Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. únor 2019 | Svátek má Miloslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kdo letos obdržel státní vyznamenání

Kdo letos obdržel státní vyznamenání

29.10.2012 07:05
Zdroj: Mladá fronta Dnes
28. říjen na Hradě - Prezident Václav Klaus v den státního svátku naposledy ve Vladislavském sále udělil státní vyznamenání. Nejvyšší řády a medaile získali nejen váleční veteráni a odbojáři, osobnosti české vědy, kultury, sportovci, ale i čtyři lékaři.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Za zásluhy

Nižší státní vyznamenání České republiky, jež se uděluje osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek. Dělí se do tří stupňů, kterým odpovídá materiál a počet fialových pruhů na stužce. Vznikla v roce 1990.MUDr. Vladimír Koza in memoriam (1954 až 2012)

za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství Vladimír Koza byl uznávaný hematolog a odborník na transplantaci kostní dřeně. Od roku 1979 působil ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde na počátku devadesátých let zahájil program transplantací a založil Český národní registr dárců kostní dřeně (eviduje na 40 000 dobrovolných dárců). Jeho práce pomohla vytvořit medicínské pracoviště světové úrovně a program, díky nimž se podařilo zachránit mnoho životů. Zemřel letos ve věku nedožitých 58 let. Vyznamenání přebrala jeho dcera.Prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc. (1951)

za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství Profesor Jiří Raboch je vynikající český psychiatr, přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze. Od roku 1996 je předsedou České psychiatrické společnosti a čestným členem Světové psychiatrické společnosti. Je autorem více než 500 vědeckých prací ve svém oboru, zasloužilým pedagogem a držitelem řady odborných ocenění. Významně se angažuje v mezinárodní vědecké spolupráci.Prof. MUDr. Ladislav Bařinka, DrSc. (1927)

za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství Profesor Ladislav Bařinka je přední český plastický a rekonstrukční chirurg. Je autorem řady nových chirurgických metod, operačních postupů a patentů. Vedle Brna, kde dlouhá léta vedl Kliniku plastické chirurgie ve FN u sv. Anny, působil i v USA, Velké Británii, Rakousku a Sýrii. Je autorem rozsáhlého vědeckého díla a zasloužilým pedagogem, který vychoval tři generace plastických chirurgů. Letos se dožil 85 let.

Vynikající odborník získal lékařské vzdělání na Masarykově univerzitě v Brně. V jihomoravské metropoli získal i ostruhy v oboru plastické chirurgie. Poté, co byl jmenován přednostou kliniky plastické chirurgie, se věnoval novým postupům při léčení lymfedémů, replantacím, rozštěpům u dětí a novým chirurgickým postupům při úrazech a chorobách z oboru plastické a rekonstrukční chirurgie.
Je autorem řady nových chirurgických metod, postupů a patentů. Jeho publikační činnost čítá více než stovku vědeckých prací, které byly přeloženy a vydány v německém i anglickém jazyce.


Medaile Za hrdinství

Nižší státní vyznamenání, uděluje se za hrdinství v boji a pro vyznamenání těch osob, které se s nasazením vlastního života zasloužily o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot. Dnešní podoba medaile vznikla v roce 1990.

MUDR. Rudolf Zvolánek (1964)

za záchranu lidského života Dne 9. 3. 2011 Rudolf Zvolánek svou odvahou, duchapřítomností a profesionalitou zachránil život těžce zraněného muže, který byl vtažen úzkým otvorem do mísícího zařízení na plasty. Poté co selhaly pokusy záchranářů zraněného vyprostit, neváhal jej operovat a amputovat mu zraněnou končetinu přímo uvnitř stroje, kam za ním pronikl. Díky tomu bylo možné zraněného uvolnit a následně převézt do nemocnice. Pacient byl zachráněn a po dlouhém léčení může nyní žít normálním životem.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky