Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

AFP: V Íránu zažívá velký boom plastická chirurgie

foto: JupiterImages

AFP: V Íránu zažívá velký boom plastická chirurgie

11.01.2016 07:51
Zdroj: ČTK/AFP
Plastická chirurgie zažívá v posledních letech v Íránu velký rozkvět. A nedopřávají si ji jen ti nejbohatší či obyvatelé Teheránu, píše agentura AFP. Írán, jehož lékařství a chirurgie mají dobrou pověst, chce přilákat zahraniční pacienty.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Čtyřicátnice Nazanín leží na operačním stole jedné kliniky na severu Teheránu. Chce předělat všechno: nos již potřetí, pak upravit víčka a také si žádá liposukci boků, aby její postava měla ten správný tvar.

Nazanín již prodělala dvě operace nosu u jiného lékaře, ale není s novým nosem spokojená a požaduje novou operaci, vysvětluje Džavád Amirizád, tajemník Asociace plastických chirurgů.

Ve dvou vedlejších operačních sálech si další dvě ženy nechávají zvětšit poprsí.

Stále více žen se uchyluje k drobnějším zákrokům, jako jsou botoxové injekce do tváří či do čela, aby zmizely vrásky, nebo si nechávají zvětšovat rty.

Ve velkých městech můžete stále častěji potkávat ženy, které mají obvaz na nose. To je známka nedávné plastické operace.

Experti vysvětlují tento jev tím, že Íránky, které jsou nuceny nosit islámský šátek, přikládají tím spíše význam vzhledu v tváři, která je spolu s rukama jedinou částí těla, kterou mohou na veřejnosti ukazovat.

V Íránu mají velký vliv jihoamerické či turecké telenovely, které se chytají na teoreticky zakázaných satelitních programech. Herečky, které v nich vystupují, často mívají plastiky. A na těchto programech, které sleduje přes 50 procent populace, běží neustále reklama na nejrůznější plastické operace.

Přes převažující konzervativní kulturu se Írán v roce 2013 dostal v plastické chirurgii mezi první desítku zemí světa, po bok Spojených států a Brazílie. Čtvrté místo na světě obsadil pokud jde o operace nosu.

Podle doktora Amirizáda se v Íránu každoročně oficiálně uskuteční na 40.000 plastických operací. Toto číslo je však podle něho daleko za skutečností a nejsou v něm zahrnuty operace realizované nespecializovanými chirurgy, kteří však plastické operace dělají, protože hodně vynášejí.

Tyto zákroky jsou dosti drahé: za předělání nosu se platí nejméně v přepočtu 37.500 Kč, zatímco minimální mzda je v přepočtu 6750 Kč měsíčně.

"Zaplatila jsem 1800 dolarů (45.000 Kč), ale vím, že někteří renomovaní chirurgové berou za nos až 6000 dolarů" (150.000 Kč), říká sedmadvacetiletá Mernáz Mehríová, která vede exportní firmu v Teheránu.

Írán, jehož lékařství a chirurgie mají dobrou pověst, chce přilákat zahraniční pacienty. "Íránky žijící v zahraničí velmi dobře vědí, že plastická operace je v Íránu mnohem levnější než ve Spojených státech nebo v evropských zemích," zdůrazňuje Džavád Amirizád.

Estetická chirurgie už není jen doménou žen. "Před dvaceti lety si nechalo nos předělat pět procent mužů, zatímco dnes to je 35 procent," dodává.

Mustafa je jedním z nich. "Utrpěl jsem zlomeninu nosu při nehodě a moje žena trvala na tom, abych se nechal operovat. Zpočátku jsem to odmítal, ale když když se k tomu odhodlala moje sestra, motivovalo mě to," říká.

"Je to důkaz, že se naše společnost modernizuje," raduje se doktor Amirizád. Nejkonzervativnější kruhy jsou však roztrpčeny tímto podle nich škodlivým vývojem, který způsobila "západní kultura".

Některé Íránky však začínají litovat toho, že ulehly na operační stůl. Patří k nim například sedmadvacetiletá úřednice Amína, která si nechala předělat nos, když jí bylo dvacet. "Kdybych to dnes mohla vrátit zpátky, už bych to neudělala. Dneska mají všechny dívky stejný typ nosu a vypadají jako dětské panenky," říká.

ČTK/AFPCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky