Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 21. listopad 2019 | Svátek má Albert
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vláda přes dluhy pojišťoven nezvýší platby za státní pojištěnce

Vláda přes dluhy pojišťoven nezvýší platby za státní pojištěnce

10.10.2012 17:30
Zdroj: ČTK
Vláda chce řešit situaci okolo zadlužení zdravotních pojišťoven, uvedl premiér Petr Nečas. Zdravotní pojišťovny se loni poprvé dostaly do ztráty celkem přes pět miliard korun a letos čekají podobný vývoj. Jednoznačně však platí, že vláda nenavýší příspěvek za státní pojištěnce, prohlásil předseda vlády.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Vláda chce řešit situaci okolo zadlužení zdravotních pojišťoven, uvedl ve středu premiér Petr Nečas (ODS). Zdravotní pojišťovny se loni poprvé dostaly do ztráty celkem přes pět miliard korun a letos čekají podobný vývoj. Jednoznačně však platí, že vláda nenavýší příspěvek za státní pojištěnce, prohlásil předseda vlády.

Nečas také zdůraznil, že vláda se situací celého systému zdravotních pojišťoven bude muset začít urychleně zabývat a hledat opatření. Premiér zmínil nutnost větší efektivity vynakládání prostředků tak, aby deficit přestal růst a pokud možno se naopak začal zmenšovat.

Podle zprávy, kterou dnes vláda projednala, byly loni poprvé od roku 2008 všechny pojišťovny v minusu. Celkové příjmy systému meziročně stouply o 2,2 procenta na 220,391 miliardy, celkové výdaje o 1,4 procenta na 225,547 miliardy. Výdaje na zdravotní péči byly 217,653 miliardy a meziročně narostly o 1,5 procenta.

"Mne to samozřejmě znepokojuje, jakkoliv se zatím jedná o řády miliard, nikoliv desítek miliard," uvedl předseda vlády a připomněl, že zdravotní pojištění je součástí veřejných financí. Deficit v pojištění se tak přenáší do celkového schodku.

Vláda dnes uložila ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09), aby kabinet do konce měsíce informoval o vývoji účtů zdravotních pojišťoven za první pololetí letošního roku.

Nečas připustil, že zvýšení přípěvků na státní pojištěnce by rychle a jednoduše deficit zdravotních pojišťoven smazalo, ale znamenalo by větší zatížení pro státní rozpočet.

K 31. prosinci zajišťovalo služby osm zdravotních pojišťoven pro 10,403.553 pojištěnců. V průměru za 6,07 milionu lidí hradil pojistné stát, při měsíční platbě 723 korun to za rok bylo 52,717 miliardy korun.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky