Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 26. září 2021 | Svátek má Andrea
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jedenáctá výzva IMI nabídne 4,7 miliardy korun

Jedenáctá výzva IMI nabídne 4,7 miliardy korun

Medical Tribune 1/2014
27.01.2014 12:13
Zdroj: Medical Tribune
Autor: red

Evropská federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA) ve spolupráci s Evropskou komisí (EK) vyhlásila již jedenácté kolo výzvy evropské iniciativy IMI (Innovative Medicines Initiative). Cílem iniciativy je podpořit vědecké týmy ve výzkumu nových léčiv a léčebných postupů proti závažným onemocněním v celkem osmi různých oblastech, mezi něž patří Alzheimerova choroba, osteoartróza nebo infekční nemoci. „Jedenáctá výzva IMI nabízí výzkumným týmům 4,7 miliardy korun,“ dodal Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. České týmy se do výzvy mohou přihlásit do 8. dubna 2014.

Iniciativa IMI již pojedenácté nabízí vědeckým týmům nejen z ČR možnost podílet se na řešení akutních problémů medicíny, spolupracovat s těmi nejlepšími evropskými výzkumníky a nadnárodními inovativními farmaceutickými společnostmi. „Česká republika disponuje kvalitními vědeckými kapacitami, které jsou aktivní v terapeutických oblastech aktuální výzvy IMI. Doufáme proto, že se zapojí a brzy uslyšíme o jejich úspěších na poli evropského výzkumu a vývoje nových léků,“ doplnil Jakub Dvořáček.

Jedenáctá výzva se zaměřuje na osm oblastí medicíny:

1. Osteoartritida

Osteoartritida je jedním z nejčastějších artritických onemocnění. Její výskyt se navíc v důsledku stárnutí populace a rostoucí obezity stále zvyšuje. Vzhledem k rozsahu problému a jeho společenskému dopadu by měla tato choroba zůstat v popředí zájmu výzkumných týmů. Do první oblasti jedenácté výzvy IMI jsou zapojeny následující farmaceutické společnosti: GlaxoSmithKline, Merck KgaA a Servier. Délka trvání projektu a financování výzkumu je stanovena na pět let.

2. Alzheimerova choroba

Předpokládá se, že v roce 2050 bude Alzheimerovou chorobou celosvětově trpět 100 milionů lidí. Vývoj účinného léku je tedy jednou z hlavních priorit současné medicíny. Nejen vývoj nových léků, ale také účinné preventivní testování je jedním z cílů jedenácté výzvy IMI. Do tohoto projektu jsou zapojeny tyto farmaceutické společnosti: Janssen, Eisai, Roche, AbbVie, AC‑IMMUNE (člen EBE), Amgen, Astellas, BIOGEN IDEC, Boehringer Ingelheim, Lundbeck, Pfizer a UCB. Délka trvání projektu je stanovena na pět let.

3. Personalizovaná léčba tumorů

Rakovina je velmi dynamické onemocnění vyžadující co nejpřesnější diagnózu. Právě předvídatelnost tumorů je další z oblastí jedenácté výzvy IMI, do níž jsou zapojeny tyto farmaceutické společnosti: Bayer HealthCare, Boehringer Ingelheim, Eli Lilly, Menarini, Orion, Servier. Délka trvání výzkumu a financování je stanovena na pět let.

4. Zoonóza

Zoonózy jsou zvířecí nákazy přenosné na člověka. Jedná se například o klíšťovou encefalitidu, toxoplazmózu, salmonelózu nebo listeriózu. Cílem této části výzvy je připravit se na možné scénáře masivního propuknutí těchto chorob na evropském kontinentu. Do projektu, který by měl trvat pět let, jsou zapojeny následující farmaceutické společnosti: Bayer HealthCare, Boehringer Ingelheim, Eli Lilly, Menarini, Orion, Servier.

5. Genomové objevy

Použití znalostí z genomových a epigenomových objevů do programu vývoje léčiv má v současné době mnohá úskalí. Například v laboratořích běžně užívané buněčné a zvířecí modely nejsou schopny opakovat mechanismy nemoci u lidí. Je tedy zapotřebí integrovaný program, který by tyto problémy řešil. Do této oblasti aktuální výzvy IMI jsou zapojeny farmaceutické společnosti Novartis, Bayer, Janssen a Pfizer. Očekávaná délka projektu je pět let.

6, 7. Boj proti antibiotické rezistenci

Antibiotická rezistence je jedním z nejzávažnějších aktuálních problémů, který ohrožuje lidské zdraví. Rezistence bakterií vůči doposud užívaným lékům se přitom neustále zvyšuje. Hlavní prioritou je proto pracovat na vývoji nových léčiv a léčebných postupů, jež by rezistenci bakterií překonaly. Tato oblast výzvy je rozdělena na několik podstudií věnujících se odlišným oblastem výzkumu antibiotické rezistence. Do boje s antibiotickou rezistencí jsou zapojeny společnosti AstraZeneca/MedImmune, Ai‑ Curis, GSK, Basilea, Sanofi a Novartis. Očekávaná délka projektu je stanovena na pět až sedm let.

8. Potenciální rizika pro životní prostředí

Poslední oblast jedenácté výzvy IMI se zaměřuje na možná rizika pro životní prostředí způsobená chemickými látkami. Do této oblasti jsou zapojeny následující farmaceutické společnosti: Bayer Pharma, Novartis, AstraZeneca, Roche, Johnson and Johnson, Merck (MSD), Pfizer, Sanofi. Očekávaná délka projektu je stanovena na čtyři roky.

Kompletní informace o jedenácté výzvě IMI a způsobu přihlášení vědeckých týmu jsou dostupné na http://www.imi.europa.eu/ content/11th‑call‑2013‑8.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky