromou firmu. Agendu…
V šestém pokračování seriálu MT předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., připomíná objevení fenoménu…
Invazivní léčba versus farmakoterapie v léčbě ICHS – dvě strany jedné mince? Pod tímto názvem se konala série seminářů, jež postupně probíhají v pěti…
Recentně byly v NEJM publikovány dvě studie (NAVIGATOR a ACCORD) věnující se problematice diabetu, které jsou významné řešenými otázkami stejně jako…
Za březen 2010 SÚKL od zdravotnických pracovníků obdržel 104 hlášení. Šedesát z nich se týkalo léčivých přípravků kromě vakcín, což je dvakrát více…
Nedávný soudní proces pacienta s věkem podmíněnou makulární degenerací „poškozeného“ aplikací přípravku Avastin spustil nevybíravou kampaň, kdy řada…
Trojice vědců v Hongkongu v Číně (v čele Lily N. L. Ho) zaregistrovala vůbec poprvé případ mánie po oseltamiviru v souvislosti s léčbou tzv. prasečí…
Dnes již má medicína k dispozici více než dvě stovky biotechnologicky produkovaných léků, jichž užívá v léčbě onemocnění nádorových,…
Když si do webového vyhledavače zadáte pojem „biotechnology“, získáte během chvilky téměř 30 milionů odkazů. Také to může být nepřímý důkaz obecné…
Vztahy lékařů a farmaceutických firem volají po transparentní úpravě. O jednom z kroků na tomto poli informoval prestižní časopis The New England…
Ministerstvo zdravotnictví zrušilo soutěž na tvůrce národní sady standardů zdravotní péče. Vítěz měl zpracovat materiál, jenž by určil, na co má…
Nový typ chřipkového viru A (H1N1), původce pandemie v roce 2009, sdílí s virem H1N1, který způsobil pandemii v letech 1918 až 1919, neglykosylovanou…
Ve středu 24. března zemřel v požehnaném věku nedožitých 96 let prof. MUDr. Zdeněk Mařatka, DrSc., prezident Evropské společnosti trávicí endoskopie …
V posledních několika měsících se objevilo několik případů násilného chování, jejichž protagonisty byly osoby s duševní poruchou. Reakce na tyto…
Pojistné plány v podstatě všech zdravotních pojišťoven pracují letos s deficitem. Podle Asociace českých a moravských nemocnic reálně hrozí snížení…
Američtí lékaři představili na stránkách předního lékařského časopisu PLoS Medicine výsledky zajímavé studie, v níž sledovali vliv obezity na…
Ve čtvrtek večer osmého dubna nepatřilo jeviště Nové scény Národního divadla v Praze hercům, ale lékařům. Nedával se žádný ochotnický kousek, konalo…
V soutěži redakce Medical Tribune, ve které měli čtenáři uhodnout správný název nemocnice, odpověděli téměř všichni zúčastnění správně. Jde…
Katetrizační léčba fibrilace síní představuje poměrně složitý výkon, jehož základem je elektrická izolace svaloviny obklopující plicní žíly. Právě…
Nemocnice se snaží vyrovnat s dopady letošní vyhlášky. Zatímco v předchozích letech se úhrady od pojišťoven navyšovaly, letos nemocnice pociťují…
Praktický lékař Jiljí Minařík reaguje na sérii článků Medical Tribune o programu Akord. "Pro psaní prevencí a předoperačních vyšetření využívám…
... aneb jak ochránit citlivá data pacientů? Autorka následujícího komentáře reaguje na aktuální diskusi ohledně bezpečnosti nemocnic. "Chorobopisy…
Dlouholetí konkurenti ve světě vědeckého časopisectva, žurnály Science a Nature se rozhodli ukončit svou historickou bitvu o pozici nejlepšího…
V nemocnicích probíhají v posledních letech různé typy žebříčků spokojenosti pacientů. Výsledky měření jednotlivých průzkumů jsou přitom často velmi…
Incidence, závažnost i průběh pneumonií vykazují u běžné populace a seniorů značné rozdíly, jimž je nutno věnovat zvýšenou pozornost. U seniorů také…
Prevence pádu pacienta během hospitalizace je významným indikátorem kvality péče. Je jen logické začít s ní tam, kde hospitalizovaný pacient tráví…
S dramatickým prodlužováním střední délky života, přesunem nemocnosti a úmrtnosti do vyšších věkových skupin a demografickými změnami v české…
Je nepochybné, že porucha lymfatické cirkulace se podílí na vzniku chronického otoku doprovázejícího dlouhodobě se nehojící rány a diabetické defekty…
GFI, Global Forum on Incontinence, upozorňuje na zažité klišé, že inkontinence ke stáří patří. Zvyšující se průměrná délka života a nevyhnutelné…
Pojmy jako Reavenův syndrom či syndrom X, Kaplanův smrtící kvartet, aterotrombogenní syndrom, metabolický kardiovaskulární syndrom je možno v…
Se stoupajícím věkem dochází v organismu k fyziologickým změnám, které ovlivňují metabolické procesy ve stáří: dochází ke snížení netukové hmoty těla…
Iniciativa IDSA s názvem 10 × ‘20 je v těchto dnech aktuální také v souvislosti se světovým dnem tuberkulózy, který WHO vyhlašuje každoročně na 24.…
V časopise British Medical Journal vyšla koncem března studie dánských a norských autorů, která zpochybnila efekt screeningu karcinomu prsu. Podle ní…
V prvním únorovém týdnu byly na vědecké konferenci v Londýně zveřejněny výsledky mezinárodního evropského projektu PREDICT, jehož se za Českou…
Stárnutí populace je jedním z nejvýznamnějších úspěchů 20. století. Starší Evropané naší společnosti výrazně přispěli a přispívají. Současná politika…
Přeneste se ze srdce Evropy do zcela jiného světa. Egypt je zemí mnoha tváří. Historie se zde prolíná s přítomností, moderní civilizace stále naráží…
Až sto padesát milionů korun z prostředků Integrovaného operačního programu EU pomůže českým popáleninovým centrům. Využití těchto prostředků bylo…
Bruci Charltonovi, vedoucímu redaktorovi časopisu Medical Hypotheses, který je určitou výjimkou ve světě vědeckých a odborných časopisů, neboť…
Povinností Etické komise AIFP dle znění Etického kodexu AIFP je provádět každoroční revizi Kodexu a upravit ho v případě změn legislativy či nových…
Společnost GlaxoSmithKline informovala o svých projektech zaměřených na pomoc rozvojovému světu. Jedním z nich je zpracování seznamu 13 500…
Odborný časopis Annals of Internal Medicine otiskl závěry studie michiganských lékařů, kteří tvrdí, že nestačí věnovat pozornost zvýšené koncentraci…
Studie sponzorovaná společností Pfizer zjistila, že zhruba 77 milionů Evropanů si vyzvedlo léčivé přípravky vázané na recept bez receptu, a to u…
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu sdružuje originální výrobce léčiv. Faktem je, že právě originální léky jsou nejvíce padělané. Souvisí…
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu uvítala spuštění informační kampaně SÚKL zaměřené na podporu bezpečnosti léčivých přípravků. Jejím…
V šestém pokračování seriálu MT předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., píše o hypoglykémii, stavu, který…
V sobotu 20. března proběhl v klášteře svaté Anežky České slavnostní koncert na počest nových členů České lékařské akademie. Řady této prestižní…
Kardiologové Nemocnice Podlesí jako první v České republice nahradili aortální srdeční chlopeň cestou arteria subclavia. Dosud se takové zákroky…
Dovolím si parafrázovat titulek vyjádření náměstka ministerstva zdravotnictví pro legislativu a právo z MT 5/2010 (22. 3. 2010, str. A5). Správně by…
Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, známá pod zkratkou CzechMed, uspořádala 24. března v Praze konferenci věnovanou hodnocení,…
Vedení fotbalového klubu Baník Ostrava se společně s Vítkovickou nemocnicí rozhodlo, že zhruba 15 vybraným divákům budou při pondělním zápase Baník…
Lékaři FN Olomouc od počátku března poskytují hypertonikům komplexní péči v rámci Centra pro diagnostiku a léčbu hypertenze. Centrum poskytuje…
Sdružení Mladí lékaři v posledních dnech a týdnech úspěšně zviditelnilo situaci absolventů lékařských fakult jako veřejné téma. Problémů, na které…
Bronchogenní karcinom byl dlouho vzácně se vyskytující nemocí. Ještě v první třetině minulého století byly diagnostikovány jen jednotlivé případy,…
Snad každá práce zabývající se diagnostickými nebo léčebnými postupy u pacientek s karcinomem prsu začíná konstatováním, že jde o nejčastější nádor u…
V minulém čísle MT jsme přinesli – jako vůbec první médium! – zprávu o výdajích na léky u nás v roce 2009 tak, jak je 12. března 2010 uveřejnil…
Evropská komise schválila k používání v zemích EU perorální přípravek eltrombopag určený k léčbě dospělé formy idiopatické trombocytopenické purpury …
Státní ústav pro kontrolu léčiv spustil informační kampaň „Nebezpečné léky“, o níž informoval v druhé polovině března jak odbornou, tak laickou…
Nová vakcína Prevenar 13 bude chránit před třinácti zákeřnými typy pneumokoka i děti v nejchudších státech světa. Její výrobce, farmaceutická…
Nejvýznamnější odbornou akcí v oboru hematologie je výroční zasedání American Society of Hematology (ASH). Zatím poslední se konalo v prosinci v New…
Na začátku února se v Madridu konal kongres Progress and Promise – Personalizing therapy, optimising outcomes, jehož se zúčastnili…
Objev antibiotik ve třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století představoval přelomový moment v historii lidstva. Přechod z předantibiotické éry…
Americký prezident Barack Obama minulý týden podepsal průlomový zákon o zdravotní reformě, který povede k převratným změnám v americkém zdravotnictví…
V prestižním časopisu Journal of the American College of Cardiology (JACC) vyšel v polovině března pozoruhodný článek výzkumné skupiny z The…
Česká republika zaujímá vedoucí postavení ve světových statistikách incidence a mortality kolorektálního karcinomu (KRK). Ten nejčastěji metastazuje…
Praha hostila na konci února již 35. angiologické dny s mezinárodní účastí pořádané Českou angiologickou společností. Záštitu nad nimi převzala Česká…
Dne 27. ledna 2010 se na chirurgické klinice FN v Hradci Králové uskutečnil den živých přenosů z operačního sálu. Projekt podpořený firmou Johnson &…
Tradiční, již XXXV. angiologické dny se konaly ve dnech 25. až 27. února v Praze v kongresových prostorách hotelu Diplomat. Akce se zúčastilo 475…
Onkologická léčba je dnes již přísně individualizovaná terapie, na niž jsou kladeny velmi vysoké požadavky z hlediska aseptičnosti a bezpečnosti…
Celkem 5 000 chirurgů z 38 zemí simultánně sledovalo ECHELON FLEXt Live Webcast EMEA, přímý přenos z operačních sálů. Vysílání nadchlo chirurgy nejen…
Dnešní politika je rabování státního rozpočtu, říká poslanec Libor Ježek (ODS), místopředseda kontrolního výboru. V minulosti žádal od politiků…
MUDr. Alena Dernerová, dětská neuroložka z Mostu, získala za otevřenou kritiku předražených nákupů přístrojového vybavení od Lékařského odborového…
K velkým posttraumatickým komplikacím patří syndrom systémové zánětlivé odpovědi (SIRS). Tým vedený Carlem J. Hauserem z bostonské Harvard Medical…
Pokud jde o výskyt onkologických onemocnění, z českých regionů je na tom nejhůře Plzeňský kraj. Je proto určitá symbolika v tom, že právě zde se v…
Odborná konference Farmako 2010, konaná minulý týden v Praze, se dotkla mimo jiné i v této chvíli velmi žhavého problému, jímž je kauza centrálního…
Poslanci projednávali v rámci 75. schůze Poslanecké sněmovny novelu zákona o léčivech. Ministerstvem zdravotnictví navrhovaný způsob kontroly…
V ČR nyní fungují tři onkologické screeningové programy - mamární, cervikální a kolorektální. Sebelepší screening však ztrácí smysl, pokud se jej…
Ve státní kase není dostatek peněz na vyšší příjmy zdravotníků. Ročně přitom utíkají ze zdravotnictví desítky miliard kvůli neprůhledným nákupům…
Nemohu se zbavit dojmu, že bodové hodnocení výsledků vědy a jeho využívání k porovnávání výkonnosti institucí, které mají vědu a výzkum v popisu…
Endokrinologický ústav v Praze organizuje postgraduální obezitologické kursy pro pediatry, dietology, psychology a pedagogy v rámci projektu COPAT …
Jaké mají podmínky lékaři před atestací v Německu? Jejich průměrný příjem se příliš nevzdaluje od celostátního průměrného výdělku v zemi. "Všechny…
Zdravotnictví v České republice i v dalších zemích světa musí najít řešení celé řady zásadních otázek a problémů. Tyto problémy se rychle prohlubují…
Společnost LINET darovala 30 000 korun na instalaci babyboxu na Městském úřadu Prahy 2. Tím podpora společnosti projektu na záchranu ohrožených dětí…
Ojedinělá publikace vyšla v březnu v nakladatelství Grada. Jde o reprezentativní popis současného stavu i dlouhodobých vývojových trendů české…
První implantace nitrooční čočky, první transseptální katetrizace srdce, první hemodialyzační středisko, první klinické použití CT, první…
Velkou většinu obyvatel ostrova tvoří etničtí Řekové, čemuž odpovídá i charakter kyperské kuchyně. Rozpoznáte v ní mnoho druhů koření, tymián,…
"V primární péči o děti může lékař vlastní praxi převzít již po čtyřech letech specializační přípravy. Toto zkrácení považujeme za dále…
Vyskytuje se u 1 : 2 000 až 1 : 2 500 živě narozených děvčátek. V˙podvědomí lékařů je Turnerův syndrom spojen s výraznou fenotypickou odlišností,…
Sestra Ivana Šulcová odmaturovala na střední zdravotnické škole v roce 1959. Umístěnka ji poslala do dětského domova v Ratměřicích, kde pracovala rok…
Přední lékařský časopis Journal of the American Medical Association přinesl studii amerických lékařů, jež spojuje syndrom náhlého úmrtí kojenců s…
Již více než století uplynulo od objevu ruského mikrobiologa Ilji Mečnikova, jenž na základě zkušeností s kvašenými mléčnými produkty zjistil, že…
Riziko rozvoje alergických onemocnění v dětském věku stoupá. V rámci jejich prevence tak nabývá na významu role časné výživy pro ustanovení vyvážené…
Jednou z indikačních oblastí růstového hormonu, jimž se v rámci své přednášky na letošním Kongresu primární péče věnoval prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.,…
Součástí již čtvrtého Kongresu primární péče, který se konal na začátku března v pražském Top hotelu, bylo i symposium společnosti Pfizer. Jedním z…
Řasinky jsou buněčné specializace, které se vyskytují na povrchu většiny epitelových buněk. V dýchacích cestách je jejich hlavní funkcí posunovat…
Časopis Nature Medicine přinesl výsledky studie, která signalizuje zdolání hlavních překážek pro mnohem širší uplatnění transplantace kmenových buněk…
Společnost Biotronik oznámila, že v nedávné době proběhly první implantace nového zařízení pro monitorování srdeční činnosti provedené týmem lékařů…
Společnost Medtronic oznámila, že byla zařazena na seznam 50 nejinovativnějších firem (TR50) sestavovaný časopisem Technology Review, který vydává…
V dalším pokračování seriálu MT předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., rozebírá povahu komplikací diabetu.…
Na začátku února se v Madridu konal kongres Progress and Promise – Personalizing therapy, optimising outcomes, jehož se zúčastnili revmatologové a…
Byli jste někdy účastníky napínavější aukce? Je to zajímavé divadlo. Lidé se předhánějí v nabídkách. Jeden z nich vyhraje – a stane se, že hodnota…
Každé školní dítě ví, že Češi jsou Slované a že do Evropy přišli z východu, možná vedeni praotcem Čechem, spíše však bez něho. Co se s nimi stalo pak…
V prvním lednovém týdnu oznámil americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) prostřednictvím časopisu NEJM, že se chystá svolat posudkovou komisi,…
V polovině března padlo definitivní rozhodnutí, jehož výsledkem je splynutí společnosti ratiopharm se společností Teva, jež má být dokonáno koncem…
Již v MT 1/2010 jsme v článku „Léky? Ne 50, ale 80 miliard“ přinesli odhad výdajů na léky u nás v roce 2009 – a jak se nyní ukazuje, vůbec jsme se…
Šestičlenná skupina francouzských vědců z Limoges, vedená V. Doffoel‑Hantzovou, zjistila spojitost fotosenzitivity se selektivními inhibitory…
Na začátku března byly u nás zpřístupněny další možnosti biologické léčby relativně častých onkologických onemocnění. Jde o úhradu monoklonální…
Registrace přípravků na hubnutí obsahujících sibutramin byla pozastavena, a to ve všech zemích Evropské unie. Evropská komise vydala dne 3. března…
Ruské antihistaminikum dimebon bylo uvedeno na trh v tehdejším Sovětském svazu v roce 1983. Nedávno se z něj stal „černý kůň“ mezi léky, které by…
Novela zákona o léčivech vyvolává čilou diskusi nejen v Parlamentu, ale také v odborné veřejnosti, kde má své názorové odpůrce. S navrhovanou normou…
V pořadí sedmnáctým Rytířem lékařského stavu se na doporučení Čestné rady České lékařské komory stal čtyřiaosmdesátiletý MUDr. Hugo Engelhart.…
Na 19. března vyhlásila Světová asociace spánkové medicíny a Světová neurologická federace Mezinárodní den spánku, jen o den dříve se z iniciativy…
Novým špičkovým digitálním rentgenem se může pochlubit Stomatologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni. Radiodiagnostické zařízení VATECH…
Čeští pacienti za loňský rok zdvojnásobili návštěvnost portálu LabTestsOnline. Jak vyplývá ze statistiky návštěvnosti, využívání portálu www…
Erich Fromm v knize Escape from Freedom, vydané v New Yorku roku 1941(Strach ze svobody, vydalo Naše vojsko roku 1993 v překladu Vlastislavy Žihlové)…
MT 4/2010, str. C1
Ministerstvo zdravotnictví minulý týden zveřejnilo druhou a poslední část výsledků rozsáhlého projektu Kvalita očima pacientů. Tentokrát šlo o…
Tým předního světového virologa Yoshihira Kawaoky z University of Wisconsin–Madison studoval vlastnosti chřipkových virů vzniklých hybridizací viru…
Jen jednou za rok čeští lékaři prostřednicvím České lékařské komory vybírají ze svého středu jednoho, jemuž propůjčují čestný titul Rytíř lékařského…
V polovině března se v Orlandu konalo již 59. výroční odborné setkání American College of Cardiology pod názvem ACC.10 and i2 summit (inovation in…
Lékařům před atestací svitla naděje na změnu systému specializačního vzdělávání. Ministryně změnu přislíbila s tím, že čeká na jednotný návrh nového…
Medical Tribune věnuje v poslední době velký prostor sestrám, jejich vzdělávání a kompetencím. Jak je tomu u pracovníků v sociálních službách?…
Psychiatr MUDr. Robert Matička pracuje již několik let v Německu. Ostatní české kolegy láká za prací do regionu Oberfranken v Bavorsku, kde je lékařů…
Zatímco tracheální defekty v délce pěti až deseti centimetrů jsou sanovatelné end-to-end anastomózou, větší defekty je nutno řešit pomocí…
Při léčbě některých zánětlivých stavů horních cest dýchacích lze dnes využít relativně široké škály intranasálních kortikosteroidů (INKS). Vývoj na…
Selhání léčby u komunitních pneumonií je závažný problém, jímž je nutno se zabývat již při prvotních úvahách o terapeutickém managementu každé…
Bílá kniha o alergii odhaduje počet atopiků na zhruba čtyřicet procent evropské populace, klinické projevy manifestuje přibližně čtvrtina Evropanů.…
Etiopatogeneze alergických chorob je již do značné míry objasněna. Známe řadu mediátorů, enzymů, cytokinů i buněčných elementů, které se účastní…
Asthma bronchiale je pro svou vysokou prevalenci a incidenci v populaci významnou položkou zdravotních rozpočtů. Celá řada států již byla schopna…
Spánek je přirozený, periodický stav myšlenkového a motorického klidu, v němž je vědomí úplně anebo částečně utlumené a reaktivita na zevní stimuly…
Tuberkulóza (TBC ) zůstává i v dnešní době závažnou infekční chorobou celého světa. Jde o nemoc, o níž se dlouho předpokládalo, že bude v Evropě…
Příčina vzestupu prevalence alergických chorob, z nichž nejdůležitější jsou asthma bronchiale, alergická rýma a atopický ekzém, není dosud zcela…
European Respiratory Society (ER S) vyhlásila 30. ledna v Marseille rok 2010 za Rok plic (Year of the Lung 2010). Důvodem je neustále stoupající…
Baleárské ostrovy, ležící v západním Středomoří, sestávají ze 150 ostrovů a ostrůvků, z nichž čtyři největší patří k nejproslulejším evropským…
V pražském paláci Žofín proběhlo 25. února již tradiční vyhlášení soutěže Sestra roku. Cílem tohoto ocenění je podpora prestiže a uznání…
Dva roky strávil početný tým odborníků prací na projektu "Rodina krále Tutanchamona". Výsledky antropologických, lékařských a genetických vyšetření…
Nejsou peníze na to či ono, krize nepolevuje, mladí lékaři z Česka odcházejí Hodnotí-li člověk svět jen "brýlemi tady a teď", připadá mu stav věcí…
V roce 2001 vydala Rada EU doporučení pro uvážlivé používání antibiotik v humánní medicíně (Council Recommendation on Prudent Use of Antimicrobials…
Na jaký příplatek máte nárok za noční služby? Jak se liší tyto odměny u zaměstnanců státem řízených zařízení (fakultní nemocnice, příspěvkové…
Téma vztahů lékař-sestra je stále mediálně živé, přesvědčil mě o tom i nedávný rozhovor s paní Pejznochovou na webu www.tribune. cz. Z rozhovoru mimo…
Poskytovat co nejkvalitnější péči a zároveň udržet vyrovnaný rozpočet - patrně nejtěžší zadání, s nímž se musí management nemocnice či jakéhokoli…
Ve čtvrtém pokračování seriálu se prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. zabývá otázkou, na kolik přijde společnost léčba "epidemie 21. století". Z jeho…
Společnost pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP uspořádala ve spolupráci se společností Servier ve starobylých prostorách Břevnovského kláštera…
V rámci břevnovského symposia zazněla také sdělení, která prezentovala "tvrdá" data z klinických studií a preklinického výzkumu, jednoznačně…
V MT 2/2010 byla strana B7 zasvěcena diskusi o otázce, kdo má léčit diabetologické pacienty. Zástupci praktických lékařů přicházejí ještě s určitým…
Léčba a kontrola pacientů s arteriální hypertenzí, postihující až polovinu dospělé populace vyspělých zemí, stále není dostatečná, říkají analýzy.…
Zkusme se oprostit od běžného pohledu na klasickou exhibicionistickou akci tohoto typu a představit si světovou výstavu koncipovanou jako přehlídku…
Součástí již čtvrtého Kongresu primární péče, který se konal na začátku března v Praze, bylo také symposium společnosti Pfizer. Jedním z jeho témat…
V rámci Prvního pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueOnco byly odborné veřejnosti představeny návrhy Standardů pro onkologické…
Problematika nádorů hlavy a krku uzavřela dvoudenní První pražské mezioborové onkologické kolokvium PragueOnco. Mezi autory jednotlivých přednášek…
V rámci kongresu PragueOnco uspořádala Onkologická klinika VFN ve spolupráci s I nstitutem onkologie a rehabilitace Na Pleši 2. paliativní seminář.…
Očkování znamenalo dlouhá léta sice zodpovědnou, ale nepříliš tvůrčí činnost, při níž stačilo dodržovat víceméně statický očkovací kalendář. To dnes…
Součástí kongresu PragueOnco byla i sekce věnovaná multidisciplinárnímu přístupu k diagnostice a léčbě karcinomu prostaty. V úvodní přednášce prof. J…
Pod názvem PragueOnco proběhlo na sklonku ledna 1. pražské mezioborové symposium. Akce měla za cíl zlepšit koordinaci všech oborů, které se podílejí…
Jako by se lidský altruismus vymkl evoluci. Pouze lidé jsou někdy s to spolupracovat s nepříbuznými jedinci, nadto ve velkých skupinách. Ve jménu…
Volby 2010 mohou být závažnější než jiné. Fejeton v prvním letošním čísle MT zdůraznil jejich význam pro změnu a vývoj; popsal je jako střet…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA ) zveřejnil informaci o plánovaném výzkumném programu MEPRE P (Medication Exposure in Pregnancy Risk…
Sedmičlenná skupina francouzských vědců vedená J. C. Charniotem (Université Paris se sídlem v Bobigny) zjistila výskyt kardiogenního šoku spojeného s…
Číslo prestižního lékařského časopisu Journal of American Medical Association vydané před Vánoci roku 2009 přineslo dvě zprávy týkající se…
Moderní psychofarmakologická léčba dokáže v současnosti řadě duševně nemocných pomoci. Problémem volby konkrétního léku je však skutečnost, že nástup…
Přípravek Brufen, který se po celém světě s úspěchem používá k léčbě horečky, zánětu a bolesti, se dostal na pulty lékáren právě před 40 lety.…
Přes tisíc čtverečních metrů plochy, která je rozdělena na operační sály, jednotky intenzivní péče, ambulance, zákrokové sály. Na první pohled je…
Celých 365 dnů v roce nosím v hlavě, co se nejlépe hodí ventilovat právě dnes, bezprostředně před takzvaným MDŽ. Překládám si ho totiž pro sebe jako…
V lednu 2010 zveřejnila Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace Analýzu stavu výzkumu, vývoje a inovací v České republice. Hodnocení má motivovat…
Jak se vyrovnávají s angličtinou profesoři, docenti a přednostové různých oddělení v České republice? Čtěte anketu Medical Tribune a přidejte v…
Poměrně jednoduchou a zároveň velmi spolehlivou kontrolu nad průběhem léčby nádorových onemocnění slibuje technika PARE (Personal Analysis of…
V uplynulých dnech proběhlo několik jednání důležitých pro další směřování české onkologie. Především došlo k dohodě mezi Českou onkologickou…
Nakladatelství Medical Tribune CZ, které je již pátým rokem vydavatelem celé série Medical Tribune brevířů - nejdokonalejších, nejaktuálnějších a…
Po traumatologii, onkologii a kardiovaskulární péči ministerstvo zdravotnictví přikročilo k vytvoření sítě specializovaných center i v neurologii.V…
Onkologie je drahá a bude ještě dražší. Toto krátké souvětí si už asi všichni zvykli brát jako základ pro jednání o organizaci a financování…
Američtí lékaři jsou znepokojeni nad rostoucím trendem zasahování hvězd showbusinessu do lékařské praxe. Například pro onkology se stala noční můrou…
Společnost IZIP se snaží opět propagovat elektronické zdravotní knížky. Elektronizace dat prý přináší lékařům i pacientům řadu výhod. Většina lékařů…
Každý rok přichází české zdravotnictví o desítky miliard kvůli zbytečným nebo předraženým zakázkám. "Zdravotnická zařízení kupují přístroje, které…
"Politické rozhodnutí může zavřít či omezit nemocnici, ale nemůže přikázat zdravotním pojišťovnám rozsah a objem zdravotní péče jaké úhrady za tuto…
Toto vydání Nemocničního speciálu je věnováno Project HOPE a jeho vzdělávacím programům. Osobně jste byl v roce 2003 také jedním z účastníků…
Kvalita a bezpečí pacientů při poskytování zdravotní péče patří k prioritám současného vedení ministerstva zdravotnictví. Jedním z hmatatelných…
V pátek 26. února 2010 zveřejní ministerstvo zdravotnictví výsledky již třetího ročníku tohoto projektu.
Spolupráce všech členů týmu bez ohledu na jejich profesní zařazení, to je jeden z klíčových prvků všech vzdělávacích modulů Project HOPE. Jak se na…
Kurs "Řízení změn: Posílení role středního managementu ve zdravotnictví" byl u nás jedním z nejúspěšnějších vzdělávacích programů Project HOPE.…
V roce 1958 byla z iniciativy Dr. Williama B. Walshe v USA založena nezisková nevládní zdravotnická nadace The People-to-People Health Foundation,…
Každý operatér o problému předmětů zapomenutých v těle pacienta při operaci slyšel. Někteří jej dokonce zažili na vlastní kůži. Pro českého…
Letos v dubnu bude zahájen nový vzdělávací program společnosti Project HOPE, zaměřený na klíčové otázky týkající se bezpečnosti pacientů, zejména na…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 20/2010 |
Datum vydání: | 20.9.2010 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.