Přeskočit na obsah

Ze zahraničního tisku

Vědci ze Stanfordské univerzity byli schopni v 84 % určit, na co jimi zkoumaní dobrovolníci myslí, a to pouze na základě záznamu z magnetické rezonance. Ve své studii požádali probandy, aby mysleli na průběh jejich dne nebo na jednotlivé číslice či potichu zpívali písničku nebo jenom tiše seděli, zatímco procházeli záznamem magnetické rezonance. Podle skenů z celého mozku byli pak vědci schopni určit s 84% úspěšností, na kterou z požadovaných úloh jejich dobrovolníci mysleli. Práci publikovali v časopisu Cebral Cortex, podle jejich mínění by tyto poznatky mohly posloužit jako součást diagnostických testů u pacientů s Alzheimerovou nemocí či autismem.

Test DNA extrahované ze slin se ukazuje jako jednoduchý test k odhalení cytomegalové infekce u novorozenců. Je jednodušší a rychlejší než současné testy, jež využívají krevního vzorku. Navíc je také přesnější, zdá se, že je schopen odhalit až 97 % infekcí, píší autoři práce v New England Journal of Medicine.

Je pravděpodobné, že nově identifikovaný protein zvaný SAMHD1 je schopen ochránit dendritické buňky před vniknutím viru HIV. Bez tohoto proteinu jsou buňky napadeny HIV virem třináctkrát častěji. Praktický význam tohoto zjištění se může odrazit v začlenění proteinu do vakcíny proti HIV infekci

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…

Asgent aneb Náš život s andělem

28. 3. 2024

Nastává éra genové terapie. Nebo spíše teprve nastane, přestože první přípravky jsou již v klinické praxi. Zatím však nejde o rutinní léčbu. O to,…