Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 21. říjen 2017 | Svátek má Brigita
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vláda odložila rozhodnutí o tendru na leteckou záchranku

Ministr Svatopluk Němeček, zdroj: MT

Vláda odložila rozhodnutí o tendru na leteckou záchranku

24.02.2016 07:17
Zdroj: ČTK
Přestože ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček požaduje rychlé rozhodnutí vlády, zda bude v příštích letech provozovat leteckou záchrannou službu stát, nebo soukromé firmy, vláda ve středu jednání odložila. Přibyl ale návrh, aby stát tuto službu zajistil ve více krajích.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Vláda odložila na příští zasedání rozhodnutí o tendru na leteckou záchrannou službu. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s materiálem přišel pozdě, považuje výši odhadované ceny 3,2 miliardy korun za nadhodnocenou, navrhuje proto, aby od 1. ledna 2017 stát svými vrtulníky pokrýval alespoň více krajů.

Vedle dosavadních čtyř regionů by se měly armáda a policie ujmout dalších dvou. Soutěž pro soukromníky by k tomu měla být vypsána jen na tři roky, během nichž by stát připravil přesun celé letecké záchranky pod sebe.

Armáda i policie se pokusí leteckou službu od ledna o jedno stanoviště rozšířit. "Máme k dispozici helikoptéru, udělám maximum proto, abychom ještě jeden kraj převzali," řekl po jednání vlády ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Armáda je schopna ošetřit nově Jihočeský kraj, uvedl už před tím Babiš.

Předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) vyzval vládu, aby záležitost vyřešila co nejdříve a aby byly přizvány i kraje. Zásadní je to, aby byla od příštího ledna, kdy vyprší dosavadní smlouvy, zajištěna letecká záchranka minimálně ve stejné kvalitě jako nyní.

"V případě rozhodnutí o provozování státem bude nutné přechodné období na nezbytná technická opatření včetně pořízení vhodných lehkých helikoptér státem či stavební úpravy heliportů v krajských nemocnicích a dalšího zázemí pro letecké záchranáře, na které budeme žádat prostředky ze státního rozpočtu," uvedl jihomoravský hejtman.

Babiš dosavadní postup Němečka kritizoval v dopise ministrovi zdravotnictví, který má ČTK k dispozici. "Nejsem spokojen s tím, že takto významná zakázka je řešena doslova na poslední chvíli a jejímu předložení na vládu nepředcházela dostatečná zevrubná diskuse a analýza," píše v dopise ministr financí, podle něhož se tak soutěže s velkou pravděpodobností opět zúčastní pouze současní soukromí provozovatelé.

Babiš kritizuje i materiál, v němž podle něj chybí podrobný popis kalkulace ceny. Chce nový posudek. Tendr na leteckou záchrannou službu spadá do působnosti náměstka Josefa Vymazala (ANO).

Podle Babiše je možné, aby armáda, která nyní obsluhuje Plzeňský a Karlovarský kraj, rozšířila pokrytí o Jihočeský kraj. Policie by se pak mohla starat o Ústecký či Liberecký kraj.

Babiš stejnou myšlenku zopakoval během jednání vlády, tendr by mohl být vypsán na tři roky pro šest základen. "Domluvili jsme se, že ta soutěž by měla být zkrácená na tři roky plus možná jeden rok v opci státu," řekl Babiš novinářům. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvítal, že Babiš přistoupil na návrhy z připomínkového řízení. Souhlasí i s tím, že Němeček měl materiál předložit dřív.

Soukromníci nyní provozují osm z deseti leteckých základen, jednu armáda a jednu policie. Už v minulosti se zvažovalo, že by ji dostalo na starosti ministerstvo obrany nebo vnitra. Oba resorty ale odmítly.

Leteckou službu nyní zabezpečují na osmi základnách soukromé subjekty Alfa-Helicopter, s.r.o. a DSA a.s. Policie provozuje službu jen na území Prahy a Středočeského kraje a armáda v krajích Plzeňském a Karlovarském.

Chystaný tendr má zahrnout každodenní pohotovost vrtulníků s letovou posádkou a lety podle pokynů zdravotnického operačního střediska na osmi základnách. Každodenní pohotovost by měl být na základnách České Budějovice, Jihlava, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem a Hradec Králové. Nepřetržitá 24hodinová pohotovost na základnách Brno a Ostrava.

ČTKCopyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky