Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 21. červenec 2019 | Svátek má Vítězslav
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Zubaři přehnaně dělali zubní výplně, VZP to vyšetřuje

Zubaři přehnaně dělali zubní výplně, VZP to vyšetřuje

13.08.2013 09:40
Zdroj: VZP
Podle analýzy VZP téměř stovka zubařů, kteří mají smlouvu s VZP, pracuje buď nekvalitně, nebo vykazuje neodvedenou práci. Neoprávněně tak odčerpávají vysoké částky ze systému zdravotního pojištění. Pojišťovna na to upozornila Českou stomatologickou komoru, která ji podpořila při hledání řešení.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Analýza: Skupina zubařů dlouhodobě vykazuje
VZP nadprůměrný počet plomb

13. 8. 2013

Bezmála stovka zubařů, kteří mají smlouvu sVZP, pracuje buď nápadně nekvalitně, nebo ve velkém vykazuje neodvedenou práci. Neoprávněně tak odčerpávají vysoké částky ze systému zdravotního pojištění. Jde o peníze za zubní plomby. Ukázala to dlouhodobá analýza VZP. Pojišťovna už na problém upozornila Českou stomatologickou komoru, která ji podpořila přihledání řešení.

Kobsáhlé analýze přistoupila VZP ve snaze o maximální hospodárnost při nakládání sprostředky veřejného zdravotního pojištění. Porovnala data za uplynulých šest let ze všech 6156 zubních ordinací, se kterými má smlouvu. Výsledky ukázaly, že omezená skupina zubních lékařů vykazuje vysoce nadprůměrný počet plomb u každého ošetřeného klienta VZP a zároveň uvádí, že vposledních šesti letech opakovaně a pravidelně obnovovali plomby na všech ošetřovaných zubech pacientů.

Řečeno včíslech: Devadesát zubařů opakovaně šest let vykazuje, že ročně udělali každému svému ošetřenému pacientovi 4 a více plomb, zatímco průměr vČeské republice je méně než jedna plomba na pacienta za rok.

Ve všech případech jde o malé ordinace, kde pracuje jen jeden lékař. „Do třetiny znich již VZP poslala své revizní pracovníky,“ uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk. Dříve to pojišťovna udělat nemohla – teprve porovnání dat za více let umožnilo jejich srovnání sprůměrem a ukázalo na dlouhodobé problémy vkonkrétních ordinacích.

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz pojišťovnu vjejí aktivitě podpořil. „Není možné, aby pár desítek nepoctivců kazilo dobré jméno všem ostatním stomatologům. Je správné, že to VZP hlídá,“ konstatoval.

Všeobecná zdravotní pojišťovna avizuje, že vuvedené analytické a kontrolní činnosti bude intenzivně pokračovat. Slékaři, kteří jsou bez objektivních důvodů pro systém veřejného zdravotního pojištění výrazně dražší než ostatní, nebude napříště uzavírat smlouvy.

MUDr. et JUDr. Petr Honěk

Náměstek ředitele VZP

MUDr. Pavel Chrz

Prezident České stomatologické komoryCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky