Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 21. březen 2018 | Svátek má Radek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Brněnské ICRC bude mít nové týmy

ilustrační foto: shutterstock.com

Brněnské ICRC bude mít nové týmy

09.12.2015 07:28
Zdroj: ČTK
Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) získá na etapu 2016 až 2020 miliardovou dotaci. Další necelou miliardu si bude muset vydělat. Na toto období sestavuje nové vědecké týmy.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (ICRC) v lednu zahájí druhou pětiletou fázi svého fungování. Nové vědecké skupiny se zaměří na výzkum v oblasti biochemie a onkologie, jedna skupina se bude věnovat neuropsychiatrii.

Na období 2016 až 2020 získá centrum miliardovou dotaci z Národního programu udržitelnosti, což je však jen 60 procent plánovaného pětiletého rozpočtu. Zbylou částku si na sebe musí ICRC vydělat.

"V dalších letech přijde jistě zvýšení kvality ve srovnání s kvalitou výzkumu mezinárodní úrovně. Na ní musíme být konkurenceschopní," uvedl ředitel centra Gorazd Stokin. Centrum může další peníze získat z dotací na dílčí projekty, z výzkumu pro firmy a z klinických studií.

Nové výzkumné týmy v oblasti onkologie a biochemie navážou na úspěšné výzkumy Centra biomolekulárního a buněčného inženýrství, které letos učinilo velký posun k poznání principu, jak vznikají některé typy nádorů prsu a vaječníků.

Neuropsychiatrický výzkum se má zaměřit na takzvaný systém odměny. "Jde o základní neurobiologický systém, který zajišťuje přežití a rozmnožování. Zneužívání jeho funkce se stalo v moderní společnosti závažným epidemiologickým a klinickým problémem. Zejména v závislosti na psychoaktivních látkách," uvedl ředitel ICRC Gorazd Stokin.

Dosavadních pět let bylo přípravnou fází, kdy bylo postaveno nové výzkumné centrum v areálu nemocnice a zahájilo výzkum. Posláním je hledat nové léčebné metody a prevenci pro nemoci srdce a nervová onemocnění. Pro práci zatím získalo centrum 285 výzkumníků z 19 zemí, zahájilo spolupráci s prestižní americkou Mayo Clinic a desítkami vědeckých institucí.

Ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík také připustil, že v další pětileté fázi bude omezen počet zaměstnanců. "Musíme vytipovat ty nejlepší a nejperspektivnější. Kolik lidí odejde, však zatím není zřejmé a řešíme to," řekl Pavlík.

ČTK



Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky