Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. březen 2019 | Svátek má Ivona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Prodloužený QT interval a torsades de pointes způsobené citalopramem

Prodloužený QT interval a torsades de pointes způsobené citalopramem

Medical Tribune 8/2012
04.05.2012 13:43
Zdroj: Medical Tribune
Autor: jv

Pětičlenný tým amerických kardiologů z Nebrasky (v čele A. Deshmukh, pracoviště The Cardiac Center of Creighton University, Omaha) nečekaně zjistil prodloužený QT interval a torsades de pointes po antidepresivu citalopram. Tuto překvapivou informaci v článku autorů publikoval lékařský časopis Texas Heart Institute Journal ve svém únorovém čísle.

Citalopram je selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu s příznivým, bezpečným kardiovaskulárním profilem. Předepisují jej dnes ve velkém nejen psychiatři, ale i neurologové a praktici. O prodloužení QT intervalu a srdečních arytmiích ve spojitosti s užíváním citalopramu nebylo dříve referováno kromě výskytu předávkování, patologických hodnot elektrolytů či selhání ledvin nebo jater.

Autoři referují o případu 40leté ženy s depresí, u které se objevily prodloužený QT interval a torsades de pointes po zahájení léčby citalopramem v terapeutických dávkách. Po přerušení této léčby došlo k úpravě QT intervalu.

Autoři logicky doporučují, aby klinici pátrali v rodinné anamnéze po náhlých úmrtích a provedli ještě před předepsáním citalopramu EKG vyšetření. Také doporučují rutinní provádění EKG vyšetření během léčby citalopramem a aby se pacienti se syndromem dlouhého QT intervalu vyhnuli braní citalopramu.

Medical Tribune jvCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky