Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Dívka nemocná celiakií nezíská příspěvek na péči, potvrdil NSS

Dívka nemocná celiakií nezíská příspěvek na péči, potvrdil NSS

15.07.2014 23:21
Zdroj: ČTK
Dívka nemocná celiakií nezíská příspěvek na péči. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost rodiny. Soud se přiklonil k užšímu, medicínskému výkladu pojmu péče o zdraví.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle verdiktu soud sice vnímá nepříznivou zdravotní situaci dívky včetně všech omezení plynoucích z bezlepkové diety, avšak přiklání se k užšímu, medicínskému výkladu pojmu péče o zdraví.

ČTK to dnes zjistila z webu NSS. Plné znění verdiktu ještě soud nezveřejnil.

Podmínky, za kterých lze přiznat příspěvek na péči, upravuje zákon o sociálních službách. V případě mladistvých zmiňuje devět rovnocenných základních životních potřeb, které slouží k posouzení stupně závislosti na pomoci druhých. Jde například o mobilitu, orientaci, komunikaci, osobní aktivity, péči o zdraví, stravování, oblékání a hygienu.

Nárok na příspěvek vzniká v situaci, kdy člověk sám nezvládá alespoň tři z těchto potřeb. V projednávaném sporu požádali o příspěvek rodiče tehdy dvanáctileté dívky nemocné celiakií, která musí trvale dodržovat přísnou bezlepkovou dietu, ale jiná zdravotní omezení neměla.

Podle posudkových lékařů spadají dívčiny potíže jen do dvou zákonem vymezených oblastí: kromě stravování jsou to také osobní aktivity, protože rodiče musejí zajišťovat speciální stravovací režim třeba při školních výletech a podobně. Ve třetí oblasti, péči o zdraví, je ale dívka podle posudkové komise soběstačná. Potřeba pomoci při dodržování diety je totiž zohledněna už v oblasti stravování.

Dívka proto nebyla považována za osobu závislou na pomoci jiných ve smyslu zákona o sociálních službách. Sice vyžadovala každodenní mimořádnou péči, nenaplnila však podmínku tří nezvládnutých základních životních potřeb. Shodný názor jako lékaři mělo i ministerstvo práce a sociálních věcí, posléze Městský soud v Praze a nyní i NSS.

Dodržování diety podle názoru NSS spadá do základní potřeby stravování a nemůže být duplicitně vyhodnoceno ještě v rámci péče o zdraví. "Pokud je součástí léčby celiakie dietní režim, jenž je výslovně zahrnut pod základní životní potřebu stravování, projeví se neschopnost samostatně dodržovat dietní režim pouze v oblasti základní životní potřeby stravování," uvedl soudce zpravodaj Aleš Roztočil.

Celiakie je chronické onemocnění tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek obsažený v mnoha druzích obilí. Nesnášenlivost přetrvává celoživotně a je částečně geneticky podmíněná. Celiakie je nevyléčitelná, při dodržování diety však vymizí většina příznaků, které spočívají v průjmech, nechutenství, únavě, ztrátě hmotnosti či poruchách růstu.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky