Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 07. prosinec 2019 | Svátek má Ambrož a Benjamín

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

O výkonnosti zdravotnictví a školství

O výkonnosti zdravotnictví a školství

08.11.2009 11:13
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: doc. Martin Dlouhý
"Přes kritiku zdravotnictví, která obsahuje nářky na špatnou komunikaci s pacienty, na finanční problémy a plýtvání veřejnými prostředky, je třeba konstatovat, že zdravotnictví bylo podle vývoje zdravotnických ukazatelů úspěšné," píše v příspěvku pro MT ekonom doc. Martin Dlouhý z VŠE...

Blogy MT

Hlavním kritériem úspěšnosti zdravotnictví není finanční stabilita systému zdravotního pojištění, finanční stabilita zdravotnických zařízení, ani počet provedených operací, ale pozitivní vývoj zdravotních ukazatelů. Dobrá zpráva o úspěšnosti českého zdravotnictví za posledních dvacet let je pokračující zlepšování zdravotního stavu obyvatel.

Tabulka č. 1 ukazuje ty nejzákladnější demografické ukazatele, které tento pozitivní vývoj dokumentují.

Méně dobrou zprávou je, že zdravotní stav české populace stále zaostává za zdravotním stavem západoevropských zemí. Například naši rakouští či němečtí sousedé žijí zhruba o 3 až 4 roky déle.

Tabulka č.1: Vývoj zdravotního stavu

Rok 1991 2007 Rozdíl
Očekávaná délka života při narození - muži 68,1 73,7 +5,6
Očekávaná délka života při narození - ženy 75,4 79,9 +4,5
Kojenecká úmrtnost 10,9 3,1 -7,8

Přes kritiku zdravotnictví, která obsahuje nářky na špatnou komunikaci s pacienty, na finanční problémy a plýtvání veřejnými prostředky, je třeba konstatovat, že zdravotnictví bylo podle vývoje zdravotnických ukazatelů úspěšné.

Podívejme se na takové ukazatele ve školství (Tabulka č. 2).

Podle výzkumu PISA (Programme for International Student Assessment) Česká republika zhoršila v mezinárodním srovnání své postavení, neboť čeští žáci dosáhli horších výsledků v roce 2006 než v roce 2003. Taková porovnání nejsou asi plně korektní, ale naznačují, že pokud někdo vidí ve stavu zdravotnictví krizi, měl by vzít v úvahu i stav v jiných odvětvích veřejného sektoru.

Pak není možné vidět vývoj ve zdravotnictví nepříznivě a je nutné a poctivé uznat českému zdravotnictví dosažení mnoha pozitivních úspěchů. Vypadá to, že budeme mít zdravější (ale hloupější?) děti.

Tabulka č. 2: Výsledky výzkumu PISA

ČR20032006
Matematika516510

Přírodnívědy523513

Čtení489483

doc. Martin Dlouhý, www.tribune.cz

autor je ekonom, přednáší na VŠE v PrazeCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky