Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 26. únor 2021 | Svátek má Dorota

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

PF 2O13 všem zdravotníkům

PF 2O13 všem zdravotníkům

02.01.2013 09:11
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Monika Muroňová
Uplynulý rok nebyl pro zdravotníky, a nejen pro ně, o nic méně náročný, než ten předchozí, a rok 2013 neslibuje vyhlídky v lepší budoucnost zdravotnictví. Mnohde se uzavřou oddělení a patrně i některé nemocnice. "S tím bude bohužel souviset i propouštění," píše komentář pro Medical Tribune zdravotní sestra Monika Muroňová (foto).

Pro zdravotníky se změnilo mnohé.

Vyhláška o dojezdnosti výrazně změnila možnosti dostupnosti lékařské péče pro pacienty, a to jak primární, tak odborné.

Výrazně byl ministrem Hegerem posílen vliv pojišťoven na nasmlouvání péče a vyjednávání o smlouvách bylo pro poskytovatele péče nanejvýš vyčerpávající. Smlouvy byly podmiňovány rušením lůžek, a to včetně lůžek akutní péče. A to vše bez odborných analýz. Nakonec jako vše ve ve zdravotnictví.

Personální vyhláška diskriminuje vzdělané a odborné nelékařské pracovníky. Podle MZ stačí na odborné ambulance zdravotní asistent, na oddělení minimum všeobecných sester.

Zaměstnavatelé zašli tak daleko, že si dovolili nátlak na sestry, aby podepisovaly nové smlouvy jako zdravotní asistenti.

Nejenže je tento krok protiprávní, ale vůbec to, že to zkouší, je nanejvýše pohoršující a vydírající.

A tak se vzdělání a odbornost v této zemi, v tomto zdravotnictví, stává přítěží.

A ani sliby dané ministrem dodrženy nebyly.

Aby toho pro sestřičky a zdravotníky nelékaře nebylo dost, vystoupí skupina lidí a začne tvořit a připravovat komoru nelékařů. Takovou velkou šťastnou rodinu všech nelékařských zdravotnických pracovníků, která bude zdravotníky zastupovat. Ať se jim to líbí, nebo ne.

Dle jejich návrhu se mají zdravotníci jako trestanci hlásit pravidelně na Czechpointech a dokládat to, že jsou zdravotníci a to s patřičným finančním obnosem. A to i když dohled nad vzděláváním má přejít opět na zaměstnavatele.

Ráda bych tedy všem zdravotníkům popřála do nového roku 2013 pevné zdraví, včetně nervů, lékaře, kteří chápou, že všichni tvoříme tým, pacienty, kteří umí poděkovat a nadřízené, kteří za vás budou bojovat.

Přála bych nám všem i ministra, který ocení naši práci a bude naslouchat. Ale vzhledem k politické nesituaci v této zemi je to spíše scifi.

A především, uvědomme si, že naše práce je nedoceněná a jediný, kdo může ukázat, jak je tato práce náročná, jsme my – zdravotníci.

Dodržujte náplně práce, pracovní dobu, kompetence. Dokud ve Vás bude mít zaměstnavatel holky a kluky pro všechno, nic se nezmění, jedině to, že práce a zátěže bude přibývat. Nenechte ohrožovat sebe, ani vám svěřené pacienty. Spojte síly a protestujte, vzepřete se.

Nebojujte proti sobě.

BOJUJTE PROTI SYSTÉMU, KDE PÉČE O ZDRAVÍ JE NA ŽEBŘÍČKU HODNĚ NÍZKO

PF 2013

Monika Muroňová

www.tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky