Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. květen 2019 | Svátek má Emil
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Německá organizace kritizuje ČR za stíhání HIV pozitivních mužů

foto: shutterstock.com

Německá organizace kritizuje ČR za stíhání HIV pozitivních mužů

20.02.2016 12:58
Zdroj: ČTK
Německá organizace na pomoc lidem nakaženým virem HIV Deutsche AIDS-Hilfe (DAH) vyzvala českou vládu, aby zastavila stíhání 30 HIV pozitivních mužů. Pražští hygienici na ně totiž v lednu podali trestní oznámení kvůli nechráněnému sexu a možnému šíření pohlavních nemocí.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle DAH tento krok škodí prevenci před virem HIV. Podobně se před týdnem vyjádřila také Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP).

"Postup pražských úřadů je diskriminační a kontraproduktivní," uvedla DAH s tím, že jednání úřadů je v rozporu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO). "Trestní stíhání lidí s HIV je v každém ohledu nepřijatelné a působí vážné škody. Česko by mělo tuto závažnou chybu ve zdravotnické politice co nejrychleji napravit," oznámila organizace.

DAH uvedla, že mnoho HIV pozitivních mužů díky moderním terapeutickým metodám virus na další osoby při sexu nepřenáší. Postup českých úřadů však podle organizace naopak může přispět k většímu rozšíření AIDS. Méně lidí by se mohlo nechat testovat na HIV v obavě, že později budou rovněž stíháni. Kvůli tomu nebude možné u nich včas nasadit účinnou terapii a HIV pozitivní budou moct nakazit více sexuálních partnerů.

Hygienická služba se kritice brání. Její šéfka Zdeňka Jágrová minulý týden ČTK řekla, že hygienici mají povinnost u jakýchkoliv přenosných nemocí nakažení dalších osob hlásit a že podali oznámení pouze na ty lidi, kteří nedodržovali zákonná pravidla.

Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS loni evidovala v Česku rekordní počet nových pacientů s virem. Bylo jich 266. Většina z nich se nakazila při sexu. Nejvíce bylo mužů, kteří měli sex s mužem.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky