Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. březen 2019 | Svátek má Ivona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

SÚKL je na e-recepty přípraven

SÚKL je na e-recepty přípraven

07.12.2012 07:08
Zdroj: ČTK
K návrh zdravotního výboru přidat do novely zákona o léčivech povinnost elektronické preskripce se lékárnická i lékařská komora stavějí rezervovaně. Obávají se ohrožení pacientských dat. Lékárníci mají se zaváděním e-receptu špatnou zkušenost z předchozích let.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Bude-li elektronické předepisování léků povinné, je Státní ústav pro kontrolu léčiv kapacitně a technicky připraven vše zajistit, řekla ČTK Lucie Šustková z tiskového oddělení SÚKL v reakci na návrh zdravotního výboru přidat do novely zákona o léčivech tuto povinnost.

Rezervovaně se k návrhu stavějí lékárnická i lékařská komora. Obávají se ohrožení pacientských dat.

"Funkčnost elektronického receptu se v praxi dlouhodobě ukazuje. Nyní je předepsáno již přes 300.000 eReceptů. Každým dnem do systému přistupují další zdravotnická zařízení a lékárny," uvedla Šustková. Vedle praktických lékařů a ambulantních specialistů píšou elektronické recepty i velká zdravotnická zařízení se stovkami lékařů.

Podle předsedy sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného by lékaři od roku 2015 měli psát elektronické recepty povinně, papírové výjimečně. Pacienti by mohli využít zásilkový prodej i u části léků na předpis.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoby ČTK řekl, že význam elektronických receptů nezpochybňuje, po stránce technické je na ně většina lékáren vybavena. "Nicméně my jsme v situaci, kdy se do zákona navrhuje povinnost, ale vůbec tam není řečeno, k čemu to bude využito," řekl.

V případě lékárníků by projekt například měl umožnit sdílet data o předepsaných a užívaných lécích. Lékárník by tak mohl zabránit špatnému dávkování, vydání nevhodné kombinace léků či více přípravků se stejnou účinnou látkou. Tím by ochránil pacienta.

Lékárníci mají podle Chudoby se zaváděním elektronického receptu špatnou zkušenost z předchozích let, kdy museli opakovaně měnit softwarové programy, přizpůsobovat se různým rozhraním a ve výsledku pak nic nebylo. Proto trvají na tom, že nejprve musí být připraven cílový stav, jak by vše mělo fungovat, kolik řešení bude stát a co přinese. "Jinak je to jen vyprávění pohádek," shrnul Chudoba.

Podle Šťastného zrychlí elektronická preskripce výdej léčiv, zvýší bezpečnost pacienta a přinese zdravotnímu systému úspory ve výši miliard korun. Prezident České lékařské komory Milan Kubek k tomu ČTK řekl, že nechce návrh odmítat, aniž ho podrobně zná. Ale úspor ve výši miliard korun lze podle něj dosáhnout jedině tím, že pacienti nějaké léky nedostanou od pojišťovny zaplacené.

Internetový prodej volně dostupných léků nyní nabízí podle informací z výboru 180 ze zhruba 2500 lékáren. Elektronický recept mohou lékaři psát po dohodě s pacientem od roku 2008. Do praxe ho ale bylo možné zavést kvůli nutnosti vybudovat centrální úložiště až o rok později. Elektronické recepty píše jen 369 lékařů. Od loňského srpna do konce letošního října jich vypsali přes 256.000. Celkem loni napsali téměř 74 milionů receptů.

Naďa Myslivcová
ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky