Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 23. květen 2019 | Svátek má Vladimír
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vedení ČLS JEP je k úhradě léčby kmenovými buňkami zatím zdrženlivé

Vedení ČLS JEP je k úhradě léčby kmenovými buňkami zatím zdrženlivé

10.03.2015 13:20
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Iva Bezděková
Ministerstvo zdravotnictví chce, aby léčba diabetické nohy kmenovými buňkami byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Redakce MT zjistila, že Česká lékařská společnost tento návrh ministerstva zdravotnictví nepodpořila...

Minulý týden se v médiích objevila zpráva o tom, že experimentální léčba diabetické nohy kmenovými buňkami bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění, protožeto odsouhlasilapracovní skupina ministerstva zdravotnictví.

Redakce Medical Tribune však zjistila, že vedení České lékařské společnosti (ČLS JEP) je ke schválení úhrady této terapie z veřejných peněz zdrženlivé. Zástupci České lékařské společnosti se při jednání pracovní skupiny MZzdrželi hlasování, takže návrh nebyl schválen.

„Dle jednacího řádu je vyžadováno jednohlasné stanovisko, a protože se ČLS zdržela hlasování, návrh nebylschválen. Situací jsme s podrobně zabývali. K návrhu mělo výhrady několik odborných společností, včetně těch, které ho v této formě neschválily,“ uvedl pro MT předseda ČLS JEP prof. MUDr. Štěpán Svačina.

Prof. MUDr. Alexandra Jirkovská, jejíž tým se v pražském IKEM rozvoji této metody věnuje řadu let, obhajuje léčbu kmenovými buňkami jako prokazatelně prospěšnou. Poukazuje na řadu studií, kteréúčinnost této metody ověřily:

„Máme schválení SÚKL, máme schválení etickou komisí, další schvalovací proces probíhá před udělením grantů. Můžeme předložit tvrdá data z řady randomizovaných studií v renomovaných časopisech, včetně Lancetu. Např. jedna z prvních randomizovaných studií, která zvýšila zájem o tuto terapii, vyšla v tomto velmi prestižním časopise už v roce 2002,“ uvedla již dříve prof. Jirkovská pro Medical Tribune – více v článku ZDE.

Předseda ČLS JEP naopak tvrdí, že žádné prokazatelné studie tuto metodu neověřily. „Můj osobní názor je, že metoda nemá dostatečnou evidence base. Minimálně pokud hodnotím ty články, které jsou citovány v návrhu. Navícdocházelo i během jednání k rozporům mezi navrhujícím angiologem a diabetoložkou. Jednání o užití prostředků veřejného zdravotního pojištění by mělo být nezávislé. Klinické studie se obvykle zaslepují a osobní přítomnost autorů jedné ze studií, která vyšla pozitivně, je z vědeckého hlediska neobvyklá. Studie se obvykle publikují, ale o užití jejích výsledků jednají nezávislí experti. Osobně mi přijde neuvěřitelné, že bez jasného vědeckého průkazu by se takto využily prostředky zdravotního pojištění,“ uvedl prof. Svačina.

Redakce Medical Tribune se problematikou léčby diabetické nohy kmenovými buňkami bude dále zabývat a informace přineseme v dalších článcích.

Iva Bezděková, www.tribune.czCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky