Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Padělaný lék by nepoznalo sedm z deseti Čechů, ukázal průzkum

foto: JupiterImages

Padělaný lék by nepoznalo sedm z deseti Čechů, ukázal průzkum

06.05.2016 05:35
Zdroj: ČTK
Padělaný lék by nepoznalo sedm z deseti Čechů, ukázal průzkum pro Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Pacienty má proto před padělky ochránit speciální 2D kód, kterým budou krabičky opatřeny od roku 2018.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Nejčastěji se padělky léčiv dostávají k lidem přes internet, kde si navíc až desetina uživatelů obstarává i specializované léky na předpis.

"Nelegální léky ale mohou obsahovat zdraví škodlivé látky a jejich užití může přímo ohrozit zdraví člověka. Riziko narůstá v souvislosti s tím, že více než 72 procent Čechů by padělaný lék nepoznalo," uvedla asociace farmaceutických firem. U nelegálních léků mohou být problémy s dávkováním účinné látky a také kvůli nehygienickým podmínkám, ve kterých se často vyrábějí.

Falešný lék často odhalí až snaha o jeho dohledání podle čísla šarže nebo chemický rozbor, uvedl výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček.

Pacienty má proto před padělky ochránit speciální 2D kód, kterým budou krabičky opatřeny od roku 2018. S pomocí tohoto kódu by lidé mohli v budoucnu ověřit pravost léku v lékárně, i když ho předtím koupili na internetu, tvrdí farmaceutická asociace. "V tuto chvíli zkoumáme připravenost zdravotního prostředí na zavedení systému a všechny možnosti, jak bychom jej mohli využívat," doplnil Dvořáček.

Podle průzkumu by se na lékárníka v případě podezření na neoriginální lék obrátilo 70 procent lidí, před třemi lety to bylo 56 procent. Letošního průzkumu se v Česku na přelomu dubna a května zúčastnilo víc než 500 lidí.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta připomněl, že vzdálený výdej léků přes internet je v Česku legální, musí ho ale provádět "kamenná" lékárna, kterou má SÚKL v databázi. "Jakákoliv jiná nabídka, například na nějakém diskuzním fóru, že někomu zbyla například antikoncepce, je nelegální," dodal.

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) sdružuje v Česku 33 farmaceutických společností. Je členem Evropské federace farmaceutických společností (EFPIA) a spolupracuje s Americkou asociací inovativních farmaceutických firem (PhRMA).Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky