Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 19. září 2019 | Svátek má Zita

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Lékaři bez hranic na několika zasažených místech v Nepálu

foto: Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic na několika zasažených místech v Nepálu

30.04.2015 09:22
Zdroj: Lékaři bez hranic
Autor: Míla Janišová
Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières dál posiluje své aktivity v Nepálu. Na místě je již 61 spolupracovníků, a dorazily první zásoby zdravotnického materiálu a základních prostředků pro přežití. Česká pobočka organizace v tuto chvíli nevypisuje sbírku na pomoc zasaženým oblastem, svůj zásah financuje z krizových fondů.

„O finanční podporu pro účely konkrétního pohotovostního zásahu žádáme veřejnost jen zřídka, rezervy vytvořené díky příspěvkům našich pravidelných dárců nám umožňují okamžitě reagovat na katastrofy podobného rozsahu. Chceme mít jistotu, že získané dary využijeme co nejefektivněji. Rozhodli jsme se proto nevypsat vtuto chvíli veřejnou sbírku na pomoc vNepálu. Pokud lidé chtějí podpořit naši schopnost okamžitě zasahovat všude, kde je to potřeba, mohou se stát naším pravidelným dárcem nebo přispět na náš krizový účet 222666/2700,“ vysvětlil Pavel Gruber, ředitel Lékařů bez hranic vČR.

Jeden tým Lékařů bez hranic působí vGhorce, asi 200 km severozápadně od Káthmándú, kde bylo zničeno hospitalizační oddělení místní nemocnice. Do města směřuje chirurgický tým a nákladní vůz se sadami pro poskytování krizové chirurgické péče.

Další tým pracuje vprovizorním táboře Tundikhel vcentru Káthmándú. Lidé zde mají omezený přístup kpitné vodě a veřejné toalety jsou přeplněné. Špatné sanitační podmínky a nedostatečné zásobování vodou vyvolávají obavy, proto se logistici Lékařů bez hranic pokoušejí co nejrychleji postarat o vodu a sanitaci na místě. Tým lékařů znemocnice Bir ležící naproti táboru zřídil provizorní vyšetřovnu a poskytuje lidem primární zdravotní péči.

Lékaři bez hranic vúterý také vyhodnotili potřeby a kapacity 4 nemocnic vKáthmándú, zejména na traumatologických a nefrologických odděleních, která se musí postarat o pacienty s tzv. crush syndromem (těžký stav způsobený dlouhodobějším stlačením měkkých tkání při zasypání obětí). Všechny nemocnice jsou všeobecně přetížené kvůli přívalu raněných, zároveň se snaží pokračovat vléčbě chronických pacientů. Fakultní nemocnice vKáthmándú přebírá zjiných nemocnic zvýšený počet pacientů, kteří potřebují dialýzu, a to jak kvůli chronickým obtížím, tak kvůli crush syndromu. Na čekacím listu je celkem 200 pacientů a nemocnice disponuje pouze 8 dialyzačními přístroji.

Lékaři bez hranic darovali sady zdravotnického materiálu dvěma nemocnicím.

Vúterý se vrátil tým zprovizorního tábora vBhaktapuru (40 km na východ od Káthmándú), kam se uchýlilo 1500 lidí. Také tamní situace voblasti zajištění vody a sanitace je obtížná a lidé potřebují pomoc – sbírají dešťovou vodu a nemají latríny. I zde se Lékaři bez hranic snaží problém co nejrychleji vyřešit. Tým také daroval materiál pro první pomoc a převazy místní nemocnici.

Do Káthmándú směřuje nafukovací polní nemocnice. Na místě je jeden spolupracovník české pobočky Lékařů bez hranic.

Míla Janišová, Lékaři bez hranic
Press and CommunicationsCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky