Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Experti radí kupovat doplňky stravy jen prověřené

ilustrační foto: JupiterImages

Experti radí kupovat doplňky stravy jen prověřené

30.12.2015 06:44
Zdroj: ČTK
Doplňky stravy by lidé měli kupovat jen od výrobce, který zřetelně uvádí na štítku či v příbalovém letáku složení a původ suroviny, včetně výsledků analýzy svědčících o bezpečnosti. Doporučení vydalo Centrum zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Doporučení vydalo Centrum zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu v reakci na dva případy trávicích potíží po požití doplňků s chlorelou a spirulinou. Hlášení obdržel v listopadu portál zdravotní bdělosti nad potravinami Nutrivigilance.

Centrum rovněž doporučuje, aby se lidé poradili s ošetřujícím lékařem, pokud chtějí doplňky stravy začít užívat. Některé doplňky jsou nevhodné pro těhotné ženy, děti či lidi užívající léky na snížení srážlivosti krve. Radu poskytne také lékárník.

"V případě, který jsme dostali nahlášený, byl prověřen obsah těžkých kovů ve výrobku, který je běžně dostupný v lékárně (odlišná šarže). Zjistili jsme, že hodnota obsahu olova v denní doporučené dávce prakticky vyčerpala ještě bezpečnou dávku z hlediska nepříznivého vlivu na ledviny. Nezbývá tedy žádná rezerva pro samotnou dietu," uvedli experti SZÚ.

Chlorela patří mezi jednobuněčné zelené řady, spirulina se botanicky řadí mezi sinice. Řasa je zdrojem bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů A, C a skupiny B a minerálů, jako draslík, hořčík, vápník, železo či jód.

Ze zahraničí jsou známy případy, kdy užívání chlorely či spiruliny vyvolalo alergie, trávicí potíže či zvýšenou krvácivost z nosu. Nejsou-li zaručeny ideální podmínky pěstování, mohou doplňky obsahovat těžké kovy jako olovo či kadmium, které poškozují játra či nervovou soustavu.

Nežádoucí zdravotní účinky potravin mohou lidé hlásit od letošního dubna on-line. Přispějí k tomu, aby na trhu byly jen potraviny zcela zdravotně nezávadné. Nabídka potravin na českém trhu stoupla z 3500 v roce 1991 na současných 350.000 položek.

Cílem nového systému je shromáždit data, která dosud nikdo v ČR neevidoval. V principu jde o to, sbírat zdravotní informace v rané fázi vzniku problémů, nikoliv až při větším počtu případů zejména akutního poškození zdraví spotřebitelů.

ČTK



Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky