Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 17. říjen 2017 | Svátek má Hedvika

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jaká data stát potřebuje?

foto: Shutterstock.com

Jaká data stát potřebuje?

18.02.2016 11:57
V rozhlasové diskusi nad připravovaným Národním informačním zdravotnickým systémem vystoupili bývalý náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Ferdinand Polák a předseda parlamentního zdravotního výboru PS prof. Rostislav Vyzula.

Stručné shrnutí protichůdných názorů na chystaný Národní zdravotnický registr

Ferdinand Polák

Stát tu není od toho, aby shromažďoval podrobná data o nemocech pacientů na jednom místě. Je zde samozřejmě i otázka zabezpečení úniku dat. Když hackři dokážou vytáhnout data zPentagonu, proč by nebylo možné je dostat ven i zÚZIS. Ale to je až druhá otázka. Zásadní otázka, proč by měl stát tato data o pacientech shromažďovat.

Rostislav Vyzula

To, co tu bývalý pan náměstek povídá, je absolutní nepochopení toho, oč je řeč. Chceme zdravotnictví solidární a moderní. Abychom tohoto dosáhli, potřebujeme finance. Těch je málo. Peníze, které jsou ve zdravotnictví, jsou veřejné a ty by měly být správně obhospodařovány. Proto potřebujeme, aby toto celkově někdo řídil. VZP se této novely nebrání, ale malé pojišťovny se této změny bojí, protože bude vidět, jakou úhradu provádějí. Dělají například úhrady za výkony, které nejsou evidenced based medicine. Například úhrady protonové léčby vonkologii. Stát potřebuje tyto informace proto, aby mohl dělat epidemiologické analýzy. A ty může dělat jen tehdy, pokud bude mít rodná čísla spojená sdiagnózou. Onkologický registr funguje od roku 1977 a závidí nám ho celý svět.

Ferdinand Polák

Já vůbec nezpochyňuji dobře fungující onkologický registr nebo registr dalších vybraných registrů. Stím nemám problém, ačkoliv bych i zde doporučoval souhlas pacienta, že do registru bude zařazen, protože to je právo pacienta. Takže tato funkce státu shromažďovat data o pacientech, státu nepřísluší. A proč já se toho bojím – prováděcí zákon má být až za dva roky. A já si nejsem jist, jestli vmomentě, kdy stát bude tato data mít, tak za pět let nato někdo nepřijde a neřekne: "Máme zdravotní data o všech svých občanech a pak máme data zfinančního úřadu a data zúřadu práce, všechno to jsou státní data, pojďme to dát do jednoho registru." Tím spustíme lavinu, která je úplně smrtící, a já se toho bojím především vtomto kontextu.

Celý záznam pořadu ČRo Plus najdete ZDE.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky