Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 19. listopad 2019 | Svátek má Alžběta
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Až 60 procent lidí s lupénkou je nespokojeno s léčbou

Až 60 procent lidí s lupénkou je nespokojeno s léčbou

04.06.2012 20:26
Zdroj: ČTK
Autor: Naďa Myslivcová
Téměř 60 procent pacientů s lupénkou údajně není spokojeno s výsledky své léčby, a to přesto, že na každou formu lupénky je účinný lék. Podle přednosty dermatovenerologické kliniky pražské vinohradské nemocnice Petra Arenbergera ale dostává léčbu každý, kdo ji potřebuje.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Téměř 60 procent pacientů s lupénkou není podle průzkumu portálu o zdraví Ordinace.cz spokojeno s výsledky své léčby, a to přesto, že na každou formu lupénky je účinný lék. Podle přednosty dermatovenerologické kliniky pražské vinohradské nemocnice Petra Arenbergera dostává léčbu každý, kdo ji potřebuje.

Nespokojenost podle něj plyne z toho, že silnější léčbu, která může mít nepříjemné vedlejší účinky, lékaři poskytují, až když dosavadní léčba nestačí.

"V průzkumu odpovídalo 1671 pacientů a 453 jejich blízkých. Nespokojeni byli proto, že léčba je pomalá, nemoc se vrací a nemají dost informací o dalších možnostech léčby," řekla v pondělí novinářům šéfredaktorka serveru Romana Žatecká.

Většina pacientů, 64 procent, dostává podle průzkumu přípravky, které se nanášejí na postižená místa. Volně prodejná léčiva užívá 32 procent, neléčí se 11,3 procenta. Léčbu světlem má 11 procent a nejúčinnější biologickou léčbu má 2,6 procenta dotázaných.

"Může se stát, že léčba nezabere, může trvat dlouho, než najdeme účinnou metodu pro konkrétního pacienta. Ten by ale vždy měl vědět, že je naším společným zájmem zlepšení jeho stavu," řekl Arenberger.

Uvedl, že pacientů s lupénkou je v ČR čtvrt milionu. Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, postihuje kůži i vnitřní orgány, narušuje klouby i cévy. Je bolestivá a pacienta vyřazuje ze společnosti kvůli jeho vzhledu. Nemoc má dopad i na psychiku, pacienti proto volají po léčbě, která zabere rychle a vrátí je do plnohodnotného života.

"Může být řada pacientů, kteří nejsou zcela spokojeni, ale ne vždy je to chyba. My se snažíme vycházet z Hippokratovy přísahy především neškodit. A pokud už nasazujeme agresivnější léčbu, jsme opatrnější," řekl přednosta.

Biologické léky považuje za velkou výhodu. Jsou zatím drahé, proto je lékaři rezervují pro nejtěžší případy. "Kdo má lupénku na loktech, kolenou a ve kštici, tomu bych biologickou léčbu nedoporučoval. Je určena pro středně těžkou a hlavně těžkou lupénku," řekl.

Data o pacientech s lupénkou, kteří mají biologickou léčbou, soustřeďuje registr Biorep. Je v něm 922 pacientů. Ukazuje, že v průměru trvalo 12 let, než pacient s nezhojenou lupénkou dostal biologickou léčbu. Po jejím zahájení se u 80 procent pacientů zhojily tři čtvrtiny kožních ložisek.

Biologickou léčbu hradí pojišťovny jen v centrech, každý rok jim centra hlásí, kolik pacientů by ji příští rok mohlo potřebovat. "Všude se musí počítat, platí to i pro lupénku. Na druhou stranu se snažíme drahou léčbu využívat tak, aby ji dostali ti nejpotřebnější," shrnul Arenberger.


ČTK Naďa MyslivcováCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky