Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Dárcovství orgánů, transplantace a víra

Dárcovství orgánů, transplantace a víra

29.10.2014 23:50
Zdroj: IKEM
Už teď lékaři IKEM provedli více transplantací jater než v celém minulém roce. Důvodem ale není vzrůstající počet běžných dárců, naopak. Jejich počet stagnuje či mírně klesá, proto i Česko přistoupilo k rozšíření kritérií pro dárcovství orgánů.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Další výjimečný rok má zřejmě před sebou Institut klinické a experimentální medicíny co do počtu transplantací. Už teď lékaři provedli více transplantací jater než vcelém minulém roce. Důvodem ale není vzrůstající počet běžných dárců, naopak. Jejich počet stagnuje či mírně klesá, proto i Česko přistoupilo krozšíření kritérií pro dárcovství orgánů.

Na snímku zprava arcibiskup Dominik Duka, MUDr. Pavel Trunečka, CSc., Doc.MUDr. Eva Pokorná.

Transplantace celých jater nahrazují štěpem. O jeden orgán se tak podělí dva pacienti, ať už dospělí nebo dětští. To je jedna zmožností, jak lékaři IKEM bojují snedostatkem dárců.

„Na nový orgán vČesku nyní aktuálně čeká zhruba 1 100 pacientů, nejvíce na novou ledvinu, poté na srdce a játra. Počty orgánů od zemřelých dárců ale zdaleka nedokážou pomoci všem nemocným. Proto chirurgové i internisté vIKEM stále hledají nové možnosti, jak nemocným pomoci,“ vysvětluje situaci MUDr. Pavel Trunečka, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.

Vprogramu transplantací ledvin hledají možnosti, jak rozšířit dárcovský pool o živé dárce. Ročně se takových transplantací vIKEM uskuteční kolem čtyř desítek.

„Zatímco dříve se pro darování ledviny svému blízkému rozhodli hlavně příbuzní jako rodiče, sourozenci nebo třeba bratranci či sestřenice, nyní mohou ledvinu darovat i manželé, druh či družka nebo i přátelé. Transplantujeme i dvojice, které nemají stejnou krevní skupinu. Snažíme se pomoci tam, kde to medicína a etická pravidla umožní,“ popisuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM.

Vposledních deseti letech se počet zemřelých dárců orgánů pohybuje kolem 200 za rok (v IKEM okolo 100). Potenciál vČeské republice je ovšem mnohem vyšší, není však zcela využíván. I proto čeští lékaři rozšířují stejně jako ve světě dárcovská kritéria.

„V Česku už prakticky nemáme věkovou hranici pro dárce orgánů. Není výjimkou, že se jimi stanou i lidé mezi 70ti až 80ti lety, nevylučujeme ani nemocné shypertenzí, diabetem nebo po cévních mozkových příhodách. U nich je ale nutné dělat mnohem složitější vyšetření, aby byla zajištěna správná funkce darovaných orgánů,“ říká doc. MUDr. Eva Pokorná zOddělení odběru orgánů a transplantačních databází IKEM.

VČesku existuje předpokládaný souhlas sdárcovstvím orgánů. Přesto mnohdy rodiny zemřelých dárců odmítají odběr. „Vněkterých případech udávají jako důvod víru. Většina náboženství ovšem darování orgánů chápe jako akt lásky kbližnímu a tuto aktivitu podporuje,“ dodává Pokorná. Proto nad probíhající konferencí „Víra a dárcovství“ převzal záštitu kardinál Dominik Duka.

Institut klinické a experimentální medicíny na podporu dárcovství také spouští kampaň, která cílí na co nejširší publikum stím, že každý jednotlivec může pomoci, ať už cizím či svým blízkým.

tisková zpráva IKEMCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky