Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Unikátní implantace čípu do mozku vrátila hybnost paralyzovanému

foto: Battelle Memorial Institute

Unikátní implantace čípu do mozku vrátila hybnost paralyzovanému

16.04.2016 09:05
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Nature
Ve středu američtí lékaři oznámili, že implantace čípu do mozku kvadruplegika byla úspěšná. Pacientovi se po pěti letech od spinálního poranění vrátila jemná motorika ruky, ovšem zatím jen v laboratorních podmínkách a po roce tvrdého tréninku. Studie publikovaná v časopise Nature je celosvětově první zprávou o úspěšném pokusu o reanimaci končetiny paralyzovaného pacienta.

Před pěti lety vysokoškolský student Ian Burkhart skočil do moře u pobřeží Severní Karolíny v USA a utrpěl spinální zranění s následnou paralýzou nohou a rukou s pozůstatkem pohybu v ramenou a bicepsu.

Ve středu lékaři oznámili, že Burkhart získal znovu kontrolu nad svou pravou rukou po implantaci čípu, který přenáší motorické příkazy svého nositele přímo do svalů ruky a obchází tak míšní lézi. Studie publikovaná v časopise Nature je první zprávou o úspěšném pokusu o reanimaci končetiny u kvadruplegika.

Lékaři implantovali čip do Burkhartova mozku před dvěma lety. Nyní již v laboratoři s implantátem připojeným přes počítač k pouzdru na paži umí nalévat vodu do sklenice, sbírat pohybující se stébla nebo hrát kytarovou videohru.

Nová technologie však stále ještě nezbaví pacienta paralýzy. Burkhart totiž může takto svoji ruku používat jen v laboratoři po připojení k počítači. Podle vědců je třeba ještě hodně práce, než systém poskytne pacientovi mobilní nezávislost.

Ale pokrok v neuronovém inženýrství postupuje rychle. Za použití mozkových implantátů mohou vědci dekódovat vzruchy motorických neuronů a přiřazovat je k specifickým pohybům. Nová studie ukazuje, že tento bypassový přístup může obnovit motoriku končetin.

"Operace – implantace čípu - trvala tři hodiny, přičemž hodinu a půl jsme strávili přesnou lokalizací exponované tkáně v levém motorickém kortexu," vzpomíná Ali Rezai, chirurg Center for Neuromodulation Ohio State University. Čip obsahuje 96 vláknovitých "mikroelektrod", které zaznamenávají signály jednotlivých neuronů.

Výzkumníci z Battelle Memorial Institute vyvinuli software pro dekódování signálních modelů. Po zotavení pacienta po operaci trval adaptační trénink v laboratoři celý rok.

"Signalizace se při každém tréninkovém sezení neustále měnila, museli jsme adekvátně adaptovat i software. Program se učil spolu s Burkhartem," řekl Herbert Bresler, šéf výzkumu v Battelle.

Lékaři nyní chtějí, aby systém byl více praktický, cenově dostupný a méně invazivní, nejlépe s využitím bezdrátové technologie. Pacient se zlepšil natolik, že rehabilitační odborníci mohli reklasifikovat jeho spinální postižení z C5 na C7.

Převzato a zkráceno z New York Times, Nature

cinCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky