Přeskočit na obsah

Lékaři bez hranic upozorňují na šíření nové formy tuberkulózy

Upozornila na to mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (RSF) u příležitosti pondělního Světového dne tuberkulózy.

Formy nemoci odolné vůči běžně podávaným lékům se vyvinuly jako reakce na špatné užívání nebo nevhodné podávání léků, vysvětlila organizace se sídlem v Paříži. Problémem je přitom nedostatek kvalitních léků proti novým formám tuberkulózy bez vedlejších účinků.

Léčba rezistentních forem nemoci běžně užívanými léky, které jsou více než 50 let staré, trvá dva roky. Tyto léky mají vážné vedlejší účinky, jako je nechutenství, dramatický úbytek váhy, hluchota a vážné psychózy vedoucí často k sebevraždě. Přitom odolnost bakterií vůči těmto zastaralým lékům neustále narůstá.

Každý rok se podle RSF na světě tuberkulózou nově nakazí okolo devíti milionů lidí, z toho okolo 500.000 je rezistentních případů. Kolem 1,7 milionu lidí v důsledku tuberkulózy ročně zemře, upřesnilo ČTK pražské středisko organizace.

Předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslav Kolek loni v prosinci ujistil, že v Česku není situace nijak dramatická. "ČR patří mezi země s nejnižším výskytem TBC na světě, loni bylo hlášeno 611 nových onemocnění, to je 5,8 případu na 100.000 obyvatel. Nejčastěji onemocní lidé nad 75 let, jen pět onemocnění bylo u dětí do 14 let," řekl tehdy Kolek.

TBC se šíří kapénkami, nemocného trápí kašel, s rozvojem nemoci vykašlává hleny s krví, je dušný, má zvýšenou teploty a noční poty. Může mít zvětšené uzliny, změny na kůži, neurologické problémy. Asi 15 procent případů TBC zasahuje jiné orgány než plíce.

ČTK

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené