Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 26. září 2021 | Svátek má Andrea
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Slováci dali do e-Health 12 miliard. Lékaři zuří.

Slováci dali do e-Health 12 miliard. Lékaři zuří.

14.10.2010 07:58
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: (ivb)
České ministerstvo zdravotnictví zatím elektronizaci pouze plánuje. Na Slovensku už vyhrála firma obří tendr v přepočtu za 12 miliard korun. Slovenští lékaři to považují za velmi nešťastný krok. Nelíbí se jim, že zapojení do systému má být povinné pro lékaře i pacienty. Všechny náklady na elektronizaci budou lékaři hradit ze svých zdrojů. Správcem centrálního portálu Národního zdraví má být izraelská soukromá společnost – lékaři se obávají úniku citlivých dat do zahraničí...

České ministerstvo zdravotnictví chce do čtyř let převést veškerou dokumentaci do elektronické podoby. Na tuto agendu vytvořila nové místo náměstka, které obsadil Jiří Schlanger, bývalý předseda Odborového svazu zdravotnictví (rozhovor najdete ZDE). MZ se inspiruje vývojem elektronizace zdravotnictví na Slovensku, které vyčlenilo na projekt e- Health celkem 400 milionů eur (12 miliard Sk). Tento projekt však mezi slovenskými lékaři vyvolal velkou nevoli.

Zcelkové sumy určených na projekt e- Health už bylo 40 milionů eur vyčerpáno. „Ani jsme neměli možnost vidět, za které konkrétní projekty byly tyto peníze použité,“ píší zástupciSlovenské lekárské únie špecialistov (SLUŠ).

Na webových stránkách sdružení - www.slus.sk zveřejnili dokument, ve kterém shrnují důvody, proč se jim plánovaná elektronizace a centralizace všech dat ve zdravotnictví nelíbí.

Zaplatí sami lékaři

Zdravotnická zařízení, včetně malých ambulantních, si budou muset veškeré vybavení nakupovat samy. Navíc budou pravidelně platit za školení zaměstnanců na používání systému. „Nepředstavitelé množství práce navíc (3000 pracovních hodin na poskytovatele) zůstane nezaplacené, navíc poskytovatel bude platit za něco, co pro něho, pro stát ani pro pacienta nebude znamenat žádný přínos. Jediný přínos ztoho bude mít správce portálu,“ píší lékaři vprohlášení.

Podle ambulantních specialistů přinese nový systém zapisování dokumentace ještě další administrativu navíc. Už nyní slovenské ministerstvo zdravotnictví uznalo, že ve zdravotnictví chybí 3000 lékařů. „Další příliv neúnosně zatěžující práce způsobí mezi lékaři kolaps.“

Intimní údaje vrukou izraelské firmy

Lékařům vadí, že veškeré údaje získané zvyšetření pacienta, včetně laboratorních vyšetření a pomocných vyšetření mají být povinně shromažďované každou ambulancí a odesílané na tzv. národní portál, kde budou shromažďovány. Má jít o velmi citlivé informace – údaje o pohlavních chorobách, psychických onemocnění, o léčbě alkoholismu, drogové závislosti. Budou se zde centralizovat informace o všech osobách, včetně veřejných činitelů – soudců, politiků, policistů, vojáků apod. Na rozdíl od výpisu ztrestního rejstříku se však tyto údaje nikdy nesmažou a bude knim mít přístup každý, kdo přístup získá.

Národní portál má spravovat firma Lynx - Ness (jediný účastník „výběrového řízení“). Tato společnost je izraelskou firmou. „Jak je možné, že ktak citlivým informacím, jako jsou údaje o zdravotním stavu slovenských občanů, bude mít přístup zahraniční soukromý správce?“ ptají se zástupci SLUŠ.

Data uniknou jediným počítačem bez firewallu

Ochrana dat při tak početných vstupech, jaký portál předpokládá, je podle slovenských lékařů vyloučená. „Tak velký projekt, jaký se plánuje na Slovensku, neexistuje zatím nikde jinde na světě. Zákonitě bude docházet kúniku informací a samozřejmě zvláště těch, které se budou moci dobře zpeněžit,“ píší ambulantní specialisté a dodávají:

„Tvůrci systému e- Health na Slovensku se snaží tyto obavy zlehčovat tím, že osobní údaje lze vykrást také zlékařské ambulance. Tento argument neobstojí – vžádné ambulanci nejsou shromážděné všechny údaje o zdravotním stavu všech obyvatel Slovenské republiky. Přístup budou mít nejen skvěle chráněné počítače, ale také počítače, které nebudou mít aktivovaný žádný firewall,“ míní lékaři.

Povinné zapojení do systému

Nejvíce vadí Slovákům to, že tento systém bude povinný. Zapojení do programu není dobrovolné – ani pro pacienta ani pro lékaře. Lékař, který chce zůstat ve zdravotnickésíti, musí podle schváleného zákona požádat do 60 dnů o koupi koncového zařízení a měsíčně platit za užívání národního portálu zdraví.

Ani pacient nemá žádnou volbu. Pokud dává souhlas stím, že ho lékař ošetří, automaticky souhlasí stím, že veškeré údaje o jeho léčbě poputují na centralizovaný internetový server.

Čeští ambulantní specialisté: zatím čekáme

Zatím není zcela zřejmé, jakým směrem se chce vydat české ministerstvo zdravotnictví. Dle rozhovoru Medical Tribune snovým náměstkem Schlangerem je zřejmé, že se MZ minimálně nechá inspirovat „slovenskou cestou“.

Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů zatím čeká, až bude zveřejněný jasný záměr ministerstva. „My jsme o tom v radě sdružení hovořili zatím jen obecně a shodli jsme se na tom, že máme dva základní požadavky. Zaprvé - dobrovolnost - jak pro lékaře, tak pro pacienty.Zadruhé - jistota ochrany osobních dat,“ uvedl Jojko pro Medical Tribune.

(ivb), www.tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky