Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. květen 2019 | Svátek má Zbyšek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Hovorka podal trestní oznámení kvůli hospodaření Homolky

Hovorka podal trestní oznámení kvůli hospodaření Homolky

20.05.2010 08:56
Zdroj: ČTK
Autor: Eva Benešová
Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka (foto) podal v úterý trestní oznámení na hospodaření nemocnice Na Homolce. Tvrdí, že s nemocnicí je spojeno několik osob, které pomocí nevýhodných zakázek vyvádějí státní peníze do soukromých rukou. Ředitel nemocnice Vladimír Dbalý tato obvinění odmítl.

Praha - Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka podal v úterý trestní oznámení na hospodaření nemocnice Na Homolce. Týká se porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletich při hospodářské soutěži. Hovorka tvrdí, že s nemocnicí je spojeno několik osob, které pomocí nevýhodných zakázek vyvádějí státní peníze do soukromých rukou.

Ředitel nemocnice Vladimír Dbalý tato obvinění odmítl. Uvedl, že všechna opatření nemocnice vedou k úsporám.

Hovorka současně podal podnět na Nejvyšší kontrolní úřad, aby se zabýval hospodařením nemocnice. "Analytické oddělení se zabývá tím, jestli spadá tato nemocnice do jeho působnosti," podotkl Hovorka.

Poslanec tvrdí, že určitá skupina několika lidí se objevuje jak ve statutárních orgánech dceřiných společností nemocnice, tak ve firmách, kterým nemocnice přiděluje zakázky. "Já se domnívám, že to je cesta k vyvádění prostředků veřejného zdravotního pojištění, které potom nejsou určeny na péči o lidi, ale putují do soukromých kapes," uvedl Hovorka.

Jako příklad uvedl to, že činnost celého ekonomického úseku nemocnice je outsourcována společností Bialešová s.r.o., přitom Emilie Bialešová je současně jednatelkou jedné z dceřiných společností nemocnice.

Dále upozornil na kauzu nákupu Gama nože. "Neproběhlo výběrové řízení, ale zakázka byla zadána jednomu zájemci," prohlásil Hovorka.
Uvedl také, že zadávání tendrů pokračuje. "Bylo vypsáno výběrové řízení na poskytování komplexních IT služeb za 415 milionů korun bez DPH, řádově o 40 milionů korun ročně více oproti současnému rozpočtu oddělení IT," upozornil Hovorka.

"Všechna manažerská opatření, která vedení Nemocnice na Homolce činí, jsou v souladu se zákonem, snižují náklady na správu nemocnice a zvyšují objem peněz, který je možné věnovat na lékařskou péči," sdělil médiím Dbalý. Doplnil, že jednání Hovorky je odsouzeníhodné. Podle Dbalého pouze využívá nemocnice k vlastnímu zviditelnění.

"Vzhledem k tomu, že poslanec Hovorka nemá reálnou šanci být znovu zvolen do parlamentu, nabízí se i možnost, že jedná v zájmu soukromých firem, které mohou v důsledku úsporných programů vedení nemocnice přijít o zakázky," uvedl dále Dbalý.

Hovorka chtěl kvůli svým podezřením svolat zasedání zdravotního výboru sněmovny, kde by na jeho otázky odpověděla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Předseda výboru poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD) ale prý zasedání nesvolal, protože Jurásková byla v tu dobu v zahraničí. Hovorka od ministerstva obdržel odpověď v dopise. "V odpovědi je zajímavé, že se jedná o pilotní projekt, takže se domnívám, že jde o přípravu řešení tunelování fakultních nemocnic," prohlásil poslanec.

ČTK, Eva Benešová

článek "Homolka má nový gama nůž. Zaplatila ho nejdráž na světě" přinášíme ZDECopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky