Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. březen 2019 | Svátek má Ivona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Heger s Drábkem neplánují zvyšovat platby za den v LDN

Heger s Drábkem neplánují zvyšovat platby za den v LDN

12.05.2011 11:27
Zdroj: ČTK
Autor: nam
Platby za den v léčebnách dlouhodobě nemocných se z nynějších 60 na 300 korun zvyšovat nebudou, jak v minulých dnech psala některá média. Tuto informaci popřely společně ministerstva zdravotnictví a práce. Vydávání těchto informací označily za šíření poplašné zprávy.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Platby za den v léčebnách dlouhodobě nemocných se z nynějších 60 na 300 korun zvyšovat nebudou. Vyplynulo to z dnešního společného vyjádření ministrů zdravotnictví a práce Leoše Hegera a Jaromíra Drábka (oba TOP 09).

Reagovali na informace některých médií, že se ke zvyšování plateb v těchto zařízeních chystají. Oba ministři označili takové informace za šíření poplašné zprávy, která budí oprávněné obavy mezi pacienty i jejich rodinami.

"Ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí spolupracují na přípravě zákona o dlouhodobé péči a na projektu optimalizace lůžkové péče. Ani jeden z resortů neuvažuje o zvýšení cen za pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných," sdělilo tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví ČTK.

Jako jediná platba v těchto zařízeních tedy zůstává nadále regulační poplatek ve stejné výši jako v jiných lůžkových zařízeních. Pokud zákonem stoupne platba za den v nemocnici od podzimu na sto korun, stoupne stejně i v léčebnách dlouhodobě nemocných. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění s tímto zvýšením již prošla vládou, nyní je ve sněmovně.

Podle informací Práva ale byla částka 300 korun za den v LDN uvedena jako jeden z mnoha podkladových návrhů pro expertní skupinu, již ustavila obě ministerstva. Má doporučit, za jakých podmínek by bylo možné sjednotit zdravotní a sociální dlouhodobou péči. Vypracovat návrh zákona pak bude trvat nejméně rok. Mohl by platit od ledna 2013.

Léčebny dlouhodobě nemocných jsou zřizovány státem nebo kraji při jednotlivých nemocnicích. Nyní lidé v LDN platí za den regulační poplatek 60 korun. Pokud žijí v domově důchodců nebo v jiných ústavech, které jsou soukromé, platí mnohem víc, zpravidla prý 500 až 800 korun, a v luxusnějších zařízeních i přes tisíc korun denně.

Pro méně majetné rodiny je prakticky vyloučeno, aby svého příbuzného daly do drahého soukromého zařízení a jeho pobyt platily. Úloha LDN je proto zatím nezastupitelná.

ČTK nam

Tisková zpráva MZ ČR:

Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí spolupracují na přípravě zákona o dlouhodobé péči a na projektu optimalizace lůžkové péče.

Ani jeden zresortů neuvažuje o zvýšení cen za pobyt vLéčebnách dlouhodobě nemocných.
Jako jediná platba je stále uvažován pouzeregulační poplatekve stejné výši jako v jakémkoli jiném lůžkovém zdravotnickém zařízení.
Šíření takových a podobných zpráv či komentářů je šířením zpráv poplašných, které zcela oprávněně budí nejen mezi pacienty a jejich rodinnými příslušníky pochopitelné obavy.
Odbor komunikace sveřejností, e-mail: tis@mzcr.cz


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky