Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

BBC: Zdravotnictví na Kubě řízeno heslem prevence lepší než léčba

ilustrační foto: JupiterImages

BBC: Zdravotnictví na Kubě řízeno heslem prevence lepší než léčba

29.12.2015 07:07
Zdroj: ČTK
Představte si situaci, kdy u vás jednou za rok zaklepe lékař a nejen vás, ale celou rodinu podrobí preventivní prohlídce. Změří krevní tlak, poslechne si srdce, bude se zajímat o vaši práci a životní styl a poznamená si, v jakém prostředí bydlíte a co z toho může ovlivňovat zdraví rodiny. To není sen, ale praxe provozovaná na Kubě, jejíž zdravotnictví má díky důrazu kladenému na prevenci znamenité výsledky, uvádí server BBC.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Zdravotní stav Kubánců je lepší nejenom ve srovnání s jinými chudými státy, ale v některých případech i s mnohem bohatšími. Kuba má nižší úmrtnost malých dětí než USA a shodný věk dožití obyvatelstva, i když podle Světové banky její zdravotní systém utratí ročně na jednoho obyvatele 431 dolarů (10.000 korun) a ten americký 8553 dolarů (210.000 korun).

Jak to Kubánci dělají a mohou se od nich poučit jiné země bez ohledu na to, jak jsou bohaté? Ředitelka Světové zdravotnické organizace Margaret Chanová odpovídá jednoznačně: Mohou. Oceňuje především zaměření na prevenci a doporučuje, aby v tom země Kubu napodobily.

Zdravotní péče je na Kubě zdarma pro všechny. Je to jedno ze základních práv zakotvených v ústavě a zajištěných státem. Základ prevence je na nejnižší úrovni a začíná u rodinných lékařů, kteří ošetřují obyvatele spadající pod kliniky svým bydlištěm.

Kuba nemá o lékaře nouzi. O 11 milionů Kubánců pečuje 90.000 lékařů a lékařek. Znamená to, že jich na každých 1000 obyvatel připadá osm, což je více než dvojnásobek ve srovnání s USA nebo Británií (na 1000 Američanů připadá podle Světové banky 2,5 lékaře a na stejný počet Britů 2,7).

Mnoho z těchto lékařů pracuje na klinikách a spolu s obvodními lékaři a zdravotními sestrami zblízka sledují stav obyvatel.

Obvodní lékařka Tanya Rosa Cuevasová Hillová vede kliniku ve čtvrti staré Havany. Má k dispozici zdravotní sestru a na starosti 334 rodin žijících poblíž kliniky. "Miluji práci rodinného lékaře. Náš první úkol je předejít onemocnění. A to je na má práci úžasné. Předejít nemoci a náhlé příhodě, to se mi na práci líbí nejvíc," říká.

Klíčovou zásadou této péče jsou každoroční preventivní prohlídky všech 1287 lidí z jejího obvodu. Většinu z nich Hillová prohlédne v jejich domácím prostředí. Prohlídce se nikdo nevyhne. "Má sestřička dobře ví, kde ti lidé bydlí, mohou prchat, ale neuniknou," směje se lékařka.

Na základě takto pravidelně získávaných informací jsou pacienti rozděleni do kategorií podle zdravotního rizika. Jsou-li považovaní za zdravé, pak stačí roční prohlídky, mají-li ale nějaké potíže a jestliže kouří nebo holdují alkoholu, jsou sledováni častěji.

Jde o celistvý přístup ke zdravotní péči, který se může někomu zdát až rušivý, ale na Kubě je obecně přijímaný. Hlavním cílem je předejít propuknutí nemoci.

Gail Readová, která vede zdravotnický časopis MEDICC, říká, že chudé Kubě nezbývá nic jiného než klást důraz na prevenci. "Léčit vysoký tlak tělesným cvičením vyjde mnohem levněji než provádět by-pass. Dává smysl zachytit problém dřív, než nastane, nebo aspoň velmi záhy po jeho objevení," podotýká Readová.

Vysoce centralizovaná Kuba tedy získává údaje na lokální úrovni a postupuje je klinikám, kde se rozhoduje o nejlepším způsobu zásahu. Mimořádná úspěšnost tohoto přístupu ale paradoxně vyvolává jiný problém. Díky účinnému systému očkování Kubánci neumírají na infekce a žijí déle. Populace v důsledku toho stárne, což slovy jednoho z ministrů vytváří "pro zemi ohromnou výzvu".

Kubánci umírají vlivem stárnutí populace, rostoucí obezity a problémů, které přináší kouření a alkohol, na tytéž nemoci jako občané zemí s vysokým příjmem obyvatelstva: na nemoci srdce a rakovinu. Říká se tam, že "Kubánci žijí jako chudáci, ale umírají na totéž jako bohatí".

Obvodní lékaři denně sledují lidi, kteří prodělali infarkt nebo mrtvici, mají nemocné srdce nebo trpí cukrovkou či rakovinou. Vláda na tento vývoj reagovala a zavedla osvětové programy týkající se vlivu kouření a alkoholu a prospěšnosti diet a cvičení. Šířit je budou rodinní lékaři a zdravotní sestry, opět při osobních návštěvách domácností.

ČTK/BBCCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky