Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 16. červenec 2018 | Svátek má Luboš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

VZP má nový portál a lékaři problémy

VZP má nový portál a lékaři problémy

11.01.2011 09:06
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Iva Bezděková
Převod portálu Všeobecné zdravotní společnosti pod firmu IZIP doprovázejí velké zmatky. K přechodu došlo na konci prosince bez předchozího upozornění. Lékaři nemohli na přelomu měsíce zasílat platby a infolinky pojišťovny byly mimo provoz. Některým lékařů nefunguje přístup k protálu dodnes. „Obrátilo se na mě zhruba šedesát zoufalých lékařů o pomoc,“ potvrzuje místopředseda SVL MUDr. Otto Herber...

"Osobně jsem se chtěl 31. prosince přihlásit kvyúčtování a vůbec se mi to nepodařilo. Došlo ktechnologické změně portálu. Kvůli tomu, že IT oddělení pojišťovny mělo problémy, mohl jsem účtovat až 6. ledna,“ potvrzuje pro Medical Tribune MUDr. Herber a dodává:

"Osobně mi server nefungoval od 29. prosince do 3. ledna. Souhlasím stím, že jsou jakékoliv změny, ale přijde mi nefér, že celá věc je uvedena do provozu bez jakéhokoliv pilotního projektu, bez odzkoušení. Dokonce se obávám, zda poslední faktura vůbec odešla, zda ji nebudou vracet.“

Některým lékařům nefunguje odesílání plateb dodnes. „Kolegyni z Prahy se dosud nepodařilo do nového systému připojit. Když volala na pojišťovnu, bylo jí řečeno, že nový systém začne plně fungovat až 13. ledna,“ uvedl pro MT předseda Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjan Jojko.

Nový server naleznou lékaři na původní adrese www.vzp.cz.

Bez infolinek

Zmatek zaznamenali také pracovníci firmy CompuGroup, která dodává lékařům software pro vyúčtování plateb. Na firmu se v prvních lednových dnech obrátilo více než 250 telefonátů od zoufalých lékařů za den.

„Domnívám se, že způsob, jaký VZP tento komunikační kanál v kritickou dobu znepřístupnila a způsob jakým o změnách informovala je trestuhodný.Je škoda, že VZP, která se ráda profiluje jako průkopník elektronického zdravotnictví, takto hazarduje s důvěrou lékařů v elektronickou komunikaci,“uvedl ředitel firmy Jan Hlaváček.

Podle Hlaváčka nejsou problémem ani tak dílčí technické nedostatky, jako spíše způsob, jakým byl portál ze dne na den bez testů, pilotů a avíza uživatelům nasazen. Situaci zhoršoval navíc i fakt, že nefungovaly informační linky pojišťovny.

„Lékaři se pak informace a pomoc snaží získat kde se dá, nejčastěji od subjektů, které nemají s VZP smluvní vztah a tudíž ani přístup k portálu samotnému. Do budoucna je nezbytné, aby jakákoli obdobná změna byla spojena s ověřením v rámci zkušebního provozu a byla spojena s adekvátní informační kampaní,“ poznamenává Hlaváček.

Převod portálu bez souhlasu

Převod portálu VZP je od počátku velmi kontroverzní. Redakce Medical Tribune před časem jako první upozornila na to, že pojišťovna chystá převod svého portálu pod soukromou společnost IZIP bez vědomí veřejnosti i správní rady pojišťovny. Čtěte článek VZP chystá privazaci dat pojištěnců.

Chystané propojování webůse přitomvelmi nelíbí některým klientům VZP. Pojištěnec již podal stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Vadí mu, že integrací obou serverů získá k osobním datům pojištěnců přístup soukromá společnost IZIP. ÚOOÚ už oznámil, že se touto věcí bude určitě zabývat.Více v článku Úřad prověří propojení webu pojišťovny a IZIP.

Iva Bezděková, www.tribune.czCopyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky