Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 21. listopad 2019 | Svátek má Albert
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Běhounek: Memorandum mezi kraji a VZP je zásadní

Běhounek: Memorandum mezi kraji a VZP je zásadní

21.12.2012 07:29
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Buček
Memorandum o společném postupu při změnách v síti akutní lůžkové nemocniční péče, které ve středu podepsaly kraje s VZP, je podle hejtmana Vysočiny a místopředsedy Asociace krajů ČR Jiřího Běhounka (na snímku) průlomové.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Do vztahů mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami jsou vtaženy kraje, které za nemocnice odpovídají. Začala éra vyjednávání, a ne diktátu, řekl Běhounek.

Pro pět nemocnic na Vysočině, jejichž zřizovatelem je kraj, podle Běhounka z podpisu memoranda vyplývá, že všechny mají garantovanou základní smlouvu s VZP na pět let až do roku 2017. "Jako hejtman kraje mám jistotu, že od začátku roku 2013 bude v krajských nemocnicích na Vysočině zajištěna zdravotní péče ve stejném rozsahu jako letos s tím, že bude i zaplacena," řekl Běhounek, jenž je i místopředsedou správní rady VZP.

Jednotlivé nemocnice však podle něj budou v závislosti na své konkrétní ekonomické situaci uskutečňovat úsporná opatření. "Samoúčelné rušení lůžek by nepřineslo zkvalitnění péče ani úspory, ale žádoucí jsou strukturální změny," řekl hejtman.

Podle něj zůstane zachována struktura a rozsah péče, ale neznamená to, že ve všech nemocnicích budou zachována všechna oddělení, tak jak byli lidé zvyklí. Nemocnice podle Běhounka například mohou zajišťovat péči na jednom druhu oddělení pro pacienty s různými onemocněními nebo masivněji zavádět jednodenní operace.

"Musíme také brát ohled na demografický vývoj a lůžka akutní péče měnit na lůžka ošetřovatelská nebo sociální. Ta budeme potřebovat, protože nebudeme mít peníze na vybudování nových domovů důchodců," dodal hejtman.

Konkrétní opatření ve všech nemocnicích na Vysočině by měla být známa do konce roku, kdy by také všechny nemocnice zřizované krajem měly podepsat smlouvy s VZP.

ČTK
Jaroslav BučekCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky