Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 12. prosinec 2019 | Svátek má Simona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Imudon skončil. Existuje vhodná alternativa?

Imudon skončil. Existuje vhodná alternativa?

Medical Tribune 26/2008
22.09.2008 00:00
Autor: cil
Pro řešení problému recidivujících achronických onemocnění dýchacích cest (rhinitidy, rhinofaryngitidy, sinusitidy, tonsilitidy, otitidy, laryngitidy atracheobronchitidy) se vposlední letech osvědčily tzv. bakteriální imunomodulátory. Patří sem bakteriální vakcíny (směsné, antistafylokokové), ribosomové frakce (Ribomunyl), proteoglykany (Biostim), nejčastěji pak bakteriální lyzáty (IRS19, Imudon, Broncho-Vaxom, Luivac).

Jedná se oextrakty získané zbakterií, které se často podílejí na vzniku infekce. Působí na principu obdobném očkování: jedná se ousmrcené mikroorganismy, které nejsou schopny vyvolat onemocnění, ale zachovávají si svoji antigenní strukturu, kterou je imunitní systém schopen identifikovat. Na základě této identifikace „nepřítele“ dochází kaktivaci imunitních buněk afaktorů, které jsou pak na základě takového „tréninku“ lépe připraveny na skutečný útok. Ačkoli se lyzáty nevstřebávají, stimulace obranných mechanismů není jen lokální, ale icelková. Význam účinku bakteriálních imunomodulátorů je pak především vesnížení výskytu recidivujících aprotrahovaných zánětů dýchacích cest amožném příznivém ovlivnění alergického zánětu.

Mechanismus účinku

Bakteriální imunomodulátory působí jako antigen ana kontakt sním slizniční imunitní systém (MALT) reaguje aktivací nespecifických imunitních mechanismů (aktivací NK buněk, makrofágů afagocytózy, zvýšením produkce sekrečního IgA ataké zvýšením produkce IL-1, INF-α). Vlivem zvýšené produkce cytokinů aktivované makrofágy pak může dojít ke stimulaci dalších mechanismů specifické imunitní reakce. Byla např. potvrzena aktivace T lymfocytů (zvýšená cytotoxicita, produkce IL- 2 aINF-γ, zvýšená proteosyntéza vmononukleárních buňkách), jsou důkazy io aktivaci lymfocytů typu B azvýšené produkci protilátek. Krevní cestou se tak informace opět předává na sliznice dalších orgánů nosohltanu, krku, průdušek adalších. Tento mechanismus funguje, ať už podáváme bakteriální lyzáty perorálně (aktivují MALT vestřevní stěně přes Peyerovy plaky) nebo lokálně na sliznici dutiny ústní nebo nosní (aktivují podslizniční oblasti nosohltanu).

Imudon ajeho alternativy

Oblíbeným lokálním imunomodulátorem sbakteriálními lyzáty veformě pastilek byl Imudon. Jeho výroba však byla před několika měsíci ukončena. Jako možná alternativa tohoto přípravku se nám nabízí např. volně prodejný bakteriální lyzát – doplněk stravy GS IMUNOSTIM. Obsahuje 50 mg směsi bakteriálních lyzátů (Staphyllococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Escherichia coli).

Přípravek je rovněž (podobně jako byl Imudon) veformě pastilek, které se rozpouštějí vústech (stačí 3x denně 1 pastilka). Při dodržení doporučeného dávkování je vedvou cyklech po 10 dnech využívána kompletní kúra na posílení imunity. GS Imunostim je přípravek, který je na trhu již 8 let avroce 2006 byl jeho vliv na celkové posílení imunity organismu potvrzen klinickou studií, která byla provedena na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy vespolupráci se Státním zdravotním ústavem vPraze. Tento volně prodejný bakteriální lyzát je možné pacientům doporučit pro posílení obranyschopnosti uméně závažných stavů či jako prevenci. Přípravek si pacienti hradí vplné výši, neodčerpává tedy prostředky zezdravotního pojištění. Cena pro pacienta je nicméně srovnatelná svýší doplatku na preskribované přípravky. Na úhradě bakteriálních lyzátů předepisovaných lékaři se pacient podílí částkou vevýši 60 % zcelkové ceny. Od začátku tohoto roku je třeba navíc připočíst poplatek 30Kč za položku na receptu.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky