Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V Británii chtějí do 3 let pěstovat chrupavky k obnově částí těla

ilustrační foto: JupiterImages

V Británii chtějí do 3 let pěstovat chrupavky k obnově částí těla

30.12.2015 06:32
Zdroj: ČTK
Pacienti, kteří potřebují chirurgicky rekonstruovat části těla, jako je nos nebo uši, by už poměrně brzy mohli využít léčbu s pomocí chrupavky vypěstované v laboratoři. Informuje o tom zpravodajská stanice BBC s odvoláním na vědce z Waleského centra pro popáleniny a plastickou chirurgii.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle ortopeda a sportovního traumatologa z pražského ORP Centra Františka Picka popisovaná metoda není úplnou novinkou.

Zmíněný proces zahrnuje růst lidských buněk v inkubátoru a jejich následné smíchání s kapalinou. Poté se tato směs vytiskne pomocí 3D tiskárny do potřebného rosolovitého tvaru. Pak následuje opětný růst v inkubátoru až do dokončení.

Výzkumníci ze Swansea na jihu Walesu doufají, že jako jedni z prvních na světě začnou tento postup používat na lidech během tří let. "Stručně řečeno, snažíme se vypěstovat novou tkáň za použití lidských buněk," říká profesor Iain Whitaker, který je konzultantem v oblasti plastické chirurgie ve Waleském centru pro popáleniny a plastickou chirurgii Morristonské nemocnice.

"Zkoušíme využít 3D tiskárny, které jsou velice vzrušující potenciální metodou vytváření těchto relativně složitých struktur. Většina lidí už toho slyšela hodně o 3D tiskárnách a ví, že se začalo s použitím plastů a kovů. To se nyní už rozvinulo a my teď můžeme uvažovat o tištění biologických tkání, což je něco velmi odlišného," vysvětluje vědec.

"Snažíme se tisknout biologické struktury s použitím lidských buněk a poskytnutím správného prostředí a správného načasování, aby mohly vrůst do tkáně, kterou nakonec voperujeme do člověka. Půjde o rekonstrukce ztracených částí těla, jako jsou části nosu nebo ucha, ale nakonec i velkých částí, včetně kostí, svalů a cév," dodává Whitaker.

Český ortoped Picek ČTK sdělil, že budoucí využití 3D tiskáren v rekonstrukční chirurgii je v poslední době perspektivní téma, o kterém se živě diskutovalo například na květnovém sjezdu Mezinárodní společnosti pro výzkum chrupavky (ICRS) v Chicagu. "Metody v současné době zkoušené jsou postavené na šetrném odběru chrupavčité tkáně z dostupného místa (například z nosní přepážky), její kultivaci v laboratořích a v následném využití pro 3D modelaci různých orgánů nebo jejich částí," popsal.

Úkolem dalších klinických studií je podle Picka především to, aby kultivované tkáně měly vlastnosti originálních lidských a zároveň byly využitelné pro prostorový tisk. "V případě úspěchu této nové metody budeme moci v ortopedii nahrazovat části poškozených kloubních ploch vlastní chrupavkou v ideálním tvaru," dodal.

Projekt podle Whitakera začal v roce 2012, ale výzkum na tomto poli už běží více než 20 let. Výsledky práce musejí být před použitím na lidech nejprve testovány na zvířatech a následně projít etickým procesem. "Dobrou zprávou do budoucna je, že pokud bude náš výzkum úspěšný, budete schopni do dvou měsíců obnovit chybějící část těla, aniž byste ji museli odebrat z jiného místa na těle, což by způsobilo další defekt nebo jizvu," říká Whitaker.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky