Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nová léčba snižuje riziko rekurence tumoru močového měchýře

foto: JupiterImages

Nová léčba snižuje riziko rekurence tumoru močového měchýře

18.01.2016 07:11
Zdroj: ČTK
Pacienti s karcinomem močového měchýře jsou díky nové léčbě méně ohroženi rekurencí zhoubné nemoci. Systém Synergo, který je v Česku dostupný od loňského prosince, je může uchránit také před totální cystektomií.

ČTK to řekl předseda České urologické společnosti Marek Babjuk, který výsledky studií nové metody označil za velmi nadějné. V Česku bylo v letech 2009 až 2013 hlášeno ročně v průměru 1622 případů rakoviny měchýře u mužů a 576 u žen. U mužů je to šestý nejčastější zhoubný nádor, u žen 13.

Základem léčby rakoviny močového měchýře je endoskopické odstranění nádoru přes močovou trubici. Až u 80 procent pacientů se ale časem nádor vrací, v některých případech dokonce i v horší podobě. Nádor může ohrozit pacienta na životě, proto lékaři volí radikální řešení - odstranění celého měchýře. Tomu se podle profesora Babjuka mohou nyní pacienti vyhnout.

"Jednou z možností snížení rizika dalšího nádoru je opakované podání cytostatika přímo do močového měchýře, které provádíme v přesně daných intervalech," popsal hlavní lékař kliniky Uroklinikum, která disponuje zatím jediným přístrojem Synergo v Česku.

Využití metody v praxi ukázalo, že účinnost podaného cytostatika stoupá při současném ohřátí stěny močového měchýře na 45 až 48 stupňů Celsia pomocí radiofrekvenčních vln. K aplikaci je používán systém Synergo, který sestává z vlastního přístroje a speciálního katétru, popsal Babjuk.

"Ve světě probíhá řada studií, jejich první výsledky jsou velmi nadějné. Zdá se, že intravezikální termochemoterapie se stane alternativou k podání BCG vakcíny do močového měchýře, které je celosvětově nedostatek a která je v ČR k dispozici ve zcela omezeném a nedostatečném množství," uvedl profesor.

Využití systému Synergo je podle něj vhodné zejména u pacientů s opakovaně vznikajícími nádory měchýře, kde byla dosavadní léčba neúspěšná. Právě u těchto pacientů může nová léčba zabránit tomu, aby jim musel být odstraněn kvůli nádoru celý močový měchýř.

Ročně se ve světě zjistí čtvrt milionu nových onemocnění, ve všech průmyslových zemích výskyt roste. Rakovina močového měchýře patří mezi nejzáludnější nádory močových cest. Záludnost spočívá v tom, že se zjistí zpravidla až v pozdějších fázích, proto i léčba je složitější.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky