Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. listopad 2019 | Svátek má Cecílie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Plzeňský kraj hodlá bojovat za zachování nemocnic

Plzeňský kraj hodlá bojovat za zachování nemocnic

09.11.2012 08:30
Zdroj: ČTK
Za neseriózní a překvapivý považuje Plzeňský kraj záměr zdravotních pojišťoven redukovat akutní lůžkovou péči. Sám před časem předal vlastní návrh na redukci lůžek o 15 procent, postup pojišťoven mu však připadá příliš radikální.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Nejvíce ohrožená je nemocnice v Rokycanech, kde by se měla redukce dotknout akutních lůžek na všech odděleních. Dosud se hovořilo o snaze pojišťovny utlumit jen porodnici. Ani s tím kraj nesouhlasil. Žádné konkrétní informace však zatím hejtmanství nemá, jednání s pojišťovnami je naplánované na příští týden, řekl dnes ČTK radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

Nelíbí se mu přístup pojišťoven, které měly na rozhodnutí a jednání rok času, nechaly ho ale až na poslední chvíli, jen krátce před vypršením současných smluv nemocnic. Plzeňský kraj přitom pojišťovnám už na začátku ledna předal vlastní návrh na redukci akutních lůžek o 15 procent, jak to požadovalo ministerstvo zdravotnictví.

Hejtmanství sestavilo pracovní tým a navrhlo redukci 123 lůžek ve všech svých nemocnicích. Zásah by ale byl rovnoměrný a neohrozil by existenci žádného oddělení. "Vyšli jsme vstříc, nebránili jsme se. Nikdo z ministerstva s námi nejednal, zdravotní pojišťovny měly půl roku do konce června, aby se vyjádřily. Nic se celou dobu nedělo a teď si to udělají po svém a na poslední chvíli navrhnou svoji redukci, která de facto zahubí nemocnice," řekl radní.

Ještě před týdnem se podle něj mluvilo o tom, že rokycanská nemocnice by měla dostat střednědobou smlouvu na tři roky. Nyní neoficiální informace hovoří o tom, že smlouva má být jen na dva roky a na některých odděleních jen na půl roku. V Rokycanech je ohrožena porodnice a dětské oddělení, začalo se hovořit i o chirurgii.

Dostupné informace naznačují výhledově i výrazné omezení nemocnice ve Stodu a zrušení dětského oddělení v Domažlicích, řekl radní. Pro nemocnice typu Rokycan či Stodu přitom uzavření jednoho oddělení znamená v důsledku likvidaci celé nemocnice, zdůraznil. "Budeme kraj, který nebude mít v rokycanském okrese, v Plzni - severu, Plzni - jihu a na Tachovsku svoji nemocnici," shrnul.

Už nyní je kraj jediný, kde chybí akutní nemocnice ve dvou okresech, a hrozí, že tak nakonec dopadnou čtyři ze sedmi okresů a v počtu lůžek na počet obyvatel klesnou hluboko na poslední místo. "Naopak plzeňské nemocnice budou zajišťovat péči pro 73 procent obyvatel kraje, tedy asi 420.000 obyvatel," uvedl ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík.

Soustředění péče, například běžných porodů do Plzně, ale úspory nepřinese. Zatímco v Rokycanech stojí porod 10.000 korun, ve fakultní nemocnici vyjde na téměř dvojnásobek, upozornil Šimánek.

"Jsme snad jediná země na světě, kde síť nemocnic tvoří zdravotní pojišťovny. To není nikde. Všude dbá o zajištění péče pro své obyvatele stát," poznamenala ředitelka rokycanské nemocnice Hana Perková.
Šimánkovi se také nelíbí, že pojišťovny nedaly kraji zatím žádné konkrétní informace o plánované redukci.

"Vyzvali jsme pojišťovny, aby nám poskytly konkrétní záměry předem, abychom se na jednání mohli připravit a argumentovat," doplnil radní. Je připraven v souladu s návrhem Asociace českých a moravských nemocnic a Asociace krajských nemocnic předložené smlouvy nepodepsat. "Lidé na Rokycansku nebo na Tachovsku mají stejné právo na dostupnou nemocnici jako Plzeňáci nebo lidé z Klatov," dodal.

ČTK

Lada PeškováCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky