Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 21. březen 2018 | Svátek má Radek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V Brně bude konference pro zlepšení nácviku zásahů záchranářů

V Brně bude konference pro zlepšení nácviku zásahů záchranářů

23.04.2015 07:39
Zdroj: ČTK
V Brně se uskuteční konference o simulačním vzdělávání, jehož smyslem je nácvik záchranářů pro situace nehod a zranění. První České multidisciplinární simulační konference, která se koná ve čtvrtek a v pátek, se zúčastní dvacítka českých i zahraničních hostů.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Více než stovce účastníků budou přednášet o možnostech simulačního vzdělávání, tedy nácviku reálných situací mezi pacienty a záchrannými složkami.

To pak může vést k lepšímu rozhodování při vypjatých momentech a k omezení chyb, řekla dnes novinářům Svatava Kalná ze Simulačního centra Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Simulační centrum funguje od roku 2012. Od té doby uskutečnilo 190 kurzů a proškolilo 500 účastníků.

Při kurzech se zdravotnický personál, studenti zdravotních škol, ale také policisté nebo hasiči v simulovaných situacích učí, jak správně reagovat. "Děláme cvičení na dopravní nehody, na tonutí člověka, opaření, pád z výšky, ale také třeba infarkt nebo mozkovou příhodu na ulici," uvedla Kalná. Cvičení se konají v simulačním centru, ale také v přírodě, například u Brněnské přehrady.

Podle Kalné se lidé na kurzech nejprve seznamují s tím, jak by se měli v obdobných situacích chovat, a potom si vše na vlastní kůži vyzkouší. "Zpočátku jdou třeba u hromadné nehody za člověkem, který nejvíc křičí, přitom dřívější pomoc potřebuje jiný člověk zaklíněný v autě. Postupným nacvičováním a opakováním se jim snažíme poradit, aby si zapamatovali správný postup a vyvarovali se chyb," uvedla Kalná.

Přestože má Brno simulační centrum už několik let, oproti západním zemím je pozadu. "Pracoval jsem ve Velké Británii a v Austrálii, kde je simulační medicína o mnoho kroků dál. V České republice je na začátku, a pokud se v naší zemi zlepší, má to obrovský význam," řekl ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík.

K posunutí celé oblasti kupředu má sloužit právě první konference, na které se sejdou různí odborníci a účastníci. "Předáme si informace, získáme zkušenosti a třeba někomu můžeme poskytnout základní know-how, které máme. Chceme také pracovat na vzniku platformy pro Českou republiku s přesahem i do zahraničí," uvedla Kalná. Podle dalšího z organizátorů konference Aleše Pacnera by mohla být setkání pravidelně každý rok. "Za rok by mohlo být i několik menších seminářů, ale vše je otázkou domluvy. První česká simulační konference je ke všemu základním stavebním kamenem," dodal Pacner.

ČTK

foto: shutterstock.comCopyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky