Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. březen 2019 | Svátek má Ivona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Trest za plýtvání. VZP je na nule, chystá velké propouštění

Trest za plýtvání. VZP je na nule, chystá velké propouštění

07.09.2011 08:35
Zdroj: TÝDEN
Jsme na nule, přiznává otevřeně VZP a chystá propouštění. Rezervy jsou vyčerpány, pojišťovna hledá úspory v provozu. On-line deník TÝDEN.CZ přitom zjistil, že pojišťovna plýtvá. Její provoz spolkne o třetinu víc peněz, než je tomu u konkurence.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Rezervy jsou vyčerpány, pojišťovna hledá úspory vprovozu," přiznal mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Pojišťovna proto začala mohutně škrtat. Podle člena správní rady a poslance za Věci veřejné Jiřího Rusnoka zhubne takzvaný provozní fond, jenž doposud nekontrolovaně bobtnal. Zatímco na léčení letos začala pojišťovna posílat o dvě procenta peněz méně, fond na platy, administrativu či opravy se naopak o necelá dvě procenta zvýšila činí 4,1 miliardy.

Provoz VZP už byl přitom dříve nejdražší ze všech pojišťoven. Oproti konkurenci spolykal až o třetinu více peněz. Ukazují to čísla shromážděná ministerstvem financí, jež si všímalo třeba toho, kolik korun zaplatí za fungování své pojištovny každý její klient.

Zatímco třeba u Oborové zdravotní pojišťovny činí částka, kterousi poukáže na svůj provoz, vpřepočtu 434 korun na hlavu pojištěnce a u Zdravotní pojišťovny Metal – Aliance 554 korun, u největší VZP to v posledních třech letech dělalo 746 korun.

Snížíme si platy, rozhodla správní rada

"To je samozřejmě špatně," hodnotí člen správní rady Jiří Rusnok a pokračuje: "VZP je sice největší pojišťovnou a zaměstnává největší aparát lidí, ale i tak by měly provozní náklady na jednoho pojištěnce spíš klesat než růst. Proto jsme na zasedání správní rady odsouhlasili propouštění administrativních zaměstnanců," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Podle něho se budousnižovat odměny managementu iředitele VZP Pavla Horáka. O kolik, to zatím neprozradil.

Doposud si brala Všeobecná zdravotní pojišťovna na svůj provoz 4,67 miliardy korun. Vloňském roce dokonce sáhla do rozpočtu o dvacet procent hlouběji, než původně plánovala,přestože se všechny pojišťovny vkvětnu roku 2009 zavázaly ministerstvu zdravotnictví, že náklady na provoz omezí nejméně o půl procenta. Zatímco zaměstnanecké pojišťovny úkol splnily, VZP to nezvládla.

Miliardy za IZIP

"Vyšší náklady na provoz vminulém roce vznikly přeúčtováním nákladů na IZIP," vysvětluje náhlou potřebupeněz mluvčí pojišťovny Jiří Rod.Pojišťovna podlejeho slovpřesunula placení elektronických zdravotních knížek ze základního fondu, odkud plynou peníze na péči,do fondu provozního. "Důvodem bylo ponechat maximum finančních prostředků na úhradu zdravotní péče," doplnil Rod.

Dalším důvodem, který prodražuje provoz pojišťovny, jsou třeba počty úředníků VZP. Zatímco v zaměstnaneckých pojišťovnách se jeden zaměstnanec stará průměrně o 1633 klientů, ve VZP připadá na jednoho zaměstnance 1384 pojištěnců.

"Už dlouhodobě platí, že produktivita práce zaměstnaneckých pojišťoven je oproti VZP o 15 procent efektivnější," hodnotí šéf pojišťovny Metal – Aliance Vladimír Kothera. Proto se také včervenci ostře ohradil proti plánu ministerstva zdravotnictví poslat Všeobecné zdravotní pojišťovně pomoc ve výši 3 miliardy korun, na kterou by se měly složit právě menší pojišťovny.

Vláda tehdy rozhodla, že z účtu každé zaměstnanecké pojišťovny odčerpá 30 procent jejích výdělků. "Šlo by o znárodnění," rozzlobil se tehdy Kothera.

Pokud by VZP hospodařila se stejně velkou částkou na klienta jako ostatní pojišťovny, stačilo by jí podle Kothery na provoz2,7 miliardy.

celý článek na TÝDEN.cz ZDECopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky