Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 19. červen 2019 | Svátek má Leoš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Fischer: v rozpočtu počítám s navýšením o 3.7 miliard

Fischer: v rozpočtu počítám s navýšením o 3.7 miliard

17.09.2013 10:19
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: ivb
Ministr financí Jan Fischer poprvé uvedl, že do zdravotnictví příští rok půjde více peněz než dosud. Jeho návrh na navýšení financí je však oproti představám ministra zdravotnictví Martina Holcáta o dost nižší...

Vnávrhu rozpočtu na příští rok žádá ministerstvo financí pro resort zdravotnictví navýšení financí o zhruba 3,7 miliardy korun. Tato částka ale neodpovídá tomu, co požaduje ministr zdravotnictví Martin Holcát, kterému jde především o navýšení plateb za státní pojištěnce.

„Platba za státní pojištěnce se po dobu čtyř let neměnila, dnes odvody činí 723 korun. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšení o 98 korun, což by do systému celkově přineslo zhruba 7,2 miliardy,“ uvedla pro Medical Tribune Dana Šalamounová ztiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

„K dalším variantám patřízvýšení o 50 Kč, což by celkově znamenalo přínos zhruba 3,7 miliardy, nebo o 77 korun, což by činilo cca 5,7 miliardy. Legislativní proces ale je, vzhledem k politické situaci, komplikovanější. Navýšení lze dosáhnout buď zákonným opatřením, nebo novým zákonem,“ dodalo MZ.

Snahu ministerstva zdravotnictví zvýšit platby státu o 98 Kč měsíčně podporuje také Česká lékařská komora. Podle ČLK tato varianta jako jediná přinese zdravotnictví více než pouhou kompenzaci nákladů spojených srůstem sazeb DPH.

Česká lékařská komora zaslala premiérovi dopis, ve kterém mu vysvětluje, proč je nutné financování zdravotnictví navýšit. „Příspěvek státu za 60 % klientů zdravotních pojišťoven, kteří ne vlastní vinou čerpají ve finančním vyjádření cca 80 % zdravotní péče, tak tvoří pouhých 24 % příjmů systému veřejného zdravotního pojištění. Veřejné zdravotní pojištění, které zekonomického hlediska leží převážně na bedrech zaměstnanců a jejich zaměstnavatelů, se kvůli tomu dostává do stále hlubších problémů,“ píše prezident ČLK Milan Kubek premiérovi Jiřímu Rusnokovi.

O navýšení plateb za státní pojištěnce bude nyní rozhodovat vláda. „Navýšení lze dosáhnout buď zákonným opatřením, nebo novým zákonem,“ upozorňuje MZ. Ministr Holcát chce nejprve odeslat návrh zákonného opatření do Senátu, aby byl co nejrychleji schválen. Ministerstvo chystá ještě druhé opatření, a to navrhnout navýšení platby za státní pojištěnce novému parlamentu ještě za starou vládu.

Nemocnice a další zdravotnická zařízení se mezitím potácejí ve finanční krizi. Asociace českých a moravských nemocnic uvedla, že třetině zdravotnických zařízení hrozí kolaps. Nemocnice jsou podle štábu v krizi bez rozdílu velikosti i zřizovatele. „Zatím se navenek výrazněji neprojevila, ale nemocnice zvyšují vnitřní dluh a mnohé jsou v platební neschopnosti,“ říká předseda asociace Eduard Sohlich.

Jednou zteoretických možností, jak změnit současnou krizovou situaci ve financování zdravotnictví, by byla také úprava úhradové vyhlášky. O této možnosti hovořil těsně před pádem vlády někdejší ministr Leoš Heger: „Primárně bychom cestou úpravy úhradové vyhlášky podpořili oblasti, které mají potenciál k dalšímu zefektivnění a zkvalitnění systému. Konkrétně bychom podpořili podfinancovanou následnou a také domácí péči, čímž by se snížil tlak na neefektivní obsazování akutních lůžek,“ uvedl exministr pro Medical Tribune vpolovině června.

Současné ministerstvo zdravotnictví však tři měsíce před koncem roku už připravovat novou úhradovou vyhlášku nebude. Podle Martina Holcáta by legislativní proces trval dva až tři měsíce, takže pomoc by stejně přišla pozdě. Navíc podle něj ze zákona nelze v jednom roce vydat dvě vyhlášky.

„MZ v současné době připravuje úhradovou vyhlášku na rok 2014, která by měla být vůči nemocnicím méně restriktivní, měla by se zaměřit na sjednocování plateb mezi jednotlivými pojišťovnami a měla by více podpořit centrovou péči,“ odpovědělo tiskové oddělení ministerstva na dotaz MT.

ivb, www.tribune.czCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky