Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Obezita hrozí i sportujícím lidem, když nesprávně jedí

foto: JupiterImages

Obezita hrozí i sportujícím lidem, když nesprávně jedí

27.11.2015 08:13
Zdroj: ČTK
Tloustnutí hrozí i lidem, kteří hodně sportují. Pokud nemají ve stravě dost bílkovin a jedí nepravidelně, přibývá jim v těle tuk, řekl člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek. Jde o tzv. skrytou obezitu, na váze se neprojeví.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

V těle přibývá tuk a ubývá svalů. Problém se zjišťuje například u dětí, které ve sportovních klubech intenzivně trénují. Při sportování je proto vždy nutno tělu spotřebované bílkoviny vrátit, upozornil odborník.

"Při sledování tělesného složení ve sportovních klubech jsme narazili na opakovaný problém, že je u nás poměrně velká skupina aktivních dětí, které trénují třikrát, čtyřikrát týdně, mají sportovní aktivity i o víkendu, a přesto mají vysoké procento tělesného tuku," řekl člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek.

Jde o děti od osmi let věku a starší, u nichž kvalitu stravy by měli hlídat rodiče. Pokud strava neodpovídá potřebám těchto sportujících dětí, vyčerpají se jim zásoby vápníku, který je nutný k tomu, aby se sval smrštil. Vzniká skrytá osteoporóza. "A protože každá pohybová aktivita spotřebovává jako zdroj energie i bílkoviny, ne všichni rodiče, a trenéři už vůbec ne, dohlížejí na to, aby se bílkoviny do organismu vracely," popsal problém Suchánek.

Když dítě cvičí několikrát za týden a bílkoviny se do těla nevrátí, klesá jeho bazální metabolismus s tím, jak klesá jeho aktivní svalová hmota. "Na hmotnosti se nic neděje, ale děje se z hlediska výkonnosti a únavy. Když potom se děti změří, tak paradoxně, i když trénují třeba čtyřikrát týdně, mají tělesného tuku kolem 25 až 30 procent," řekl.

Příčinou je to, že jídelníček dítěte neodpovídá jeho potřebám. Se sportujícími dětmi, které mají velký podíl tuku v těle, se odborníci setkávají například na mistrovstvích v aerobiku, na fotbalových akademiích, je to i častý problém hokejistů.

Donedávna se sledovalo při hubnutí jen množství jídla a jeho kvalita. Velké klinické studie prokázaly, že záleží i na časování jídla během dne. Nutné je dodržovat pravidelnost, snídat, obědvat a večeřet zhruba ve stejném čase. "Pokud jedno jídlo vynecháme, stoupá hladina stresových hormonů, ty podporují ukládání tuku, protože chrání tělo před vyhladověním, člověk tloustne. Zpomalením metabolismu se navíc oslabuje imunita, člověk snáze onemocní a pomaleji se uzdravuje," shrnul Suchánek.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky