Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Liga proti rakovině cílí letos osvětu na nádory prsu u žen a mužů

ilustrační foto: JupiterImages

Liga proti rakovině cílí letos osvětu na nádory prsu u žen a mužů

03.02.2016 06:07
Zdroj: ČTK
Karcinom prsu u žen a mužů je tématem letošních osvětových akcí Ligy proti rakovině. Zaměřuje se na ni také Světový den boje proti rakovině 4. února, řekla předsedkyně ligy onkoložka Michaela Fridrichová. Připomněla, že v Česku je výskyt proti evropskému průměru dvojnásobný.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Předsedkyně ligy onkoložka Michaela Fridrichová připomněla, že v evropské populaci jde o jedno z nejčastějších onkologických onemocnění s výskytem 63 nových případů na 100.000 žen. V Česku je výskyt proti průměru dvojnásobný.

"Přes mnohé informační kampaně a možnosti screeningu stále mezi námi jsou ženy, které nemoc zanedbají i v případě jasných příznaků," řekla. Liga se proto bude věnovat osvětě na čtvrtečním sympoziu pro veřejnost. Další akce budou následovat po celý rok, včetně informační kampaně při květnové veřejné sbírce.

Na celém světě v roce 2012 bylo 1,67 milionu nových případů rakoviny prsu, v Evropě 458.718. Jde o nejčastější zhoubný novotvar u žen kromě kožních. Rakovina prsu byla ve stejném roce ve světě příčinou smrti více než půl milionu žen, v Evropě 131.347. V Česku v roce 2013 zjistili lékaři rakovinu prsu u 7140 žen, to je 133 na 100.000 žen. Ve stejném roce na ni zemřelo 1845 českých žen.

V Česku byl zaveden plošný screening v září 2002, zahrnuty jsou do něj ženy od 45 let věku, horní hranice není. Mamograf hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky s možností sonografického vyšetření po roce. "I přes masivní edukační kampaně a zvací dopisy od zdravotních pojišťoven využívá bezplatné mamografické prevence jen každá druhá žena v Česku," uvedla Fridrichová.

Screeningem se podařilo zvýšit podíl případů zachycených v prvním, zcela vyléčitelném stadiu. Malé nálezy dovolují konzervativní chirurgické řešení zachovávající prs, s následnou dlouhodobou zajišťovací léčbou. Pokud je nutno prs kvůli nádoru odebrat, hradí zdravotní pojišťovny následnou rekonstrukci prsu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle mluvčího Oldřicha Tichého hradí ročně léčení rakoviny prsu více než 50.000 ženám a mužům. V roce 2014 zaplatila za 52.290 takto nemocných téměř 1,99 milionu korun. V těchto dnech začíná rozesílat pozvánky na screening rakoviny střeva a konečníku, čípku a prsu. Dostane je 1,5 milionu z téměř 5,9 milionu klientů.

Léčebné postupy užívané na českých pracovištích se řídí doporučením mezinárodních odborných společností. Platné jsou pro ženy i muže s rakovinou prsu. U mužů se většina nádorů prsu váže na některý ze známých geneticky podmíněných syndromů.

Každý třetí Španěl onemocní za život nějakou formou karcinomu

Každý třetí Španěl za svůj život onemocní nějakou formou karcinomu. Oznámila to španělská onkologická společnost u příležitosti Světového dne rakoviny, který připadá na 4. února. Počet nových případů rakoviny každoročně roste, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v příštích dvou dekádách zvýší asi o sedmdesát procent.

Ve Španělsku očekává místní onkologická společnost do roku 2020 asi 250.000 nových případů. Informovala o tom agentura EFE. V Česku přibude ročně přes 80.000 lidí s nějakým druhem rakoviny a téměř 27.000 jich s diagnózou nádorového onemocnění ročně zemře. Na celém světě podle WHO přibude každý rok asi 14 milionů nových onkologických pacientů.

Podle WHO zemře každý rok na rakovinu ve světě asi 8,2 milionu lidí. Jedna třetina úmrtí na rakovinu je způsobena pěti hlavními příčinami: obezitou, nízkým příjmem ovoce a zeleniny, nedostatečnou fyzickou aktivitou, užíváním tabáku či konzumací alkoholu.

Tabák způsobuje asi dvacet procent všech úmrtí ve světě na rakovinu a asi sedmdesát procent úmrtí na rakovinu plic. Téměř tři čtvrtiny z obětí rakoviny na světě umírají v Africe, Asii a střední a jižní Americe.

Ve světové statistice trpí muži nejčastěji rakovinou plic, prostaty, tlustého střeva, žaludku a jater. Ženy nejčastěji onemocní rakovinou prsu, tlustého střeva, plic, děložního čípku a žaludku.

Některé druhy rakoviny, jako třeba prsu, děložního čípku či tlustého střeva mají velmi vysoké procento vyléčení, pokud jsou odhaleny včas a jsou správně léčeny.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky