Přeskočit na obsah

Dárcovství orgánů, transplantace a víra

Další výjimečný rok má zřejmě před sebou Institut klinické a experimentální medicíny co do počtu transplantací. Už teď lékaři provedli více transplantací jater než v celém minulém roce. Důvodem ale není vzrůstající počet běžných dárců, naopak. Jejich počet stagnuje či mírně klesá, proto i Česko přistoupilo k rozšíření kritérií pro dárcovství orgánů.

Na snímku zprava arcibiskup Dominik Duka, MUDr. Pavel Trunečka, CSc., Doc.MUDr. Eva Pokorná.

Transplantace celých jater nahrazují štěpem. O jeden orgán se tak podělí dva pacienti, ať už dospělí nebo dětští. To je jedna z možností, jak lékaři IKEM bojují s nedostatkem dárců.

„Na nový orgán v Česku nyní aktuálně čeká zhruba 1 100 pacientů, nejvíce na novou ledvinu, poté na srdce a játra. Počty orgánů od zemřelých dárců ale zdaleka nedokážou pomoci všem nemocným. Proto chirurgové i internisté v IKEM stále hledají nové možnosti, jak nemocným pomoci,“ vysvětluje situaci MUDr. Pavel Trunečka, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.

V programu transplantací ledvin hledají možnosti, jak rozšířit dárcovský pool o živé dárce. Ročně se takových transplantací v IKEM uskuteční kolem čtyř desítek.

„Zatímco dříve se pro darování ledviny svému blízkému rozhodli hlavně příbuzní jako rodiče, sourozenci nebo třeba bratranci či sestřenice, nyní mohou ledvinu darovat i manželé, druh či družka nebo i přátelé. Transplantujeme i dvojice, které nemají stejnou krevní skupinu. Snažíme se pomoci tam, kde to medicína a etická pravidla umožní,“ popisuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM.

V posledních deseti letech se počet zemřelých dárců orgánů pohybuje kolem 200 za rok (v IKEM okolo 100). Potenciál v České republice je ovšem mnohem vyšší, není však zcela využíván. I proto čeští lékaři rozšířují stejně jako ve světě dárcovská kritéria.

„V Česku už prakticky nemáme věkovou hranici pro dárce orgánů. Není výjimkou, že se jimi stanou i lidé mezi 70ti až 80ti lety, nevylučujeme ani nemocné s hypertenzí, diabetem nebo po cévních mozkových příhodách. U nich je ale nutné dělat mnohem složitější vyšetření, aby byla zajištěna správná funkce darovaných orgánů,“ říká doc. MUDr. Eva Pokorná z Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází IKEM.

V Česku existuje předpokládaný souhlas s dárcovstvím orgánů. Přesto mnohdy rodiny zemřelých dárců odmítají odběr. „V některých případech udávají jako důvod víru. Většina náboženství ovšem darování orgánů chápe jako akt lásky k bližnímu a tuto aktivitu podporuje,“ dodává Pokorná. Proto nad probíhající konferencí „Víra a dárcovství“ převzal záštitu kardinál Dominik Duka.

Institut klinické a experimentální medicíny na podporu dárcovství také spouští kampaň, která cílí na co nejširší publikum s tím, že každý jednotlivec může pomoci, ať už cizím či svým blízkým.

tisková zpráva IKEM

Zdroj: IKEM

Sdílejte článek

Doporučené