Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 19. listopad 2019 | Svátek má Alžběta
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kongres dal doporučení k efektivní léčbě obezity

foto: shutterstock.com

Kongres dal doporučení k efektivní léčbě obezity

10.05.2015 22:25
Zdroj: ČTK
Bariatrické operace by se měly provádět nejen u těžce obézních s BMI nad 35, ale v individuálních případech už od BMI 30, protože léčí také diabetes. Vyplývá to ze závěrů Evropského obezitologického kongresu, který v sobotu skončil v Praze.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Jedinou možností efektivní léčby obezity je spolupráce různých lékařských specializací včetně chirurgie. Bariatrické operace by se měly provádět nejen u těžce obézních s BMI nad 35, ale v individuálních případech už od BMI 30, protože léčí také diabetes. Vyplývá to ze závěrů 22. Evropského obezitologického kongresu, který dnes skončil v Praze. V ČR trpí obezitou 22 procent dospělých, obézních přibývá v celé Evropě.

"Ještě před pěti sedmi lety léčili internisté, obezitologové či endokrinologové pacienty samostatně. Nyní je shoda, že specialisté z těchto oborů, plus odborníci na zdravou výživu a chirurgové, kde bariatrická chirurgie má extrémně dobré výsledky v léčbě obezity a diabetu, musejí velmi úzce spolupracovat, aby byla obezita adekvátně léčena," řekl ČTK přední český chirurg a prezident kongresu Martin Fried.

Doporučení vychází z výsledků výzkumů, podle nichž je obezita zapříčiněna mnoha faktory. "Není jeden hlavní, a když se použije sebelepší léčba, kdy se působí jen na jeden či dva faktory, tak ty ostatní během krátké doby efekt léčby přebijí a onemocnění se vrátí zpět," upozornil.

Nové doporučení zohlední odborníci také při svém příštím setkání v roce 2016, kdy se poprvé v evropské historii léčby obezity sejdou na kongresu v Göteborgu ve Švédsku lékaři všech oborů, včetně výzkumu.

Úzkou spolupráci jednotlivých odborností označil Fried za revoluční, stejně jako propojování chirurgické léčby obezity a cukrovky. Operace nemůže být opravdu úspěšná, pokud diabetolog stav pacienta dál nekontroluje, řekl. Dosavadní výsledky léčby ukazují, že až 75 procent pacientů s cukrovkou nemusí po operaci brát antidiabetika a držet dietu, u ostatních se alespoň cukrovka zlepší.

Chirurgická léčba může také velmi dobře pomoci diabetikům, kteří nejsou až tak obézní. Operace u nich spustí ve střevě tvorbu inkretinů, což jsou látky podobné hormonům. Inkretinový efekt pak přispěje k tomu, že se cukrovka rychle a zásadně zlepší, tedy v podstatě vyléčí.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky