Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. březen 2019 | Svátek má Světlana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nechci skončit ve VIP akváriu

Nechci skončit ve VIP akváriu

18.10.2010 10:43
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Iva Bezděková
S korupcí zatím bojovala na krajské úrovni. Nyní má velkou šanci dostat se do Senátu. Dětská neuroložka Alena Dernerová získala o víkendových volbách jednoznačný náskok. Co chce prosadit jako senátorka? Čtěte v rozhovoru Medical Tribune…

Alena Dernerová získala vsenátních volbách 37.29 procent hlasů. Kandiduje jako nestraník za sdružení Severočeši.cz. Získala velký náskok oproti svému soupeři - Zdeňku Brabcovi (ČSSD), který nasbíral 17.77 procent. Redakce Medical Tribune přinesla o aktivitách MUDr. Dernerové již řadu informací. Díky její iniciativě se redakce začala věnovat sérii článků o předražených přístrojích na celostátní úrovni. Krátce po vyhlášení výsledků poskytla Alena Dernerová redakci MT stručný rozhovor.

Jak jste spokojená svýsledky voleb?

Jsem spokojená velmi i za obec.Sdružení Mostačané Mostu vyhrálo sobrovským náskokem. Máme ze statutárních měst největší procento hlasů – téměř 51 procent. Já jsem dostala nejvíce preferenčních hlasů zcelého Mostu, takže to je úžasný výsledek.

Lékaři vás znají především jako bojovníka proti korupci ve zdravotnictví. Takže je zřejmé, proč jste kandidovala do Senátu…

Rozhodla jsem se pro kandidaturu do Senátu proto, že pokud bych byla zvolena, mohu udělat více pro to, co činím. Chci nadále bojovat proti korupci, proti předraženým zakázkám, proti všem nekalostem, které jsou vnaší společnosti velmi rozšířené. Zpozice senátora to půjde mnohem lépe.

Senátoři schvalují návrhy, které jim předkládá dolní komora parlamentu, ale také mohou iniciovat nějaké návrhy zákonů sami. Jaký máte plán?

Vlastních iniciativ senátů příliš mnoho není. Spíše rozhodují o osudu zákonů, které připraví parlament, navržené zákony analyzují. Pokud se mi bude zdát zákon o veřejných zakázkách nedostatečně propracovaný, určitě podám pozměňovací návrh.

Máte vtuto chvíli nějakého spojence, který už vSenátu působí nebo to vypadá, že se do horní sněmovny dostane?

Zatím žádného spojence takového nemám.

Myslela jsem tím, zda sledujete senátory, kteří se již vpolitice pohybují, a kteří by mohli podpořit vaše aktivity…

Vhledáčku určitě jednoho takového senátora mám. Četla jsem si jeho názory na problémy dnešní společnosti, poukazoval na podobné záležitosti, které se snažím řešit já. Vím, že na toho člověka bych se určitě obrátila.

Alena Dernerová (52 let) nestraník za Severočeši.cz
dětská neuroložka, členka zastupitelstva Mostu (zvolena za SNK ED).
V posledních letech je výraznou kritičkou vedení kraje kvůli nákupům zdravotnické techniky a hospodaření krajského zdravotnictví. Letos získala Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost od Nadace Charty 77.

Dva senátoři – to bude docela málo…

Je velmi těžké hledat vpolitice podobně orientované lidi. Existuje samozřejmě i řada slušných politiků, kteří jsou vázáni stranickou příslušností, poslušností, nemůžete se kvůli této věci domluvit.

VÚstecké zdravotní probíhá nyní další audit, tentokrát ho vede společnost Deloitte and Touche. Podle mých informací se tento audit oproti ostatním kontrolám zatím dostal nejdále. Do konce října mají být zveřejněny důkazy o nevýhodných nákupech zdravotnické techniky vústecké Krajské zdravotní. Můžete tyto infornace potvrdit?

Ano. Je to tak. Audit poprvé se nezkoumá formální stránku věci, ale skutečnou hospodárnost všech transakcí. Auditorská firma tentokrát oslovila odborníky zČVUT, kteří rozumí cenám přístrojů. Tito odborníci potvrdili, že ceny byly přemrštěné. Celá kontrola má být hotová do konce října a výsledky budou předloženy ministerstvu financí.

Podobných auditů tu už byla celá řada. Nebude to jedna zdalších kontrol, která nakonec nic špatného nepotvrdí?

Věřím, že tento audit ukáže skutečnou podstatu věci. Pokud by náhodou dopadl podle klasického českého scénáře, tak by celá věc byla předána evropským úřadům, záležitost by začal zkoumal Brusel, který kontroluje čerpání peněz z evropských fondů. Zpozice senátorky bych určitě mohla na celou věc daleko lépe dohlédnout.

Co byste mohla jako senátorka v této věci podniknout více než jako zastupitelka města, kterou jste byla dosud?

Mohu lépe prezentovat informace, ke kterým mám přístup, skrze média. Pokud by opět měly být nějaké informace zameteny pod koberec, mohu to zpozice senátorky mnohem viditelněji řešit.

Pracujete vÚsteckém kraji jako dětská neuroložka. Bude vaše zvolení do Senátu nějak měnit vaši dosavadní lékařskou praxi?

Práce vSenátu nevyžaduje každodenní přítomnost jako například práce vposlanecké sněmovně. Schůze horní komory jsou jednou až dvakrát do měsíce. Mohu se na ně připravovat zdomova, zvláště pokud budu mít dobrého asistenta. Nepočítám stím, že bych jako nováček byla přijata do některých komisí, i když bych časem měla zájem o účast ve zdravotním výboru. Jako řadový senátor tedy zvládnu schůze vSenátu i ordinaci. A to je to důležité, protože chci zůstat vkontaktu smedicínou. Aby člověk neskončil jako většina našich politiků ve VIP akváriu.

Iva Bezděková, www.tribune.czCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky