Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Soud ve Francii potvrdil tresty za vadné prsní implantáty PIP

Soud ve Francii potvrdil tresty za vadné prsní implantáty PIP

03.05.2016 07:31
Zdroj: ČTK
Francouzský odvolací soud potvrdil čtyřletý trest vězení zakladateli francouzské firmy PIP kvůli vadným prsním implantátům. Informovala o tom agentura AFP.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Skandál kolem silikonových výplní od této firmy, které si pořídilo okolo 300.000 žen, vyvolal v roce 2011 paniku po celém světě.

Nyní šestasedmdesátiletý Jean-Claude Mas byl v prosinci 2013 odsouzen za výrobu vadných prsních implantátů ke čtyřletému vězení a pokutě 75.000 eur (asi dva miliony korun). Podle soudu se dopustil podvodu, když pro implantáty používal nestandardní silikonový gel vlastní výroby, který nebyl oficiálně schválen.

Kratší tresty vězení v rozmezí jeden a půl až tři roky, některé ale jen podmíněné, si tehdy vyslechli i další čtyři zaměstnanci firmy. Odvolací soud v Aix-en-Provence tresty pro Mase i čtyři zaměstnance nyní již zaniklé firmy potvrdil.

Mas, jehož bývalí zaměstnanci popisují jako "ztřeštěného vědce", nepopíral, že použil silikon, který neschválily zdravotní úřady. Hájil se však tím, že produkt nepředstavoval pro ženy žádné nebezpečí.

Podle odborníků měl produkt PIP "chabou mechanickou odolnost" a obsahoval látky, které mohly dráždit tkáň. Také hrozba protržení byla ve srovnání s jinými takovýmito silikonovými výrobky větší. Dříve se objevily i dohady, že podporují vznik rakoviny. To se ale nepotvrdilo.

Francie po vypuknutí skandálu doporučila všem ženám, které dostaly silikonové výplně od společnosti Poly Implant Prothèse (PIP), aby si je nechaly raději vyjmout. V Česku mělo implantáty PIP více než 2000 žen. Ministerstvo zdravotnictví jim doporučilo výměnu a valná většina žen ji podstoupila.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky