Přeskočit na obsah

Stejné peníze, ale méně stresu

MUDr. Jindřich Šebor pracoval ve Fakultní nemocnici Plzeň od své promoce. Za studií také jako sanitář na operačních sálech této fakultní nemocnice, od roku 1991 jako učitel na Lékařské fakultě UK v Plzni. Po 28 letech profesního života mění MUDr. Šebor své místo poprvé. Nyní pracuje jako primář Centra jednodenní chirurgie a ortopedie nemocnice Privamed.

„Z Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty UK v Plzni jsem odešel natrvalo, zůstávám samozřejmě v kontaktu s bývalým pracovištěm - chirurgickou klinikou FN v Plzni, ale bez služeb a bez oficiální externí spolupráce,“ říká MUDr. Šebor pro Medical Tribune.

Poté, co se v médiích objevila zpráva o odchodu kapacit z fakultní nemocnice do Privamedu, začali čtenáři Medical Tribune z řad lékařů spekulovat o tom, jaké výhody v soukromém sektoru tito lékaři mají.

DÁLE ČTĚTE:

Fakultní nemocnice nebo akciovka? Lékaři řeší dilema
Pojišťovna posvětila odchod kapacit

Jindřicha Šebora vedla k jeho rozhodnutí především nabídka vedoucího místa a život  bez nočních služeb. „Hlavním důvodem mého odchodu z FN byla nabídka vedení nemocnice Privamed být vedoucím nového pracoviště jednodenní  chirurgie. Doufám, že tím dojde i ke zklidnění mého dosavadního života bez neustálých nočních služeb a stresů. Finanční důvod k odchodu opravdu nebyl. Můj plat je stejný či o málo nižší než ve FN, ale bez klasických nočních služeb,“ poznamenává lékař. „Na novém, pracovišti mám možnost sám rozhodovat a mít určitou odbornou nezávislost.“

Také ředitel Privamedu, MUDr. Petr Zimmermann potvrzuje, že nemocnice "nepřetahuje" lékaře na žádné zvláštní finanční výhody. „Nabízíme srovnatelné podmínky s fakultní nemocnicí, perspektivu, samostatnost, 5 týdnů dovolené, proplacení příspěvků do ČLK, odborných společností i další vzdělávání a podobně.“

Konkurence FN Plzeň?

Z Fakultní nemocnice Plzeň „odsáhl“ Privamed už řadu lékařů a sester, další přešly do jiných soukromých zařízení v kraji. Odcházejí nejen chirurgové, ale také neurologové do dialyzačních center v Plzni, dále ortopedové, specialisté v oboru ARO a další. „My se s touto situací a vlastně stále rostoucí konkurencí musíme vypořádat. Pevně věříme, že většina pacientů je už v současné době natolik vzdělaná, že se nenechá zlákat reklamou a při rozhodování o svém zdraví, či případné léčbě sama zváží nejlepší řešení,“ říká mluvčí FN Plzeň Renata Jenšíková.

Ředitel Privamedu Zimmermann k tomu říká. „Necítíme se konkurencí fakultní nemocnici - to by nám lichotilo. Spíše komplementárním zařízením, které však poskytuje kvalitní lékařskou péči pacientům za rozumné ceny pro plátce péče – pojišťovny.“

Zimmermann potvrzuje, že do Privamedu přešlo několik lékařů z Fakultní nemocnice. Podle něj to však nemůže být pro Fakultní nemocnici jako celek takový problém.

„Již v minulosti k nám z FN přišli např. primář RTG oddělení - ten coby vynikající intervenční radiolog ostatně dochází na malý úvazek do FN stále, předtím primář na interní oddělení (dříve vedoucí kardiologie na 1.interní klinice), ještě dříve bývalý přednosta 1. interní kliniky - dnes  šéflékař nemocnice a někteří další. Vážíme si toho, že u nás pracují. Je to důkaz erudice a odbornosti a navíc předávají své zkušenosti mladším kolegům,“ poznamenává ředitel Privamedu s tím, že spolupráci s FN pokládá za korektní a oboustrannou. „Ostatně Fakultní nemocnice má zcela jiné poslání a stojí na jiných oborech a superspecializacích než nemocnice okresního formátu, a to by mělo být respektováno.“

Iva Bezděková

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…