Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Za smrt při testech v Rennes prý může výrobce léků i laboratoř

foto: JupiterImages

Za smrt při testech v Rennes prý může výrobce léků i laboratoř

24.05.2016 07:05
Zdroj: ČTK
Za tragické vyústění testů nového léku na dobrovolnících v soukromé laboratoři ve francouzském městě Rennes je odpovědný portugalský výrobce léčiv Bial i francouzská laboratoř Biotrial.

Vyplývá to z konečné zprávy vyšetřovatelů, o které dnes informovala francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. Jeden z dobrovolníků v lednu po testech zemřel a pět dalších bylo hospitalizováno.

Generální inspekce sociálních věcí, která spadá pod francouzskou vládu, došla podle Touraineové k závěru, že Biotrial pochybil natřikrát. Nesnažil se prý zjišťovat nejnovější informace o zdravotním stavu prvního dobrovolníka, nenechal si od ostatních účastníků znovu potvrdit souhlas před aplikací léku a neinformoval prý včas francouzské úřady.

Společnost Biotrial závěry zprávy popřela s tím, že dodržela všechny zákonem vyžadované kroky.

Všech šest hospitalizovaných bylo účastníky testů léku proti bolesti a úzkosti. Dostalo ho celkem 90 lidí v různých dávkách, zmíněných šest osob obdrželo stejnou nebo vyšší dávku než ostatní. Zbývajících 84 lidí potíže nemělo.

Každý rok se podle francouzských médií podobných klinických testů účastní v Evropě tisíce dobrovolníků. Často se jedná o studenty, kteří si chtějí zaplatit studia. Incidenty jsou vzácné, protože vědci první testy na zdravých lidech dělají s minimálním množstvím látky a až po jejím vyzkoušení na zvířatech.

související články:

Soumrak vědy po fatálním konci francouzské klinické studie

Jeden z účastníků testů nového léku ve Francii zemřelCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky