Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 21. říjen 2017 | Svátek má Brigita
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Povinné elektronické podání na ČSSZ se odkládá

Povinné elektronické podání na ČSSZ se odkládá

05.12.2013 07:10
Zdroj: ČTK
Dva roky odklad pro povinné elektronické podání na Českou správu sociálního zabezpečení získali lékaři.Ministerstvo práce a sociálních věcí tak vyhovělo protestům lékařské komory, sdružení praktiků i ambulantních specialistů, které projekt elektronizace odmítaly.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Lékaři tak nadále budou moci podávat důchodové evidenční listy, přehled o výši pojistného či žádosti o nemocenskou formou papírových tiskopisů.

Povinnost komunikovat pouze přes počítač se odkládá i jiným firmám, avšak na rozdíl od lékařů pouze o jeden rok.

ČTK o tom informovala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Roční odklad mají tedy i živnostníci, dvouletý pak lékaři.

"Především skupina zaměstnavatelů s malým počtem zaměstnanců není prozatím připravena na povinné zavedení elektronické komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení," zdůvodnil odklad povinnosti ministr práce v demisi František Koníček. Podle šéfa ČSSZ Viléma Kahouna odsunutí neznamená ale to, že by jeho úřad od elektronické komunikace ustupoval. "Výjimky nebudeme udělovat donekonečna," zdůraznil Kahoun.

Podle Buraňové ČSSZ zjistila, že v připravenosti malých a velkých firem komunikovat elektronicky jsou velké rozdíly. Malí zaměstnavatelé s maximálně desítkou pracovníků, kteří dávají práci 650.000 lidí, obvykle posílají papírové dokumenty. Velké podniky a instituce zaměstnávají tři miliony lidí, podotkla mluvčí. Podle ní správa elektronicky komunikuje od roku 2005. Úřad přijímá přes počítač miliony formulářů.

Také osoby samostatně výdělečně činné, tedy živnostníci, budou muset se správou elektronicky komunikovat až od ledna 2015. Lékaři budou moci papírové neschopenky posílat ještě o rok déle. ČSSZ už dřív uvedla, že se ale bude snažit doktory k dřívějšímu používání elektronické komunikace motivovat.

Projekt odmítaly lékařská komora, sdružení praktiků i ambulantních specialistů. Podle nich byl nepřipravený. Pokud by se povinnost neodložila, měly pro lékaře výzvu, aby počítačové neschopenky ignorovali. Lidé by tak nemuseli dostat nemocenskou.

Počítač má podle komory pětina praktiků. Z těch, kteří ho vlastní, má rychlý internet 60 procent. Řada lékařů s výpočetní technikou nepracuje. Většinou jsou to starší doktoři, za které ale není náhrada, upozornil už dřív prezident lékařské komory Milan Kubek.

Po elektronizaci ve státní správě i zdravotnictví volá Svaz průmyslu a dopravy, zbrzdění mu vadí. Prezident svazu Jaroslav Hanák řekl, že pokud se "neudělá pořádek v neschopenkách, receptech a dalších záležitostech, cedník se nikdy nezacelí" a peníze ze zdravotnického systému budou unikat.

ČTKCopyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky