Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. únor 2019 | Svátek má Miloslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Soud: je třeba se omluvit. Z veřejných peněz čerpalo NCTB jen 72 milionů

foto: shutterstock.com

Soud: je třeba se omluvit. Z veřejných peněz čerpalo NCTB jen 72 milionů

10.08.2015 14:11
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: red

Městský soud v Praze rozhodl, že se redakce Medical Tribune a redaktorka Iva Bezděková mají omluvit Národnímu centru tkání a buněk. Omluva se týká článku, který poukázal na netransparentní využití veřejných peněz. Tento článek inspiroval také Českou televizi pro natočení reportáže v pořadu Reportéři ČT, obsáhle reagovala také Mladá fronta DNES. Národní centrum tkání a buněk si v tomto sporu vybralo jako svého právního zástupce Mgr. Lukáše Trojana, advokáta, který obhajoval i Marka Šnajdra.

Sto milionů za projekt, o kterém nikdo nic neví – článek, který vyšel na podzim roku 2013 v Medical Tribune a na serveru Aktuálně.cz, vyvolal značný mediální ohlas. Článek poukázal na to, že akciová společnost Národní centrum tkání a buněk čerpala veřejné peníze na projekt AVTO, které provázela řada otazníků. Praktiky firmy zkritizovaly též některé známé vědecké osobnosti, článek ocenilo i vedení České lékařské komory.

Výrazný dopad tohoto investigativního materiálu potvrzuje i samotné Národní tkáňové centrum: „Zveřejnění článku vedlo k pozastavení či přerušení obchodní spolupráce se zdravotnickými zařízeními,“ uvádí mj. žaloba psaná jménem Šnajdrova advokáta Mgr. Lukáše Trojana.

V únoru 2014 podalo Národní centrum tkání a buněk na redakci Medical Tribune a autorku článku článku Žalobu na ochranu pověsti obchodní společnosti podle ustanovení §135 zákona č. 89/2012. Původní požadavek NCTB zněl – okamžité odstranění článku z webu Medical Tribune i ze stránek Aktuálně.cz a zveřejnění omluvy v délce téměř tří stran.

„Od začátku jsme brali žalobu jako pokus o zastrašení redakce,“ říká autorka článku Iva Bezděková, která také detailně mapovala okolnosti zastavení trestního stíhání Marka Šnajdra v době před jeho příchodem na ministerstvo zdravotnictví. „Naštěstí naše aktivity podpořil Nadační fond proti korupci, díky kterému jsme mohli soudní spor financovat.“ Solidaritu vyjádřili také čtenáři Medical Tribune.

Po několika měsících zmírnili zástupci Národního centra tkání a buněk své požadavky. V nové verzi žaloby již nežádali stažení článku a původní několikastránková omluva se zmenšila na omluvu o rozsahu 16 řádků. Žaloba se domáhá toho, že projekt AVTO, o kterém článek pojednával, nebyl vědeckým, ale investičním projektem a příjemce dotací tudíž není povinen dokladovat jména výzkumníků, ani vědecký smysl takového projektu. Advokáti NCTB také požadovali omluvu za to, že na projekt AVTO firma získala z veřejných peněz nikoliv 98 milionů korun, jak uvedla redakce v článku, ale pouze 72 milionů korun. (Část nákladů na projekt zaplatilo NCTB zvlastních zdrojů.)

Městský soud pro Prahu 2 v červnu 2015 rozhodl, že se redakce MT má Národnímu centru omluvit právě za nepřesnost ve výši poskytnuté dotace v neprůhledném projektu.

„Každému soudnému člověku musí být jasné, že celá kauza NTC není o jednom nebodvou chybně uvedených číselných údajích. Jde o soukromý byznys financovaný z veřejných prostředků s diskutabilními výsledky a se zatím téměř nulovým přínosem pro stát. To je podstata problému. A ta rozsudkem soudu zpochybněna nebyla,“ komentuje výsledek soudního rozhodnutí ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Text omluvy najdete ZDE

red, www.tribune.czCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky