Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 04. duben 2020 | Svátek má Ivana

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

O budoucnosti jisté a nejisté

O budoucnosti jisté a nejisté

07.02.2011 09:32
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: prof. MUDr. Štěpán Svačina
"Akci „Děkujeme odcházíme“ vyvolali především mladí lékaři. Musím říci, že jsem hrdý na to, že jsme je na lékařských fakultách po roce 1989 vychovali k takovým postojům, že nenaletěli na argumentování Hippokratovou přísahou a pseudoargumentace ministrů a stojí tvrdě za svými názory," píše v komentáři pro Medical Tribune prof. Štěpán Svačina...

Blogy MT

Akce „Děkujeme odcházíme“ vstoupila do svého finále. Po1. březnui 2011 dojde skoro určitě, pokud poslední jednání nebudou úspěšná, knaprostému rozkladu zdravotní péče. Ze společenského hlediska už je nyní jedno, zda vláda couvne či ne.

Lze předpokládat, že vobou případech dojde kvzepětí společnosti největšímu od roku 1989. Společnosti je celá akce prezentována jako boj o platy, avšak jde o jinou pro další vývoj naší společnosti klíčovou podstatu: zastavení neuvěřitelné korupce a nasměrování toku společných peněz tam, kam opravdu patří - a není pochyb o tom, že do této složky patří i mzdy nemocničních lékařů.

Velmi pravděpodobně se přidají policisté, učitelé a další skupiny obyvatel. Nemocniční lékaři stojí na vrcholu žebříčku zaměstnanců státních a polostátních či nepřímo se státem svázaných institucí a firem (třeba přes zdravotní pojištění či jiné platby). Jim nejvíce vadí dokonalý systém, který si za 20 let vytvořili ti mocní od úrovně měst až po úroveň nejvyšší - stroj na manipulace se zakázkami, pozemky, stavbami a dodávkami.

Místo včasného dosažení kompromisu nejen slékaři, na což byl čas minimálně půl roku a možná i několik let, se může pohnout celá společnost. Je zajímavé, že se jednalo jen o platech, nepadl žádný ředitel nemocnice, nebylo zprůhledněno řízení nemocnic dnešní ani budoucí a ani nevím, zda bude dorozkryto to, co jsme viděli vtelevizi či četli vnovinách.

Je divné, že se již dříve např. učitelé nevztyčili při podivné akci „Internet do škol“, je divné, že nepovstali železničáři při různých drážních aférách. Na křídě se dá těžko vydělat, ale na počítačích už ano. Je to ale přesně tak, jak říkal pan ministr.

Učitelé vchudých školách internet potřebovali, stejně jako lékaři přístroje, bez kterých se léčit nedá, na rozdíl například od právníků, kteří si mzdy navýšili a neohlíželi se na stav svých kanceláří. Možná byli dříve účelově informováni i novináři a nedocházelo ktak masivnímu rozkrytí paskvilu na demokracii, který tak u nás zejména vposledních 10 letech vznikl. Teď nemocničním lékařům už došla trpělivost.

Skutečně chabý byl pokus obrátit pozornost na tzv. protikokrupční opatření ve vztahu kfarmaceutickým firmám. Českou republiku nelze vytrhnout zmezinárodních kontextů. Velké skupiny lékařů vyvážených na kongresy, znichž mnozí ani pořádně neuměli anglicky, jsou fenoménem starým 10 let.

Rozumné firmy dnes sponzorují kongresy několika o věc se skutečně zajímajícím lékařům a tento trend je zřejmý u nás i ve světě. Mnohem horší je situace u tzv. postmaketingových sledování, proti kterým se, pokud vím, u nás nic nechystá, kdy pacient skutečně dostává přímo dostává konkrétní lék, aniž ví proč a lékař za převedení na lék dostává platbu. Ta už vřadě zemí dávno neprobíhají a řada firem je nedělá.

Proti akci „Děkujeme odcházíme“ se staví zejména někteří starší lékaři. Je třeba připomenout, že mnozí znich by vdemokratických poměrech přijímací zkoušku na lékařské fakulty ani neudělali a možná ani nejsou schopni některá lékařská povolání vykonávat. Proto se řada znich uchýlila do politiky do řídících funkcí nebo do malých a zejména komplementárních oborů, co nejdále od nemocnic a míst, kde opravdu jde o život. Možná i proto někteří znich destruovali fungující systém celoživotního vzdělávání.

Akci „Děkujeme odcházíme“ vyvolali především mladí lékaři. Musím říci, že jsem hrdý na to, že jsme je na lékařských fakultách po roce 1989 vychovali ktakovým postojům, že nenaletěli na argumentování Hippokratovou přísahou a pseudoargumentace ministrů a stojí tvrdě za svými názory, i když se do všech detailů sakcí souhlasit nedá. Není pochyb o tom, že ti, kteří na zdravotnictví za posledních 10 let tolik vydělali a poškodili tak lékaře i pacienty, si budou dobře žít ztěchto peněz po několik dalších generací.

Možná to těm, kdo neznají rozdíl mezi čistými a špinavými penězi nevadí. Když jsem chodil sdědečkem vmládí po Dejvicích, ukazoval mně tzv. Petschkovyvily- malé zámky, kde dodnes sídlí např. americké a ruské velvyslanectví. Nedávno jsem se dozvěděl v brožuře o Praze 6 vydané obvodním úřadem, že Petschkovi si na své peníze přišli díky půjčkám krachujícím zemědělcům na Kolínsku za extremní úroky.

Možná, že ti, kdo si zajistili budoucnost na několik generací, budou jednou říkat svým dětem: „Tu jistou budoucnost nám zařídil pradědeček- po roce 2000 pracoval ve vedení jedné nemocnice“. Mladí lékaři vsoučasné situaci, kdy mají malé děti a hypotéky, naopak vstoupili do budoucnosti nejisté. Velmi bych si přál, aby jim výsledek akce „Děkujeme odcházíme“ pomohl k budoucnosti jistější.

Prof. MUDr. Štěpán Svačina, www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky