Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 17. říjen 2017 | Svátek má Hedvika
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Euroclinicum vzkazuje obcím: dejte tři miliony a zachováme pohotovost

interna Nemocnice Frýdlant

Euroclinicum vzkazuje obcím: dejte tři miliony a zachováme pohotovost

03.03.2016 11:57
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Iva Bezděková
Omezování zdravotní péče v Libereckém kraji pokračuje. Loni v září zavřela soukromá nemocnice Frýdlant lůžkovou internu a pacienti musí k hospitalizaci jezdit až do Liberce. Nyní nemocnice oznámila, že od dubna zavírá také nepřetržitou interní ambulanci. Společnost Euroclinicum, která nemocnici vlastní, překvapeným obcím vzkazuje – pokud chcete tuto službu zachovat, zaplaťte nám ročně 3.5 milionů korun...

"To je vrchol. Obce tu přece nejsou od toho, aby soukromé společnosti dotovaly činnost, která se jí nevyplácí. Navíc, všichni si přece hradímezdravotnípojištění, tak proč máme platit za základní péči dvakrát," uvedla pro MF DNES starostka města Bulovka na Frýdlantsku Romana Šidlová.

Zděšení vyjádřil také starosta Heřmanic, Vladimír Stříbrný: „Mám dojem, že si z nás dělají legraci. Občany Frýdlantského výběžku berou jako rukojmí, to, co po nás chtějí, je vyhrožování. Obce tu nejsou od toho, aby financovaly soukromý subjekt, to by pak mohly přijít další firmy a chtít po nás peníze za své služby.“

"Na nepřetržité péči trváme a platit ji nechceme," citoval deník starostu Frýdlantu Dana Ramzera.

Nemocnice: péči neomezujeme, jen měníme název

Nemocnice na svých stránkách tvrdí, že kžádnému uzavírání oddělení nedochází, jen jde o změnu názvu. Dosavadní akutní interní ambulanci bude frýdlantská nemocnice prý provozovat od dubna pod změněným názvem - Rozšířenálékařská pohotovostní služba.

„K tomuto přejmenování nás vedly dva důvody,“ říká ředitel nemocnice Jiří Benedikt. „Jedním z nich je, že pacientů s příznaky interní nemoci ošetřila tato ambulance přibližně pouze jednu třetinu. Ostatní byly chirurgické, gynekologické potíže nebo takové případy, které spadají do péče praktických lékařů. Druhým důvodem je skutečnost, že Liberecký kraj hradí ztrátu z provozu ambulanceLékařské pohotovostní službystejně jako v ostatních nemocnicích kraje. Přizpůsobili jsme se terminologii shodné pro celý Liberecký kraj.Podstatné je, že rozsah služeb se nemění.“

Situace ve Frýdlantské nemocnici je tak značně nepřehledná. Podle informací ztisku nabídla nemocnice zachování nepřetržité akutní interny, pokud se obce složí na její provoz ve výši 3.5 milionů korun. Na druhou stranu nemocnice tvrdí, že jde pouze o přejmenování této služby a rozsah služeb se nemění.

"Nabízíme, to, co jsme vsoučasné době schopni garantovat, tedyrozšíření službyLPS nad rámec současné objednávky (a poskytované dotace na provoz) Libereckým krajem.Toto rozšíření ordinačních hodin LPS je však zatíženo náklady, které, pokud o tuto službu obce projeví zájem, musí být někým – objednatelem – uhrazeny," vyvstěluje jednatel společnosti Euroclinicum MUDr. Zdeněk Kubr.

"To, že nabízíme tento charakter služby (ne AIA ale LPS) má dva hlavní důvody. Za prvé ten, že se ukázalo, že knám na dosud provozovanou AIA docházejí vnaprosté většině pacienti neinterní povahy a za druhé ten, že předmět dotace od Libereckého kraje se musí krýt snázvem a odborným charakterem poskytované služby," poznamenává vedení firmy Euroclinicum.

Do jaké míry je z hlediska celkové zdravotní péče důležité, aby nemocnice v regionech zachovávaly po zrušení lůžkové interny nepřetržitou akutní interní ambulanci? Může zrušení takové akutní ambulance zhoršit celkovou zdravotní péči obyvatel nebo dokonce jejich zdravotní stav? Za jakých podmínek by mohly tuto službu nahradit jiné provozy v nemocnici, popřípadě jiné pohotovostní služby?Odpovídá předseda České internistické společnosti prof. MUDr. Richard Češka:

„Celá otázka je mnohem složitější. Akutní interní ambulance má smysl jen vnávaznosti na lůžka, jako součást „emergency“, nebo „příjmu interních nemocných. Opravdu akutní stavy by měla, pokud není zázemí nemocničního oddělení, řešit RZP. Nemocný by měl být urychleně transportován tam, kde bude zajištěna optimální specializovaná péče. VPřípadě Frýdlantu tedy na interní nebo kardiologické oddělení Krajské nemocnice vLiberci,“ domnívá se prof. Češka a dodává:

„To, aby byla zajištěna 24 hodinová ambulantní péče by měla zajistit spíše prodloužená LSPP, která se bude zabývat spíše „subakutními“ případy a akutní bude opět řešit ve spolupráci sRZP. Jak se na jejím provozu budou podílet jednotliví lékaři, specialisté i praktici, popřípadě další zdravotnická zařízení je věcí dohody. Pokud dosud někde funkci LSPP vykonávala ambulance interního oddělení (a realita taková je), docházelo často kjejímu zneužívání pacienty, kteří třeba jen nechtěli přes den čekat, nebo si „zašli klékaři“ cestou zrestaurace. Nemyslím, že by zrušením interní ambulance bez návaznosti na lůžka došlo kohrožení péče. Že ale řešení bude vyžadovat především posílení RZP a zrušení lůžkové interny vyvolá tlak na lůžka vkrajském zařízení je jasné.“

DÁLE ČTĚTE:

Iva Bezděková, www.tribune.czCopyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky